Przewrażliwienie to realny problem

Wysoka reaktywność emocjonalna, czyli inaczej przewrażliwienie, może być przydatnym albo niszczącym mechanizmem w związku. Z jednej strony pozwala wczuć się w emocje partnera, z drugiej może prowadzić do ograniczania jego autonomii.

NeuroGrafika – klucz do sukcesu?

W dzisiejszym niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, sukces często kojarzony jest przede wszystkim z rozwojem kariery, czy mnożącymi się na koncie zerami. Jednak, jak uważa Inessa Kim dyplomowana Instruktorka NeuroGrafiki, prawdziwe uwalnianie potencjału biznesowego zaczyna się od zrozumienia, czym sukces jest dla nas samych.

Zrób sobie dobry rok

Twój rok będzie taki, jakim go uczynisz (jeśli w to uwierzysz, to będzie jeszcze lepszy, więc się postaraj). Skorzystaj z cennych, czasem dziwacznych i zaskakujących podpowiedzi naukowców, jak zrobić sobie dobry rok.

Umniejszanie innym – skąd się bierze?

Być może i ciebie to spotkało. Zadowolona z awansu, chciałaś pochwalić się swoim sukcesem w gronie znajomych albo odwrotnie – mając poczucie żalu, szukałaś u kogoś pocieszenia. Niestety, w odpowiedzi usłyszałaś coś, czego się kompletnie nie spodziewałaś. Dlaczego niektórzy ludzie reagują w ten sposób na triumfy czy traumy innych? Skąd bierze się w nich to umniejszanie innym?

Jak spędzać święta po rozwodzie?

Kiedy myślimy o Wigilii, wyświetla nam się obraz szczęśliwej rodziny przy świątecznym stole, dzieci otwierających prezenty, uścisków i życzeń podczas dzielenia się opłatkiem. Ten obraz nie dotyczy jednak wielu rodzin, w szczególności tych, które się rozpadły. Jak zatem spędzać święta po rozwodzie? Czy jest szansa na utrzymanie spokojnej, świątecznej atmosfery?

ADHD – kiedy wewnętrzny zegar zawodzi

Osoby z ADHD mogą być ostrzegane przez otoczenie jako leniwe, nieodpowiedzialne albo niesłowne, bo trudno jest im dotrzymywać terminów i stawiać się punktualnie na spotkania. Powodem ich spóźnień może być jednak odmienne od przeciętnej postrzeganie czasu.

Narcyzm narodowy i jego konsekwencje

Narcyzm najczęściej kojarzy się z osobami skupionymi na sobie, które chcą być traktowane w sposób szczególny. Rozmaite psychologiczne artykuły radzą, jak rozpoznać narcyza, i jak się przed nim bronić. Jednak narcyzm niejedno ma imię. W wersji kolektywnej może dotykać nie tylko naszych bezpośrednich relacji, ale też wpływać na stosunek do współobywateli, a nawet na politykę państwa. 

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Na całym świecie 10 września obchodzimy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Decyzja o targnięciu się na swoje życie dotyczy często bardzo młodych osób, a nawet dzieci. Ostatnie dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych, szczególnie wśród osób nieletnich, są alarmujące – według danych pozyskanych z wojewódzkich komend policji, w ubiegłym roku odnotowano wzrost prób samobójczych nastolatków o 150%.

Równe szanse płci za 300 lat?

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet to #EmbraceEquity, czyli przytul sprawiedliwość. Jak możemy przeczytać na stronie Międzynarodowego Dnia Kobiet, sprawiedliwość nie jest czymś, co miło by było posiadać, ale powinna być koniecznością. Tegoroczne święto ma zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy równością, a sprawiedliwością i spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić świat, skoro równe szanse płci to za mało. 

Dlaczego umysł daje się oszukiwać?

W zależności od tego, jak interpretujemy różne wydarzenia, nasz umysł potrafi czasem płatać nam figle. Może na przykład przekonać nas do nieprawdziwych zjawisk, nawet jeśli wydają nam się racjonalne. Wspomniane „urojone” przekonania znane są w psychologii jako błędy poznawcze.

Jak mówić do siebie dobrze?

Słowa i myśli, które kierujemy do siebie, mają silne oddziaływanie na naszą psychikę. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy tego świadomi. To, w jaki sposób myślimy o sobie, wpływa także na naszą percepcję rzeczywistości. Relacja z własnym „ja” jest zatem kluczowa – powinniśmy doceniać się nie tylko czynami, ale i słowami. Jak mówić do siebie dobrze?

Jak zapobiec powakacyjnej chandrze?

Kiedy wakacje się kończą, często dopada nas powakacyjna chandra związana z powrotem do pracy i codziennych obowiązków. Taki stan może się jednak utrzymywać dłużej, a brak słońca i nadchodząca jesienna aura nie pomagają w zachowaniu dobrego samopoczucia. Jak temu zapobiec?

Jak zbudować wewnętrzny balans?

W dzisiejszym świecie, w którym dominuje nieprzewidywalność, wyścig z czasem i innymi ludźmi, możesz mieć poczucie zmniejszającej się przestrzeni na osobistą refleksję. A może po prostu zamiast na tym, co pozytywne, skupiasz się na własnych słabościach, analizujesz przeszłość i zamartwiasz się przyszłością. Czy potrafisz być tu i teraz? Zatrzymać i znaleźć spokój? Jak zbudować taki wewnętrzny balans? Podpowiada terapeutka. 

Wakacyjny wygląd a pewność siebie

Wakacyjny wygląd, zwany inaczej „bikini body”, często spędza kobietom sen z powiek. Porównywanie swojego ciała do innych i krytyka niedoskonałości może drastycznie obniżyć pewność siebie i zmniejszyć radość z urlopu. Jak temu zaradzić? 

Umiejętność słuchania innych – czy trzeba się tego nauczyć?

Czy wiesz, że 18 lipca odchodzimy Międzynarodowy Dzień Słuchania? Chociaż wydaje się, że wszyscy naturalnie posiadamy tę umiejętność, słuchanie jest cechą nabytą. To forma skupiania uwagi na rozmówcy, której uczymy się przez całe życie. Jak twierdzi psycholog, Dominika Urbańczyk, umiejętność słuchania to proces, który zachodzi stopniowo i nad którym warto pracować. 

Czym jest zjawisko ASMR i jak to działa?

Jak działa owiane tajemnicą zjawisko ASMR? Przyjemne mrowienie, dreszczyk emocji, gęsia skórka, które wywołuje nie tylko ulubiona muzyka, ale i przypadkowe dźwięki, mają swoje źródło w naszym mózgu. O specyfice ASMR z psychologiczno-naukowego punktu widzenia mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Jak zadbać o dobre samopoczucie?

Na dobry nastrój składa się wiele aspektów. Człowiek jest szczęśliwy, jeśli nie odczuwa fizycznych dolegliwości, jest spełniony zawodowo i pod względem prywatnym oraz ma obok siebie ludzi, na których może liczyć. Jednak czynników wpływających na dobre samopoczucie jest o wiele więcej. Czasem miły dla ucha dźwięk, zapach kojarzący się z czymś przyjemnym, czy dotyk czegoś gładkiego może poprawić samopoczucie lub pomóc w jego utrzymaniu.