Polki z przerwą w zawodowym życiorysie i Ukrainki, które znalazły się w Polsce w związku z wojną, potrzebują wsparcia w odnalezieniu się na rynku pracy. Projekt #Welcome Fundacji Mamo Pracuj, działającej od ponad 12 lat na rzecz rozwoju zawodowego kobiet, po raz drugi z sukcesem pomagał im w tym wyzwaniu.
Dzisiejsze warunki gospodarcze i trendy rynku pracy wskazują, że będziemy pracować dłużej, a pokolenie silver będzie schodziło z rynku pracy później, niż miało to miejsce w przeszłości. To może być wyzwanie, biorąc pod uwagę, że – jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl – aż 33% ogółu badanych i 73% respondentów w wieku 55-65 lat w poszukiwaniach pracy odczuwa trudności związane z wiekiem. Jak przedstawiciele pokolenia silver oceniają swoją pozycję na dzisiejszym rynku pracy?
Czy planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odchudzenie kanonu lektur szkolnych to dobry kierunek? W jaki sposób omawianie na lekcjach przeczytanych książek może rozwinąć kompetencje miękkie u uczniów, czyli umiejętności, które będą najbardziej cenione na rynku pracy w przyszłości?
Pokolenie Z, czyli ludzie, którzy mają dwadzieścia kilka lat, wchodzi właśnie na rynek pracy. Czego oczekuje, co na nim zmieni, jakie wartości przyświecają Zetkom i na co z związku z tym powinni przygotować się managerowie? Pytamy Sylwię Szwed – ekspertkę przedsiębiorczości i doradczynię biznesową.
Praca hybrydowa, czyli łączenie wykonywania obowiązków zawodowych po części w biurze i w domu, zaczyna być wiodącym trendem. Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do firm, jednak w wielu przypadkach właśnie w postaci hybrydowej. Jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Czy ten model zostanie z nami na zawsze?
Wypalenie zawodowe, uwięzienie w jednej pracy, chroniczny stres, czyli pojęcia tak charakterystyczne dla millenialsów, to coś, co pokolenie Z odrzuca. „Zetki” zmieniają rynek pracy. Okazuje się, że pieniądze dla nich są ważne, bo chcą zarabiać dużo, ale nie za wszelką cenę. Chcą od życia więcej niż wakacje raz w roku,. Czy ciężka praca odchodzi do lamusa?
Czy macierzyństwo przeszkadza w rozwoju kariery? Czy praca jest tak samo istotna jak rodzina, a równy udział w wychowaniu dzieci obojga rodziców faktycznie jest odczuwalny przez Polki? Raport dotyczący wpływu macierzyństwa na pracę zawodową kobiet w naszym kraju odpowiada na te i podobne pytania.
Współczesne Polki uważają, że są o wiele bardziej samodzielne, jednak zdecydowanie bardziej ostrożne co do podejmowania decyzji o zmianie zawodu, niż było to 5 lat temu – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Polko, odważ się na zmiany”. Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują same, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?
Głównym punktem procesu ubiegania się o pracę jest rozmowa rekrutacyjna. Jak się do niej przygotować, na co zwrócić uwagę i jak opanować stres? Podpowiada przedstawicielka agencji pracy tymczasowej Grupy VIPoL, Anna Rogińska.
W ostatnim czasie bardzo modna staje się praca z domu, tak zwane home office. Oczywiście w wielu przypadkach do przestawienia się na taki tryb zmusiła nas pandemia i potrzeba ograniczenia kontaktu społecznego, jednak ta sytuacja pokazała też, że w niektórych zawodach praca zdalna może okazać się bardziej efektywna i wygodna niż tradycyjna. Oczywiście praca w domu wiąże się też z pewnymi problemami, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Uzależnienie od pracy to problem, o którym coraz więcej się mówi. W dobie smartfonów jest nam jeszcze łatwiej niż wcześniej pozostać podłączonym do życia zawodowego. Jak więc pracować z umiarem?
Przechwałki w pracy dotyczące podzielności uwagi, niezawodności, dostępności czy perfekcjonizmu w rzeczywistości mogą być zawoalowaną prośbą o pomoc.
Raz na jakiś czas można spędzić cały dzień w piżamie, ale jeśli taka sytuacja ma trwać dłużej, to lepiej dowiedzieć…
W Norwegii przeprowadzono naukowe badania dotyczące tego, jaka jest według przedstawicieli obu płci obowiązująca definicja molestowania seksualnego. Wnioski są optymistyczne.…
Psycholog medialny to osoba, którą coraz więcej ekip filmowych zatrudnia jako konsultantów seriali oraz filmów. Gdy historii brakuje solidnych podstaw…
Z projektantką i stylistką, Joanną Kruczek rozmawiamy o tym, jak zacząć przygodę z branżą modową i jak łączyć bycie mamą…
Niechciane zainteresowanie seksualne, niewybredne zaczepki, niestosowne komentarze dotyczące wyglądu. Zastanawiacie się, czy to molestowanie, wydaje się wam, że przesadzacie. Co…
Czy wiecie, że program do pierwszego urządzenia analitycznego, czyli prototypu komputera, stworzyła kobieta? Angielska matematyczka i informatyczka Ada Lovelace uważana…
Chyba każdemu zdarzyło się odebrać telefon od konsultanta proponującego nowe produkty czy specjalne oferty. Mimo że takie rozmowy bywają męczące,…
Sztywne spotkania firmowe i wyjazdy integracyjne to już przeżytek – coraz więcej firm decyduje się na inne benefity wobec pracowników.…
Coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem kompetentnego pracownika. Jednym ze sposobów jakie stosują, jest poszukiwanie kandydatów poprzez system poleceń.…
W amerykańskich badaniach to panie wypadają lepiej od swoich kolegów jako osoby zarządzające zespołami ludzkimi, jednak tylko nieliczne z nich…