Stomatolog w Warszawie – jak wybrać najlepszego?

Odpowiedni stomatolog jest kluczowy dla każdego, kto dba o zdrowie jamy ustnej – zarówno swoje, jak i bliskich. W Warszawie oferta usług stomatologicznych jest bardzo szeroka, tak więc znalezienie odpowiedniego specjalisty, który spełni oczekiwania rodziny, może być wyzwaniem. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, którym należy się przyjrzeć.

Duży krok dla człowieka, duży krok dla planety – wyzwanie Healthy Cities

Rusza czwarta edycja wyzwania Healthy Cities, corocznej inicjatywy Grupy LUX MED, która łączy promowanie zdrowego stylu życia z troską o środowisko naturalne. Przez cały wrzesień uczestnicy będą wykonywać minimum 6 tysięcy kroków dziennie, a ich aktywność przełoży się na realne działania proekologiczne – Grupa LUX MED zobowiązuje się do posadzenia tylu drzew, ilu uczestników dołączy do wyzwania. Rok temu było to ponad 10,5 tysiąca sadzonek.

Rodzaje wkładek laktacyjnych – komfort i ochrona podczas karmienia piersią

Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który nierzadko niesie ze sobą szereg wyzwań. Jednym z kluczowych aspektów jest kontrola wyciekającego mleka oraz dbanie o higienę i zdrowie piersi. W tym celu idealnie sprawdzają się wkładki laktacyjne. Te niewielkie, przypominające gąbki akcesoria, wkładane do stanika, mają za zadanie zapewnić komfort oraz chronić przed niespodziewanymi wyciekami mleka. 

Kiedy kręgosłup ma problemy

Nawet 90 proc. dorosłych Polaków w którymś momencie swojego życia doświadcza bólu kręgosłupa. Część z nich kierowana jest na poważne zabiegi, których w wielu wypadkach można by uniknąć lub bezpiecznie odsunąć w czasie. Przed podjęciem decyzji o operacji, warto wyczerpać wszystkie inne, mniej inwazyjne metody rozwiązania problemu. Jedną z nich może być terapia tropokolagenem w iniekcjach.

Kłopoty stomatologiczne podczas urlopu – jak sobie z nimi poradzić?

Wyczekane wakacje, czas odpoczynku i przyjemności. Jednak nawet w tych beztroskich dniach mogą wydarzyć się nieprzyjemne niespodzianki, do których należą między innymi nagłe problemy dentystyczne. Złamany ząb, utrata wypełnienia lub korony czy nagły ból to najczęstsze kłopoty stomatologiczne, które zaskakują wczasowiczów. Jak sobie z nimi poradzić?

Czy E-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne? 

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że e-papierosy, zwłaszcza te jednorazowe, są mniej toksyczne. Tymczasem obydwa typy papierosów zawierają w swoim dymie porównywalną ilość nikotyny, a e-papierosy dodatkowo wiele szkodliwych substancji.

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie – przebywamy w pomieszczeniach, jak i w pełnym słońcu. Jeżeli na co dzień nosimy okulary korekcyjne, niejednokrotnie zmusza nas to do zmiany okularów na przeciwsłoneczne. Alternatywą dla takiego rozwiązania są okulary fotochromowe. W jaki sposób działają i czy zapewniają skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną wodą. Niestety, są to miejsca, które choć często wybierane przez urlopowiczów, wiążą się z pewnym ryzykiem. Nawet najlepiej zaplanowaną podróż mogą zepsuć problemy jelitowe, czyli Zemsta Faraona. Jak zatem przygotować swój mikrobiom do udanego urlopu? Zapytaliśmy o to ekspertkę.

6 rzeczy, które dobrze wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy w Hiszpanii odnotowano znaczące, nieznane dotychczas fale upałów. Wakacje na południu Europy mogą być spełnieniem marzeń przepracowanych Polaków, ale warto pamiętać, że słońce i wysokie temperatury mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak rozpoznać udar cieplny? Czym różni się od wyczerpania cieplnego i jak im zapobiec?

Gradówka, czyli guzek na powiece

Na środku twojej powieki pojawiło się opuchnięcie, które następnie przyjęło postać zgrubienia? Nie boli, ale sprawia dyskomfort – uwiera, może ograniczać widzenie oraz sprzyja łzawieniu i pocieraniu oka? Najprawdopodobniej to gradówka, która jest częstym schorzeniem okulistycznym.

Antykoncepcja hormonalna – wiek, aspekty zdrowotne

Decyzja o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej może być podyktowana różnymi czynnikami, od planów życiowych po kwestie zdrowotne. W tym artykule omówimy, w jakim wieku oraz w jakich okolicznościach zdrowotnych antykoncepcja hormonalna jest zalecana, aby zapewnić optymalną ochronę i wspierać zdrowie reprodukcyjne.

Upał a zawał serca – o czym trzeba pamiętać?

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, serce może jednak nie sprostać dodatkowym obciążeniom. Wysokie temperatury mogą być czynnikiem wywołującym zawał mięśnia sercowego.

Sport lekarstwem na nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Szacuje się, że na świecie jedna na trzy osoby cierpi na to schorzenie, a w Polsce jest to aż 10 milionów ludzi. Z tego powodu poszukiwanie skutecznych metod leczenia i zapobiegania staje się niezmiernie istotne. Wysiłek fizyczny jest jedną z podstawowych metod niefarmakologicznego leczenia wszystkich chorób układu krążenia, w tym również nadciśnienia tętniczego. 

