Znajomość poszczególnych faz cyklu miesiączkowego powinna być istotną kwestią dla wszystkich kobiet — zarówno tych, które starają się o zajście w ciążę, jak i tych, które w danym momencie swojego życia chcą tego uniknąć. Przyjrzyj się bliżej fazom cyklu miesiączkowego i dowiedz się, jak łatwo obliczyć czas owulacji.

fazy cyklu miesiączkowego

Samo wyrażenie „cykl miesiączkowy” wskazuje na powtarzalność tego procesu. To zmiany zachodzące w organizmie kobiety w danym okresie i powtarzające się po jego zakończeniu. Zazwyczaj taki cykl u kobiety trwa 28 dni, jednak jest to kwestią indywidualną, zależną od różnych czynników. Jak zatem obliczyć, kiedy wypadnie owulacja? 

Czy można opóźnić lub przyspieszyć okres?

Niezależnie od tego, ile dni trwa twój cykl, zachodzą w nim takie same fazy cyklu miesiączkowego jak u innych kobiet. Ta powtarzalność pozwala kobietom zyskać pewną kontrolę nad tym, kiedy można starać się o zajście w ciążę, ale także nad tym, kiedy rozpocznie się miesiączka. Jeśli twoje cykle są regularne albo zażywasz tabletki antykoncepcyjne, możesz z łatwością obliczyć, kiedy dostaniesz okres. To przydatna informacja, ponieważ jeśli miesiączka wypada w dniu ważnej uroczystości rodzinnej lub wakacyjnego wyjazdu, możesz wcześniej przygotować się do tego, aby nieco ją przyspieszyć lub opóźnić. O tym, jak to zrobić, przeczytasz tutaj: https://www.mamazone.pl/zdrowie-kobiety/jak-przyspieszyc-okres/.

Jakie są fazy cyklu miesiączkowego?

Warto pamiętać o tym, że pierwszy dzień krwawienia zawsze stanowi pierwszy dzień nowego cyklu miesiączkowego. Dzięki temu można łatwo obliczyć następowanie po sobie kolejnych faz cyklu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Menstruacja. Krwawienie miesiączkowe, trwające około 3-5 dni jest pierwszą fazą całego cyklu, w trakcie której następuje złuszczanie błony śluzowej macicy i wydalanie jej.
  • Faza folikularna. Trwa od początku do mniej więcej 13. dnia cyklu. W jej trakcie pod wpływem hormonu FSH w jajniku pojawia się dominujący pęcherzyk Graafa, a w szyjce macicy zaczyna gromadzić się śluz.
  • To kulminacyjny punkt w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy pęcherzyk uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Tam przebywa ona przez około 24 godziny. Nie oznacza to jednak, że można zajść w ciążę tylko w tym krótkim czasie. Dni płodne zaczynają się na mniej więcej 3 dni przed owulacją i kończą około 3 dni po niej.
  • Faza lutealna. Trwa od końca dni płodnych do końca całego cyklu, czyli pierwszego dnia okresu. Zwiększona produkcja progesteronu w organizmie kobiety stanowi przygotowanie do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Jak obliczyć owulację i dni płodne?

Z powyższego schematu wynika, że owulacja zazwyczaj pojawia się około 14. dnia cyklu miesiączkowego, czyli dokładnie w jego połowie. Jeśli jednak masz nieregularne cykle lub problemy z owulacją (np. hormonalne), istnieją inne sposoby na sprawdzenie, czy i kiedy miała ona miejsce. Może to być pomiar temperatury, która nieznacznie wówczas wzrasta, albo wykonanie testu owulacyjnego.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.