Dziewczyny, których warto posłuchać: Marcelina „Spróbuję, potańczę, nie wiem”

Marcelina to kompozytorka, artystka i autorka tekstów. Nominowana do nagrody Fryderyk w 2012 i nagrody WARTO Gazety Wyborczej. Rozgłos przyniósł jej hit „Karmelove” z gościnnym udziałem Piotra Roguckiego. Po pięciu latach od wydania krążka „Koniec wakacji” wróciła do słuchaczy z nowym albumem „Spróbuję, potańczę, nie wiem”.  

Książka na weekend: Pomyśl dwa razy

Kto czekał na powrót Myrona i Wina, temu powieści „Pomyśl dwa razy” nie trzeba anonsować ani polecać. Kto jeszcze mistrzów ciętej riposty, uważnej dedukcji i eleganckiego łomotu nie zna, ten ma dobrą okazję, by to zmienić. Najnowsza powieść sensacyjna o nietuzinkowym agencie sportowym i jego przyjacielu miliarderze-zabijace już na polskim rynku.

Dziewczyny, których warto posłuchać: Ayọ, „Mami Wata”

W języku joruba „ayọ” oznacza radość. Dokładnie taka jest muzyka, którą pod tym pseudonimem tworzy Joy Olasunmibo Ogunmakin – piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Po czterech latach od wydania płyty „Royal” powraca z nowym materiałem „Mami Wata”, który fascynuje tak, jak myśl o podróży w najdalszy zakątek świata.

Książka na weekend: Kochać mocniej

Na początku słyszysz pewną historię i wiesz, że nie powiedziano ci całej prawdy. Próbując jej dociec, angażujesz się coraz bardziej. „Kochać mocniej” , thriller kryminalny Lisy Gardner to dobry pomysł na interesujące spędzenie jesiennego wieczoru.

Dziewczyny, których warto posłuchać: Pietrucha/Zalewska „Neonova”

„Neonova” to projekt Julii Pietruchy – aktorki, wokalistki i kompozytorki oraz producentki i multiinstrumentalistki Marty Zalewskiej. Ich drogi muzyczne przecinały się nieraz, lecz dopiero spontaniczne spotkanie przesądziło o współpracy. Jej efektem jest album „Neonowa” – zbiór dziesięciu opowieści o relacjach damsko-męskich, dziewczyńskiej przyjaźni, matczynej czułości i codzienności. Od kobiet dla kobiet.

Książka na weekend: Zaufaj mi

Zaufaj mi” to powieść poruszająca problem, o którym trudno się czyta. Istnieją przestępstwa tak okropne, że nawet policjanci woleliby o nich nie wiedzieć. Kiedy jednak odwracają wzrok, nawet z dobrych pobudek, przestępcy poczynają sobie jeszcze śmielej.

Najlepsze muzyczne premiery tygodnia: Nosowska/Król – „Kasia i Błażej”

Kasia Nosowska to jedna z najbardziej wyrazistych wokalistek i tekściarek na polskiej scenie muzycznej. Błażej Król to kompozytor, wokalista i autor tekstów, który wciąż udowadnia, że jest jedną z najjaśniejszych postaci na scenie alternatywnej. Niedawno ponownie połączyli siły, czego efektem jest album „Kasia i Błażej” nagrany z Pawłem Krawczykiem (gitarzysta Hey). Nie należy go słuchać w biegu. Wtedy zgiełk codzienności przyćmi jego piękno, a tego byście nie chcieli. Zapewniam.

Książka na weekend: Jestem fanką

„Może wyglądam niewinnie, ale robię dużo zrzutów ekranu” – mówi o sobie kobieta, która zatrudnia się jako opiekunka dla psa tylko po to, aby w parku móc nawiązać kontakt z siostrą kochanki swojego kochanka. Brzmi skomplikowanie i niepokojąco? Taka właśnie jest debiutancka powieść Sheeny Patel „Jestem fanką”.

„To tam grają artyści młodego pokolenia”, czyli festiwale showcase’owe i ich popularność

Polskie festiwalowe podwórko od kilkunastu lat tętni życiem. Niektóre z wydarzeń na stałe wpisały się w kalendarze słuchaczy spragnionych rozrywki, inne szczęśliwie zyskują na popularności. Coraz częściej słyszy się także o festiwalach showcase’owych. Intrygują nazwą, zaskakują ofertą koncertową i przyciągają nie tylko osoby z branży muzycznej. Czym są festiwale showcase’owe i dlaczego szczególnie polecamy je osobom, które lubią orientować się w trendach muzycznych?

Dziewczyny, których warto posłuchać: Paris Paloma „Cacophony”

Paris Paloma to młoda wokalistka o wielu twarzach. W swoich utworach ubiera emocje w słowa, które potrafią jednocześnie rozedrzeć serce na kawałki, jak i dodać siły do działania. Nie brakuje w nich uwielbienia dla kobiecej sprawczości i wrażliwości, a obok tematów doświadczenia żalu czy miłości podkreśla konieczność walki ze społecznymi nierównościami i patriarchatem.