Pracownicy Fundacji SEXEDPL wraz z Anją Rubik mówią Bye Bye HPV

W Polsce rak szyjki macicy dotyka blisko 4 tysiące kobiet rocznice. Połowa z nich umiera. Dlatego tak ważne jest promowanie szczepień przeciwko HPV wśród nastolatków oraz dorosłych. Fundacja SEXEDPL na początku marca zainicjowała kampanię Bye Bye HPV, mającą na celu zachęcenie do szczepień profilaktycznych przeciwko wirusowi HPV.

Dieta dla włosów

Piękne i lśniące włosy, o których marzysz, to przede wszystkim zdrowe włosy. Osiągnąć ten efekt można nie tylko przez właściwą pielęgnację, ale również przez właściwe odżywianie, czyli zrównoważoną dietę. Niedobór składników odżywczych w codziennym menu ma zasadniczy wpływ na kondycję włosów. Oto dieta dla włosów, czyli przewodnik po kluczowych składnikach, które zapewnią włosom zdrowy wygląd. 

Jak codzienne nawyki wpływają na zęby?

Współczesny tryb życia, pełen pośpiechu i stresu, często prowadzi do kształtowania szkodliwych nawyków, które mogą wpływać na kondycję i zdrowie zębów. Niektóre z nich wydają się zupełnie niewinne, a nawet mogą dziać się nieświadomie. Niestety, ich długotrwałe powtarzanie może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Dlatego kluczowe jest, aby wiedzieć, które z codziennych nawyków mogą być potencjalnie szkodliwe dla zębów i świadomie pracować nad ich eliminacją.

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Łącznie w ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera ok. 6 mln ludzi. W skali naszego kraju liczba ta wynosi około 70 000 osób. Palacze żyją też krócej niż osoby, które nie mają do czynienia z tym nałogiem – średnio o 10 lat. Jeśli znajdujemy się w gronie „miłośników dymka”, w Światowy Dzień Bez Tytoniu przypomnijmy sobie, dlaczego warto jak najszybciej pomyśleć o rzuceniu tej zgubnej używki. 

Co zakłóca sen Polaków?

Podczas naszego nocnego odpoczynku, kiedy umysł i ciało powinny się regenerować, wielu z nas staje przed wyzwaniem. Sen, który miał być czasem spokoju, przerywany jest niepokojącymi myślami i obawami, które budzą się w naszej podświadomości. Badania wyraźnie pokazują, że jedynie 37,4% z nas wysypia się dobrze. Co więc zakłóca sen Polaków? 

Celiakia – czego o niej nie wiemy?

Choć znana jest od 2000 lat i częstsza niż nowotwory piersi czy płuc, celiakia nadal pozostaje jedną z najbardziej nieuchwytnych i najczęstszych przewlekłych chorób autoimmunologicznych o podłożu genetycznym. Niezdiagnozowana i nieleczona może prowadzić do zaburzeń praktycznie każdego układu w organizmie: osteoporozy, anemii, problemów z płodnością, nowotworów przełyku, gardła czy jelita cienkiego. Zgodnie z szacunkami, na podstawie europejskich danych epidemiologicznych, na celiakię w Polsce może cierpieć ok. 380 000 osób. Większość, bo aż 90-95%, niestety o tym nie wie.

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i obniżających jego jakość. Najczęściej nie leczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, przewlekłej niewydolności nerek, a także zaburzeń potencji. Niestety często zdarza się, że nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów. Dlatego regularnie mierzone ciśnienie krwi to podstawa dbałości o swoje zdrowie. 

Rak jajnika – jakie badania robić profilaktycznie?

Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet. Jego wykrycie jest bowiem trudne i niejednokrotnie następuje zbyt późno. Z tego właśnie powodu 8 maja został ustanowiony Światowym Dniem Walki z Rakiem Jajnika. To zatem idealny moment, aby poszerzać społeczną świadomość na temat tej choroby, a przede wszystkim profilaktyki, dzięki której można jej uniknąć.

Hasło higiena rąk wciąż wymaga propagowania

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) szacuje, że w europejskich placówkach opieki zdrowotnej dochodzi rocznie do około 8,9 miliona zakażeń. Ręce to podstawowy wektor transmisji zakażeń. Natomiast właściwie prowadzona higiena rąk przyczynia się do redukcji liczby patogenów na poziomie 99,999%.

Bye Bye HPV!

W dniach 24 – 26 kwietnia w szkołach podstawowych Dzielnicy Warszawa Śródmieście Fundacja SEXEDPL i Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy z udziałem miejskiego SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście realizują wspólnie szczepienia wśród swoich uczniów i uczennic, którzy ze względu na wiek są objęci darmowym szczepieniem przeciwko HPV. Działania prowadzone są w ramach projektu Bye Bye HPV. 

Przygotuj się na sezon alergiczny

Sezon wiosenny i letni to dla wielu osób czas radości i beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu. Niestety, dla alergików wiąże się to z uciążliwymi objawami, takimi jak katar, swędzenie oczu, łzawienie i kichanie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie tych dolegliwości i cieszenie się piękną pogodą bez alergicznych ograniczeń. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci przetrwać sezon alergiczny.

Menopauza nie jest chorobą

Menopauza często traktowana jest jak choroba, głównie przez towarzyszące jej liczne objawy, które bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych należą: uderzenia gorąca, spowolniony metabolizm, suchość skóry, uczucie zmęczenia, a także obniżone libido. Prawda jest jednak taka, że często jeden objaw pociąga za sobą kolejny, co sprawia, że zaczynamy obwiniać menopauzę o wszystko, co nam się akurat przydarza w tym czasie. Niesłusznie.