W ostatnim czasie bardzo modna staje się praca z domu, tak zwane home office. Oczywiście w wielu przypadkach do przestawienia się na taki tryb zmusiła nas pandemia i potrzeba ograniczenia kontaktu społecznego, jednak ta sytuacja pokazała też, że w niektórych zawodach praca zdalna może okazać się bardziej efektywna i wygodna niż tradycyjna. Oczywiście praca w domu wiąże się też z pewnymi problemami, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

praca z domu
 

1. Uprawiaj poranną gimnastykę

To, jak rozpoczniesz dzień, będzie definiowało całą jego resztę. Poranna gimnastyka, joga, spacer lub dowolna inna aktywność fizyczna pozwoli przede wszystkim rozbudzić się i będzie świetnym zastrzykiem energii za sprawą uwolnienia dopaminy i endorfin, dzięki czemu będziesz mieć siłę na cały dzień. Kolejnym plusem uprawiania nawet lekkiego codziennego sportu jest fakt, że pomoże utrzymać dobrą sylwetkę pomimo spędzania większości czasu w domu.

2. Nie pracuj w łóżku

Jedną z najważniejszych zasad home office jest oddzielenie miejsca pracy od miejsca odpoczynku. Jeżeli będziesz pracować w łóżku, twój mózg przestanie kojarzyć je z relaksem i snem, co może następnie skutkować problemami z zasypianiem. Ponadto pracując w łóżku ciężej jest o motywację i energię do działania, ponieważ nie jest się wtedy w „trybie pracy”.

3. Zadbaj o dobry sen

Pozostając w temacie, warto zadbać także o higienę snu. Ważne jest, aby na godzinę przed planowaną godziną zaśnięcia nie korzystać ze światła niebieskiego (tego wytwarzanego przez między innymi telefony i monitory), a także poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego materaca. Najbardziej uniwersalny jest materac 80×200, w celu znalezienia odpowiedniego materaca do twoich potrzeb warto przeglądnąć oferty internetowe, na przykład na materaceslupsk.eu.

4. Wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz

Chcąc poprawić jakość samopoczucia podczas pracy zdalnej, nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji swojego miejsca pracy. Nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno, ważne jest, by chociaż od czasu od czasu uchylić na chwilę okno i wpuścić trochę świeżego powietrza do środka. Takie działanie skutecznie poprawi twoje samopoczucie, a także wpłynie korzystnie na zdrowie, w dodatku, świeże powietrze orzeźwi i oczyści twój umysł.

5. Codziennie wychodź na spacery

Najgorsze, co można zrobić, pracując z domu, to w ogóle z niego nie wychodzić. Spędzanie chociaż 10 minut dziennie poza domem jest niezwykle ważne zarówno dla twojej psychiki, jak i ciała. Nawet krótki spacer będzie dla ciebie chwilą odetchnienia i „wyrwania” się z miejsca pracy, pomoże ci odpocząć i zrelaksować się, dlatego nie można pomijać zmiany otoczenia.

6. Rób przerwy

Nie można ciągle tylko pracować. Czasem podczas pracy zdalnej zdarza się zapominać o kluczowej roli odpoczynku. Przerwa w pracy pozwoli twojemu umysłowi na chwilę odciąć się od zadań, a dzięki temu następnie powrócić do działania ze zdwojoną siłą, większą kreatywnością i ogromną dawką energii.

7. Staraj się nie podjadać

Wyznacz konkretne godziny na spożywanie swoich posiłków i trzymaj się ich konsekwentnie, jedząc regularnie. W ten sposób ustabilizujesz swój organizm, a do tego nie pozwolisz sobie przytyć przez ciągłe podjadanie podczas pracy. Ważne jest też, aby powstrzymywać się od jedzenia przy komputerze i najlepiej robić to w osobnym pomieszczeniu, nie w miejscu pracy.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.