Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje? Okazuje się, że uczucie, które zwykle tak nazywamy, często mylimy z innym. Tym bardziej nie należy się spieszyć z wyznawaniem tej miłości.

Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje? Okazuje się, że uczucie, które zwykle tak nazywamy, często mylimy z innym. Tym bardziej nie należy się spieszyć z wyznawaniem tej miłości.
Jak działa owiane tajemnicą zjawisko ASMR? Przyjemne mrowienie, dreszczyk emocji, gęsia skórka, które wywołuje nie tylko ulubiona muzyka, ale i przypadkowe dźwięki, mają swoje źródło w naszym mózgu. O specyfice ASMR z psychologiczno-naukowego punktu widzenia mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
„Paradoksalnie koszmary senne są dla człowieka dobre – to znak, że mózg przepracowuje nasze przeżycia z całego dnia. Poważniejszym problemem jest bezsenność, fragmentaryczność snu i nocne wybudzanie” – wyjaśnia dr Monika Piotrowska-Matyszczak. Wszystkie te objawy nasiliły się w ostatnich tygodniach, odkąd Polacy z przerażeniem obserwują inwazję Rosji na Ukrainę.
Na dobry nastrój składa się wiele aspektów. Człowiek jest szczęśliwy, jeśli nie odczuwa fizycznych dolegliwości, jest spełniony zawodowo i pod względem prywatnym oraz ma obok siebie ludzi, na których może liczyć. Jednak czynników wpływających na dobre samopoczucie jest o wiele więcej. Czasem miły dla ucha dźwięk, zapach kojarzący się z czymś przyjemnym, czy dotyk czegoś gładkiego może poprawić samopoczucie lub pomóc w jego utrzymaniu.
Atak, którego dopuściła się Rosja, nieodwracalnie zmienił życia milionów ludzi – nie tylko ukraińskich obywateli. Niosąc pomoc i wyrażając stanowczy sprzeciw, pokazujemy, że nie godzimy się na agresję. Jednakże nawet w obliczu tak poważnego kryzysu nie powinniśmy zapominać o własnej higienie psychicznej. Czym jest doomsurfing i dlaczego ponownie nam zagraża?
W obliczu wojny u naszych sąsiadów zaczęliśmy organizować zbiórki, transporty czy udzielać wsparcia udostępniając uciekającym lokum. Pomoc jest bezcenna, ale by móc pomagać skutecznie i długotrwale – należy wiedzieć, jak zadbać o zdrowie psychiczne – zarówno uciekinierów, jak i nas samych.
Jeśli zużyjemy wszystkie siły zamartwiając się, nie starczy nam ich na skuteczną pomoc. Najpierw musimy się zatrzymać i przestać panikować, spróbować zrozumieć, z jakich obrazów, wspomnień, opowieści jest zbudowany nasz lęk, zastanowić się, na ile są one realistyczne. Jak znajdować siłę w nowej rzeczywistości, która niewątpliwie wywołuje niepokój? Oto kilka podpowiedzi.
Dzieci potrzebują teraz wsparcia dojrzałych i świadomych dorosłych. Do najmłodszych również docierają niepokojące informacje o napaści Rosji na Ukrainę. W przeciwieństwie do nas maluchy nie mają jeszcze wszystkich narzędzi potrzebnych do przetwarzania i oswajania zatrważających komunikatów. Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Kiedy w wirtualnej rzeczywistości tworzysz sobie nową tożsamość, aby incognito skontaktować się z konkretną osobą, przekraczasz pierwszą z granic oddzielającą zdrowy kontakt od manipulacji. Możliwe, że kolejne będziesz przekraczać z coraz większą łatwością, by pewnego dnia odkryć w sobie stalkera.
Dlaczego nie mówimy tego, co myślimy? Bo tak jest bezpieczniej. Ukrywanie emocji może jednak w bliskich relacjach przynieść skutki odwrotne od założonych.
Bycie nazbyt sympatycznym może być cechą odstraszającą dla otoczenia, a czasami nawet przeszkadzać w osiąganiu celów zawodowych. Osoby nadmiernie miłe potrafią nas irytować.
Dostrzegasz niuanse w życiu społecznym, współodczuwasz z innymi i nie lubisz gwałtownych bodźców? Być może jesteś jedną z osób wysoko wrażliwych.
Kreowany od wieków ideał miłości romantycznej w zderzeniu z dorobkiem współczesnej nauki zdaje się być bliższy mitologii, niż prawdziwemu życiu. Jednak nie oznacza to, że miłość nie istnieje. Obejmuje ona jednak znacznie szersze spektrum relacji, które ewoluują i zmieniają się. O tym, jak z psychologicznego punktu widzenia wygląda miłość, opowiada dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Mężczyźni zakładają niewygodne ubrania i buty wtedy, gdy muszą, zaś kobiety często przedkładają miły dla oka wygląd ponad komfort i zniosą wiele, by dobrze wyglądać.
