Jak pomóc dzieciom w obliczu wojny?

Wojna i kryzys migracyjny to ogromne obciążenie nawet dla dorosłego, a tym bardziej dla dziecka. Jak pomóc dzieciom uporać się z takimi wyzwaniami? Radzi zespół psychologów działających na platformie darmowego wsparcia psychologicznego i informacyjnego dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie oraz osób im pomagających. 

Czy dzieci można kochać „po równo”?

Odmienne traktowanie dzieci, w zależności od ich płci czy też kolejności narodzin jest czymś, na co specjaliści od dawna zwracają uwagę, a czego echa nieraz dają potem o sobie znać na kozetkach u terapeutów, pod postacią wewnętrznych zadr. Bo to, że czasem w relacjach z rodzeństwem pełno jest rywalizacji, zazdrości i pretensji, generowane jest często właśnie przez rodziców, którzy czas i uwagę ofiarowują  pociechom nierówno. Zwykle nie jest to zamierzone, a wynika raczej z różnych doświadczeń. Czy można zatem kochać dzieci po „równo”? 

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Dzieci potrzebują teraz wsparcia dojrzałych i świadomych dorosłych. Do najmłodszych również docierają niepokojące informacje o napaści Rosji na Ukrainę. W przeciwieństwie do nas maluchy nie mają jeszcze wszystkich narzędzi potrzebnych do przetwarzania i oswajania zatrważających komunikatów. Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Inna tożsamość w sieci? Zły pomysł!

Kiedy w wirtualnej rzeczywistości tworzysz sobie nową tożsamość, aby incognito skontaktować się z konkretną osobą, przekraczasz pierwszą z granic oddzielającą zdrowy kontakt od manipulacji. Możliwe, że kolejne będziesz przekraczać z coraz większą łatwością, by pewnego dnia odkryć w sobie stalkera.

Dziecięca depresja – jak ją rozpoznać?

Jedną z najczęstszych chorób psychicznych wśród dorosłych jest depresja. Jednakże nie wyklucza to możliwości jej wystąpienia u bardzo młodych osób. To zaburzenie ma wpływ na emocje, rozumowanie i zachowanie. Widać to u młodych ludzi już w wieku pięciu lat. Około 5% z nich, podobnie jak w przypadku nastolatków, w pewnym momencie swojego życia cierpi na depresję. Zwłaszcza gdy są zestresowani, opłakują stratę ukochanej osoby, mają problemy z koncentracją, dysleksją lub lękiem. 

7 niematerialnych prezentów dla dzieci pod choinkę

Relacje i wspólne bycie razem to coś niezwykle istotnego. Dzieciństwo zdarza się tylko raz w życiu i trwa bardzo krótko. Czas szybko leci, a rodzicom trudno uwierzyć, że ich maluch, który niedawno chodził do przedszkola, ma już 12 lat i swój własny świat, do którego nie chce ich wpuścić. Jak stworzyć głęboką relację z dzieckiem, która będzie oparta na zaufaniu i przyjaźni? Można zacząć od 7 niematerialnych prezentów pod choinkę już w tym roku. 

Dlaczego nastolatki piją?

Nastoletni rekordzista tych wakacji miał 4 promile alkoholu we krwi. Z badań wynika, że przynajmniej raz w życiu alkohol piło 84 procent nastolatków w wieku 15-16 lat oraz 96 procent pomiędzy 17. a 18. rokiem życia. Upijają się do nieprzytomności, okazjonalnie, nałogowo i rekreacyjnie. Dlaczego nastolatki piją?