46 naturalnej wielkości dinozaurów, bohaterów wystawy Jurrasic Adventure czeka na zwiedzających na warszawskiej Pradze jeszcze tylko do 5 maja. 

Wystawa Jurassic Adventure od kilku lat jeździ po Europie, potwierdzając fakt, że dinozaury mają swoich fanów nie tylko wśród paleontologów. Na spotkanie z gadami, które wymarły 66 milionów lat temu, przychodzą mali i dorośli fascynaci tych przedziwnych stworzeń. Oglądają ich szpony na stopach, kolce na grzbiecie, długie szyje, zęby wielkości bananów, potężne łapy. Jakby tego było mało, dinozaury z Jurassic Adventure ruszają się i ryczą. Wystarczy się do nich zbliżyć, żeby zaczęły wydawać donośne dźwięki, które najmłodszych zwiedzających kierują wprost w ramiona rodziców.

Od września tego roku 46 naturalnej wielkości gadów zamieszało w Muzeum Nowa Praga na Jagiellońskiej 82A w Warszawie. Gości zwiedzających wystawę przyjmują codziennie. Są wśród nich rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne, grupki pasjonatów z kół naukowych, a nawet paleontolodzy.

Powód? Na wystawie wymyślonej i przygotowanej przez Belgów są najsłynniejsze dinozaury z całego świata! Zanim tam wejdziemy, warto przypomnieć sobie, jak jest to zróżnicowana grupa gadów. Najprostszy podział oparty na budowie miednicy dzieli je na dinozaury ptasiomiedniczne i gadziomiedniczne. Te grupy dzielą się na kolejne i w prawie wszystkich pojawiają się gady roślinożerne i drapieżniki (przy nich zwiedzający zatrzymują się na dłużej). Roślinożerne były więc słynne stegozaury i triceratopsy, ale też diplodok i sejsmozaur, mierzący prawie 40 metrów wysokości, czy bardzo długo znany tylko z ogromnych przednich łap deinocheirus. Wśród drapieżników wyróżnia się potężny spinozaur przypominający krokodyla tyle że z żaglem na grzbiecie, słynny dwunożny tyranozaur z olbrzymią czaszką czy zabójczy welociraptor z sierpowatymi szponami na stopach.

Przy każdym dinozaurze stoi tablica informacyjna, z której dowiemy się kiedy dany gad żył, ile ważył i mierzył, co jadł, jak się poruszał jaką inteligencją się odznaczał.

Po więcej szczegółów warto sięgnąć do audioprzewodnika (trzeba w tym celu zeskanować QR kod) albo jeszcze lepiej przyjść na zwiedzanie Jurassic Adventure z przewodnikiem. W kwietniu w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 10:00 organizowane są takie naukowe wycieczki po wystawie z wykwalifikowanymi edukatorami w regularnej cenie biletu.

Wśród atrakcji kończących wystawę są również dni z olbrzymią maskotką dinozaura, z którą można sobie zrobić zdjęcie. Dino będzie czekał na zwiedzających przez cały weekend od 19 do 21 kwietnia. W długi majowy weekend organizatorzy zapraszają fanów dinozaurów na ostatnie oglądania wystawy. Już od 29 kwietnia do 5 maja będzie obowiązywała promocja na bilety 2+1, a w sobotę i niedziele o godzinie 10:00 będą czekali na zwiedzających edukatorzy.

Można także jeszcze umówić zwiedzanie z edukatorem dla grup zorganizowanych kontaktując się mailowo na adres edukacja@jurassicadventure.pl.

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.