Znamy laureatów Fryderyków 2023 – triumfuje Mrozu!

W sobotę 22 kwietnia serce muzyki biło w Gliwicach. Jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku przeżyło prawdziwe oblężenie gwiazd polskiej sceny, które przyjechały tam, by świętować rozdanie najbardziej prestiżowych nagród muzycznych – Fryderyków. A choć jeszcze na dzień przed ceremonią wręczenia statuetek, spodziewano się, że większość z nich przypadnie Dawidowi Podsiadło albo Rubensowi, to tegorocznym triumfatorem okazał się Mrozu. To był jego wieczór, a nawet – zdaniem członków Akademii Fonograficznej – jego rok. Z Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Mrozu wyjechał aż z pięcioma Fryderykami!

Tylko do 19 marca można oglądać wystawę Save The Planet – Ocalmy Planetę!

Wystawa Save The Planet – Ocalmy Planetę to multisensoryczny projekt Art Box Experience, łączący techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych z nowoczesnym systemem projekcji. Ci, którzy go widzieli, mówią o nim między innymi: „spektakularny, dający do myślenia, przepiękny, na miarę naszych czasów”. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sprawdzić, czy mają rację, wybierzcie się do Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie i przekonajcie się, że Save The Planet – Ocalmy Planetę to wystawa w równym stopniu zachwycająca, co pouczająca. Ostatni weekend, kiedy można zobaczyć wystawę, to 18-19 marca.

Save The Planet – Ocalmy Planetę zaczynając od walentynek!

Czy wystawa Save The Planet – Ocalmy Planetę w przestrzeniach Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina to dobry pomysł na randkę? Doskonały! Nie dość, że można nadrobić kulturalne zaległości, nauczyć się czegoś wartościowego, to jeszcze spędzić czas we dwoje inaczej niż zwykle. A czy Save The Planet – Ocalmy Planetę to dobry pomysł na randkę w walentynki? Jeszcze lepszy! Bo tego dnia od godziny 16:00 do 20:00 wystawę można zwiedzać, smakując jednocześnie wyśmienite wina z regionu Tejo.

Goście specjalni na Audio Video Show 2022

Jeśli nowe technologie nie są wam obce i lubicie posłuchać muzyki, a do tego przyszły weekend macie wolny, wybierzcie się na PGE Narodowy, do hoteli  Radisson Blu Sobieski i Golden Tulip w Warszawie. W piątek, w samo południe rozpocznie się tam druga co do wielkości wystawa sprzętu audio i video w Europie! A na niej oprócz nowości rynkowych także goście specjalni. Kogo w tym roku zobaczymy na Audio Video Show?

50-te urodziny Coca-Cola w Polsce

Historia Coca-Cola w Polsce jest barwna i bogata. Aby ją poznać, zajrzyjcie do Browarów Warszawskich, czyli tam, gdzie zakapslowano pierwszą butelkę w naszym kraju. Na fanów napoju czeka mnóstwo niestandardowych atrakcji, między innymi wyjątkowa wystawa. 

Trwa Festiwal Jabłonki Swawole

Food & Music Apple Festival, znany jako Festiwal Jabłonki Swawole, to wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne. W początkowych zamierzeniach jego celem było rozsławienie w świecie polskiego jabłka i sadownictwa. Z biegiem czasu Jabłonki nabrały charakteru bardziej kulturalnego, a nawet… kulturowego. Obecnie to prawdziwy festiwal polskiego stylu życia, gościnności, polskich smaków, zapachów i rytmów, celebracji polskiej natury i swawoli.

Siła kina – co filmy w nas zmieniły?

Lubicie chodzić do kina? Jeśli tak, nie jesteście sami w tym odczuciu. W dodatku kino ma siłę oddziaływania, szczególnie wśród Polaków. W badaniu przeprowadzonym przez Mastercard – oficjalnego partnera trwającego właśnie Festiwalu Filmowego w Cannes – 63% polskich respondentów przyznało, że filmy zmieniły ich sposób postrzegania świata.

Zew się budzi – festiwal w Bieszczadach

Jeśli chodzi wam po głowie pomysł, żeby rzucić wszystko i jechać w Bieszczady, zróbcie to! Najlepiej od 24 do 27 czerwca. Przy okazji, w Cisnej, traficie na prawdziwy zew muzycznej przygody, czyli festiwal Zew się budzi. Wystąpią tam m.in.: Maria Peszek, Pidżama Porno, O.S.T.R., Voo Voo, Bitamina, Muniek i Przyjaciele, Łydka Grubasa, KSU, Trupa Trupa. 

Noc Muzeów 2022 – co warto zobaczyć w Warszawie?

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w Europie. Pierwszą zorganizowano w Berlinie w 1997 roku, a pomysł szybko przejęły inne miasta. Obecnie Noce Muzeów odbywają się w 140 lokalizacjach. W Polsce 14 maja tego roku bezpłatne wejścia do muzeów oferują między innymi: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Trójmiasto.

Laureaci Fryderyków 2022! Daria Zawiałow artystką roku!

Poznaliśmy laureatów Fryderyków za rok 2022 w muzyce rozrywkowej i jazzie! Najwięcej uskrzydlonych statuetek Fryderyka przypadło w udziale wokalistkom. Triumfatorkami 28. edycji Fryderyk Festiwal były Daria Zawiałow, nagrodzona trzema statuetkami, i Kaśka Sochacka, z dwiema nagrodami na koncie. Trzy Fryderyki trafiły do Bartka „Fisza” Waglewskiego, a dwa do Ralpha Kaminskiego.