Książka na weekend: Retornados

W „Retornados” zderzają się dwie perspektywy czasowe, choć miasto jest to samo, a zmierzają do niego ludzie uciekający przed konfliktami zbrojnymi. Czy w Lizbonie można odnaleźć bratnią duszę, a jeszcze lepiej samą siebie?

Dziewczyny, których warto posłuchać: Brodka „WAWA”

„WAWA” to projekt uświetniający 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy Monikę Brodkę – wokalistkę, autorkę tekstów, kompozytorkę, laureatkę Fryderyków. Artystka odpowiada za opracowanie konceptu albumu „WAWA”. Jako dyrektorka artystyczna i kuratorka więcej na nim wymyśliła, niż zaśpiewała, lecz nie jest to zarzut. Zaprosiła do współpracy świetnych muzyków, z którymi stworzyła album rzucający nowe spojrzenie na Warszawę.

Książka na weekend: Wymiana

„Wymiana” opisuje dalsze losy bohaterów „Firmy”, czyli najsłynniejszej powieści Johna Grishama. Porwanie, międzynarodowa afera, żądanie rekordowego okupu i wielki etyczny dylemat.

Książka na weekend: Uwięzieni

Ostatnią myślą kapitan samolotu przed uderzeniem w wodę jest: „Jeśli wciskasz tryb wodowania, to nigdy nie będziesz miała szansy o tym opowiedzieć”. A jednak maszyna nie rozpada się na kawałki, tylko tonie. Zaciekawieni? Jeśli tak, sięgnijcie po powieść „Uwięzieni” – drugą po „Ultimatum” książkę byłej stewardessy TJ Newman.

Dziewczyny, których warto posłuchać: Kathia „Przestrzeń”

Choć od premiery debiutanckiego albumu Kathii minął rok, nadal można o nim dużo powiedzieć. „Przestrzeń” to zapis przeżyć artystki podany w przejmujący sposób. Kathia pięknie łączy w nim duszną, ciężką od emocji atmosferę z delikatnym, pełnym czułości przekazem. Nie bez powodu krążek był nominowany do Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku”.

Dziewczyny, których warto posłuchać: Paulina Przybysz „Space EP2024”

Paulina Przybysz nie boi się łączenia różnych stylów: od hip-hopu, przez soul i etno, aż po klubową elektronikę. Rok po wydaniu albumu „Wracając”, który został nagrodzony Fryderykiem, artystka zaprezentowała „Space EP2024”. Ten minialbum odznacza się futurystycznym, nowoczesnym brzmieniem, a Paulina zabiera słuchaczy w muzycznie zaskakującą przygodę.

Dziewczyny, których warto posłuchać: Emilíana Torrini „Miss Flower”

Emilíana Torrini to islandzka piosenkarka i kompozytorka. Dała się poznać szerszemu gronu słuchaczy utworem „Gollum’s Song” z filmu „Władca Pierścieni: Dwie wieże”.  Torrini, której śpiew jest porównywany do Björk, nie chodzi utartymi muzycznymi ścieżkami. Wypracowała oryginalny styl, którym zjednała sobie słuchaczy, a płytą „Miss Flower” tylko potwierdza, że potrafi zamknąć emocje w porywającej muzycznej formie.

Książka na weekend: Skradzione dni

„Skradzione dni”, czyli opowieść o relacjach między kobietami oraz poszukiwaniu własnych korzeni, to kontynuacja powieści „Skradzione lato”. Czytelnikowi, który nie zna części pierwszej, może się wydać chaotyczna, więc jeśli trafiła na wasza półkę przypadkiem, przed lekturą warto sięgnąć do początku rozgrywającej się w Rogożach historii. Łatwiej będzie wtedy zorientować się, kim są główne bohaterki i jakie powiązania między nimi zachodzą.

Książka na weekend: Rozwód

Powiedz, po stronie którego z małżonków stawałeś częściej podczas czytania powieści „Rozwód”, a łatwiej będzie zgadnąć, jakie historie kryją się w twojej biografii. I jeszcze, bez względu na to, komu okazałeś więcej współczucia, że jesteś człowiekiem.

Joanna Jakubas: Muzyka trafia bezpośrednio do serca

Joanna Jakubas, absolwentka Manhattan School Of Music i Royal College Of Music w Londynie, dała się wcześniej poznać miłośnikom muzyki klasycznej jako charakterystyczny sopran liryczny. Teraz rozpoczyna nowy rozdział swojej zawodowej podróży, wydając płytę z popowymi kompozycjami do autorskich tekstów. Nawiązujący do iberyjskiego klimatu singiel „Flamenco” to zwiastun nadchodzącego albumu.

Dziewczyny, których warto posłuchać: Vera Sola „Peacemaker”

Przez niektórych porównywana to wczesnej Nancy Sinatry, przez innych do PJ Harvey, mi natomiast kojarzy się z teatralną Michelle Gurevich. Danielle Aykroyd, znana szerzej jako Vera Sola, to artystka obdarzona głębokim, eterycznym głosem, która na najnowszym albumie „Peacemaker” zagina czasoprzestrzeń. Czy warto było czekać sześć lat na ten materiał?