Postanowienia noworoczne mogą wiele powiedzieć o nas samych: pokażą słabe punkty, nauczą cierpliwości i przyswojenia sobie zasady, że wszystkie wielkie rzeczy zaczynają się od małych kroków. Skoro to takie korzystne, to dlaczego mamy z tym kłopot?
Plany, pomysły, noworoczne obietnice zmian – wszystko już jest wymyślone? A… jak jest u was z motywacją? Czy jest czymś, czego wam permanentnie brakuje? Beata Pawlikowska, podróżniczka, inspiratorka i autorka książek, zastanawia się nad definicją tego zjawiska, przekonuje, że motywacji można się nauczyć i proponuje kilka sposobów na jej odnalezienie w ramach wyzwania „Akcja motywacja”, które rusza 10 stycznia.
Choć postanowienia noworoczne Polaków dotyczą różnych obszarów, te najpopularniejsze wciąż związane są ze zdrowym stylem życia. Nie zawsze udaje nam się zrealizować je zgodnie z planem, lecz każde postanowienie to mały krok w głowie ku lepszemu zdrowiu oraz samopoczuciu.
Jedną z najczęstszych chorób psychicznych wśród dorosłych jest depresja. Jednakże nie wyklucza to możliwości jej wystąpienia u bardzo młodych osób. To zaburzenie ma wpływ na emocje, rozumowanie i zachowanie. Widać to u młodych ludzi już w wieku pięciu lat. Około 5% z nich, podobnie jak w przypadku nastolatków, w pewnym momencie swojego życia cierpi na depresję. Zwłaszcza gdy są zestresowani, opłakują stratę ukochanej osoby, mają problemy z koncentracją, dysleksją lub lękiem.
W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku mamy więcej czasu dla siebie niż zwykle. Wykorzystajmy go na rozmowy, które stworzą poczucie bliskości. O co warto wtedy zapytać partnera?
Media społecznościowe, a dokładniej nałogowe korzystanie z ich zasobów, mają najgorszy wpływ na dziewczęta ze skłonnością do perfekcjonizmu. Jak pomóc nastolatkom uporać się z presją idealnego wyglądu?
Relacje i wspólne bycie razem to coś niezwykle istotnego. Dzieciństwo zdarza się tylko raz w życiu i trwa bardzo krótko. Czas szybko leci, a rodzicom trudno uwierzyć, że ich maluch, który niedawno chodził do przedszkola, ma już 12 lat i swój własny świat, do którego nie chce ich wpuścić. Jak stworzyć głęboką relację z dzieckiem, która będzie oparta na zaufaniu i przyjaźni? Można zacząć od 7 niematerialnych prezentów pod choinkę już w tym roku.
Relacje międzyludzkie nabierają kolorów i tempa dzięki trosce wyrażanej poprzez pytania. Są jednak rzeczy, o które pytać nie należy. Głupie pytania istnieją.
W ostatnim czasie bardzo modna staje się praca z domu, tak zwane home office. Oczywiście w wielu przypadkach do przestawienia się na taki tryb zmusiła nas pandemia i potrzeba ograniczenia kontaktu społecznego, jednak ta sytuacja pokazała też, że w niektórych zawodach praca zdalna może okazać się bardziej efektywna i wygodna niż tradycyjna. Oczywiście praca w domu wiąże się też z pewnymi problemami, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Osoby domagające się odpowiedzi, aby uzyskać spokój i uporać się z przeszłością, często kierują się niezdrowymi motywami. „Zamykanie rozdziału” to mit.
Dzięki pandemii zainteresowaliśmy się tym, co nowego na temat zmysłu dotyku mają do powiedzenia naukowcy. Jeśli ich posłuchamy, wyjdzie to nam wszystkim na zdrowie. Okazuje się, że dotyk jest ważniejszy niż myśleliśmy
My, ludzie jesteśmy istotami społecznymi. W życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy zaczynamy odczuwać potrzebę emocjonalnego związania się z drugim człowiekiem bardziej niż kiedykolwiek. Pojawia się „ta” osoba, a nasz mózg biochemicznie wariuje – zakochujemy się. Potem zaś, gdy obydwie strony tego pragną, zaczyna budować się związek. I niestety, w wielu przypadkach, bajka kończy się w tym momencie, gdyż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak zdrowa relacja w rzeczywistości powinna wyglądać i czym są toksyczne związki?
Naukowcy ze Szwajcarii postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie, jak życiowe priorytety wpływają na równowagę psychiczną. Znaleźli zakasujące odpowiedzi.
Inteligencja emocjonalna rozumiana jest zwykle jako zdolność do rozpoznawania i empatycznego reagowania na uczucia innych osób, ale też umiejętność przyjrzenia się sobie.
Na nasze decyzje dotyczące na przykład seksu, zakupów czy wyboru kierunku wakacyjnej wyprawy, wpływają ukryte, mało oczywiste czynniki. Im mniej o nich wiemy, tym mniej racjonalnie się zachowujemy. Czy człowiek to istota racjonalna?