Prace Marii Prymaczenko – wystawa plenerowa

Niewielkie Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, w obwodzie kijowskim, do niedawna posiadało w swoich zbiorach 25 dzieł ukraińskiej artystki Marii Prymaczenko. Niestety, trzeciego dnia wojny spłonęło. Dzięki interwencji mieszkańców prace artystki zostały uratowane od zniszczenia. Teraz 11 baśniowych reprodukcji można oglądać podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu. Stoją przed warszawską Galerią Kordegarda. 

Wystawa: Malczewski romantyczny

Jacek Malczewski to jeden z najbardziej oryginalnych malarzy w dziejach polskiej sztuki. Stworzył około 2000 obrazów i niezliczoną ilość rysunków i szkiców. Jeśli w najbliższym czasie będziecie w Krakowie, obejrzyjcie wystawę jego prac w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Ich kluczem jest romantyzm – epoka buntu. Inspirująca również po dwustu latach. 

Kobiety żyją dla miłości – wystawa

Tytuł wystawy Teresy Gierzyńskiej  – rzeźbiarki, fotografki, graficzki – został zaczerpnięty z książki Lauren Berlant. „Kobiety żyją dla miłości” to komentarz do prac artystki, które wyrosły ze sprzeciwu wobec zapośredniczonych przez kulturę masową wizerunków kobiecości oraz stereotypów na temat społecznej roli kobiety i jej idealnego życia. Od dziś do 6 marca 2022 roku wystawę można oglądać w warszawskiej Zachęcie.

Wystawa Magiczny Botaniczny

Uwaga miłośnicy iluminacji! Po raz pierwszy od ponad 200 lat Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego otwiera się dla zwiedzających zimą. Dzięki współpracy z europejskim twórcą świetlnych ogrodów wystawa „Magiczny Botaniczny” ma szansę oczarować zwiedzających i dać im szansę na poznanie tajemniczych zimowych ścieżek Ogrodu. 

Paulla śpiewa Baczyńskiego

Już 3 października na antenie Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany niezwykły koncert z okazji setnych urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nagrany w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jedną z jego gwiazd będzie Paulla, wykonująca utwór skomponowany przez Marcina Majerczyka do wiersza „Może przeminą gody ludzkie” z poematu „Wesele poety”.

Dramatyczna rola Małgorzaty Foremniak w poruszającej „Sonacie”

Fani talentu Małgorzaty Foremniak od lat czekali na takie jej wcielenie. Dwie dekady temu mogli podziwiać ją w takich rolach dramatycznych, jak Ash w obrazie „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshii, czy Mańki w „Bożych skrawkach” w reżyserii Jurka Bogajewicza. W tym roku zobaczą ją jako Małgosię Płonkę w filmie „Sonata”.

Książka za worek śmieci

Uwaga fani porządków i literatury! Już 18 września odbędzie się kolejna edycja akcji „Książka za worek śmieci”. To będzie największe z dotychczas organizowanych wydarzeń. Do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast wojewódzkich: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.

Zwycięzcy Fryderyk Festiwal 2021!

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce! Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej, 27. edycji Fryderyk Festiwal okazał się Krzysztof Zalewski, wyróżniony aż trzema statuetkami! Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu wieńcząca Fryderyk Festiwal 2021 odbyła się w stolicy Pomorza Zachodniego, w szczecińskiej Netto Arenie.

Chłopcy malowani na wystawie

Co sprawia, że mężczyzna jest męski, a kobieta kobieca? Czy na pewno płeć wszystko determinuje? „Chłopcy malowani” – niegdyś dzielni bohaterowie, ułani, za którymi uganiały się kobiety. Dziś określenie to nabrało nowego znaczenia.

Najlepsze polskie artystki na scenie Fryderyk Festiwal 2021

Już 5 sierpnia podczas Fryderyk Festiwal 2021 w Netto Arena Szczecin poznamy laureatów najważniejszych nagród muzycznych – Fryderyków – w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu oraz usłyszymy najlepsze polskie artystki! Przed szczecińską publicznością wystąpią między innymi: Margaret, Natalia Nykiel, Lanberry, Kayah i Viki Gabor, Hania Rani i Mela Koteluk, Natalia Szroeder, Kasia Lins, Ania Dąbrowska, Natalia Przybysz i sanah. Bilety już w sprzedaży!

#Hashtagi Roku 2020 rozdane!

Małgorzata Rozenek–Majdan – Power Influencerem Roku 2020, Joanna Koroniewska – Influencerem Roku 2020, Joanna Przetakiewicz – Influencerem Roku Odpowiedzialnym Społecznie! W ubiegły piątek wieczorem w łódzkim Monopolis zostały rozdane #Hashtagi Roku – prestiżowe nagrody dla najbardziej wpływowych i odpowiedzialnych osób w polskim Internecie.

Projekt Kobiety, czyli „Ikony” Ławrynowicza

Buntowniczki, obiekty westchnień, kobiety legendy. Kim tak naprawdę są? Jakie skrywają emocje? Odpowiedź na te pytania uchwycił Maximilian Ławrynowicz w  fotografii portretowej „Ikony” – kolejnej odsłonie Projektu Kobiety. To już szósta edycja wydarzenia artystycznego, którego twarzą w tym roku została Joanna Koroniewska.

Akcja Żonkile

Dziś przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przeniosła się do internetu.