Rak jajnika – jakie badania robić profilaktycznie?

Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet. Jego wykrycie jest bowiem trudne i niejednokrotnie następuje zbyt późno. Z tego właśnie powodu 8 maja został ustanowiony Światowym Dniem Walki z Rakiem Jajnika. To zatem idealny moment, aby poszerzać społeczną świadomość na temat tej choroby, a przede wszystkim profilaktyki, dzięki której można jej uniknąć.

Menopauza nie jest chorobą

Menopauza często traktowana jest jak choroba, głównie przez towarzyszące jej liczne objawy, które bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych należą: uderzenia gorąca, spowolniony metabolizm, suchość skóry, uczucie zmęczenia, a także obniżone libido. Prawda jest jednak taka, że często jeden objaw pociąga za sobą kolejny, co sprawia, że zaczynamy obwiniać menopauzę o wszystko, co nam się akurat przydarza w tym czasie. Niesłusznie.

Nietrzymanie moczu – jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu jest bardzo często występującym, głównie kobiecym schorzeniem. Choć w efekcie sprowadza się do tego samego, to tak naprawdę jest kilka jego odmian, a ich leczenie powinno przebiegać inaczej. Dr n. med. Tomasz Basta założyciel krakowskiej Intima Clinic wyjaśnia, czym się różnią i jak je leczyć.

Serce kobiety inne od męskiego?

Czy serce kobiety różni się czymś od męskiego? Okazuje się, że tak – ma nieco inną budowę, waży mniej, ale kurczy się częściej. Jak te różnice wpływają na pracę mięśnia sercowego, na jakie choroby narażone są panie i w jaki sposób powinny dbać o swoje serca?

Fazy cyklu miesiączkowego — jak obliczyć owulację?

Znajomość poszczególnych faz cyklu miesiączkowego powinna być istotną kwestią dla wszystkich kobiet — zarówno tych, które starają się o zajście w ciążę, jak i tych, które w danym momencie swojego życia chcą tego uniknąć. Przyjrzyj się bliżej fazom cyklu miesiączkowego i dowiedz się, jak łatwo obliczyć czas owulacji.

Pomacaj się – czyli smak profilaktyki

Choć o profilaktyce raka piersi od wielu lat mówi się dużo w przestrzeni publicznej, statystki zachorowalności na tę chorobę nie napawają optymizmem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Choroba ta dotyka coraz młodszych osób – przez ostatnie 30 lat niemal dwukrotnie wzrosła zachorowalność u kobiet w wieku 20-49 lat. Pomacaj się – to ogólnopolska kampania walki z rakiem, zachęcająca kobiety do zmiany myślenia. 

Menopauza – czas zmian i wahań nastrojów

Menopauza to dla kobiet czas wielu zmian spowodowanych rewolucją w układzie hormonalnym. Wahania nastrojów mogą znacząco obniżyć komfort życia i wpłynąć na relacje z bliskimi. Co zrobić, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami podczas menopauzy? Podpowiada dr n. hum. Alicja Długołęcka – edukatorka seksualna oraz psychoterapeutka.

Bolesne miesiączki to ważny sygnał!

Szacuje się, że bolesne miesiączki to problem, który dotyczy 60-93% kobiet w wieku rozrodczym. Jedne odczuwają tylko dyskomfort, a inne są wykluczone na kilka dni z normalnego funkcjonowania. Czy są skuteczne sposoby na łagodzenie bólu i co mają wspólnego bolesne miesiączki z endometriozą? 

Infekcje intymne – jak się zabezpieczyć?

Najczęściej pojawiają się po kąpielach w basenie, wizycie w solarium, klubie fitness, po urlopie. Sprzyja im wysoka temperatura, duża wilgotność, nieprzestrzeganie zasad higieny, ale również zmiana klimatu. Wiesz, o czym mowa? Tak, to infekcje intymne. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Czy to menopauza?

Menopauza to czas między wiekiem prokreacyjnym a etapem starzenia się kobiety, który wiąże się z trwałym przerwaniem pracy jajników. Statystyczna Polka przechodzi menopauzę, mając 49 lat.

trzydziestolatka

Badania dla trzydziestolatki

Zbliżasz się do trzydziestki? Zrób sobie prezent i idź na badania dla trzydziestolatki. Potraktuj swoje ciało z miłością i sprawdź jego kondycję. A potem rób tak co roku. By spać spokojnie, śmiało myśleć o przyszłości, dawać przykład innym.

migrena

Migrena – napadowy ból głowy

Jutro, 22 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Z tej okazji na redakcyjną skrzynkę zaczęły spływać maile dotyczące chorób neurologicznych, w tym migreny. Kto jej nigdy nie miał, prawdopodobnie w ogóle nie wie, o czym mowa. Ból głowy? To przecież nic takiego. Zawsze można wziąć tabletkę. Tymczasem migrena potrafi wykluczyć z normalnego życia na kilka dni. Niestety, wiem, o czym piszę.

Higiena intymna kobiety

Ciało kobiety, a zwłaszcza jego intymne sfery, są niezmiernie delikatne i narażone na częste podrażnienia i choroby. Dlatego tak ważna jest higiena intymna – właściwa pielęgnacja i zapobieganie przykrym konsekwencjom takich wypadków.