Fleksitarianizm – na czym polega sztuka równowagi?

W obliczu rosnącej świadomości zdrowotnej i troski o swój własny dobrostan, coraz więcej osób poszukuje sposobów na zrównoważone podejście do spożywania różnorodnych produktów, jednocześnie nie rezygnując z żadnego z nich całkowicie. Zauważalnym trendem wśród tych, którzy pragną osiągnąć harmonię na talerzu, uwzględniając zarówno korzyści zdrowotne, jak i ekologiczne staje się fleksitarianizm.

Jemy za mało świeżych owoców i warzyw – międzynarodowy raport 

Żyjemy w świecie, w którym znacząco rośnie świadomość zdrowego stylu życia, gdzie media i eksperci podkreślają zalety odżywiania w oparciu o produkty roślinne. Jednak pokazują najnowsze badania — obejmujące ponad 32 tys. osób w 7 krajach świata, zaledwie 25 proc. osób spożywa rekomendowaną przez dietetyków dzienną porcję świeżych owoców i warzyw.

Kluczowe trendy żywieniowe a dieta idealna

Globalne trendy żywieniowe, mimo że zmieniają się dość dynamicznie, to jednak konsekwentnie ewoluują w jednym kierunku – dążymy do tego, aby jeść lepiej, świadomiej i przede wszystkim zdrowiej. Jednocześnie rośnie rola żywności funkcjonalnej oraz suplementów diety, które uzupełniają codzienne dietę, ale także skutecznie odpowiadają na wiele różnych potrzeb żywieniowych.

Światowy Dzień Buraka 

24 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Buraka. Przy okazji tego święta warto docenić warzywo, które charakteryzuje się nieocenionymi korzyściami dla naszego zdrowia. Burak jest prawdziwym bogactwem witamin i minerałów, co sprawia, że powinien znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas. 

Jelita a zdrowie – jak o nie dbać?

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ten dyskomfort trawienny lub problemy ze zdrowiem? Okazuje się, że odpowiedź może tkwić w jelitach. To właśnie jelita pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi i zdrowia całego organizmu – od kondycji mózgu po funkcjonowanie naczyń krwionośnych w kończynach. Dlatego zebraliśmy rady ekspertki ds. żywienia w zakresie poprawy trawienia, zwiększenia energii i ogólnego dobrego samopoczucia. Sprawdźcie!

Zdrowe jedzenie nie musi rujnować portfela

To, ile kosztuje zdrowe jedzenie, to w zasadzie kwestia o wiele bardziej złożona niż sama cena produktów w sklepach. Tak naprawdę chodzi o wartość naszego zdrowia. Na rynku znajdziemy zarówno droższe, jak i tańsze produkty, często wcale nie gorszej jakości. Komponowanie posiłków w sposób zdrowy i zbilansowany wymaga po prostu więcej zaangażowania i podejmowania bardziej przemyślanych decyzji zakupowych.

Grillowanie ze słodką nutą

Początek wiosny oznacza również początek sezonu grillowego. Zwykle wystarcza  wrzucenie na ruszt kiełbasy lub steku. Jednak potencjał, jaki kryje w sobie grill, jest znacznie większy, ponieważ pozwala na przygotowanie zaskakującej różnorodności dań, a także słodkości. Grillowanie ze słodką nutą jest możliwe. 

Letnie warzywa i owoce w diecie

Tylko latem możemy cieszyć się tak wielkim bogactwem warzyw i owoców. Wiele z nich jest dostępnych tylko przez chwilę, więc tym bardziej warto o nich pamiętać. Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!” podpowiada, na które letnie warzywa i owoce zwrócić uwagę i dlaczego powinny znaleźć się w diecie dorosłych i dzieci.

Wakacyjne grzeszki kulinarne

Wakacje w pełni. A choć restauratorzy w kurortach narzekają, że goście zamawiają mniej niż w ubiegłych sezonach, pilnując wydatków, to zgodnie z raportem przygotowanym przez Cateromarket, aż 42% Polaków przyznaje, że wraca z urlopu z dodatkowymi kilogramami. Jakie wakacyjne grzeszki kulinarne mamy na sumieniu?

Węglowodany – czy od nich się tyje?

Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla organizmu, niezbędnej do utrzymania ciepłoty ciała i pracy wszystkich narządów wewnętrznych. Obok funkcji energetycznej stanowią również źródło witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Znakomitym źródłem węglowodanów są m.in. produkty zbożowe. Niestety, często uważa się, że przyczyniają się one do zwiększania masy ciała. Czy rzeczywiście od węglowodanów się tyje? Wyjaśnia Olga Gajek-Daszczyńska, lekarz i ekspert kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”. 

Porcja zbóż do posiłku – jak ją odmierzyć?

Eliminowanie lub ograniczanie spożycia produktów zbożowych w codziennej diecie może zakłócić prawidłowy rozwój organizmu i negatywnie oddziaływać na koncentrację. By sprawnie funkcjonować, mózg potrzebuje ok. 130 g węglowodanów przyswajalnych na dobę. Porcja zbóż do posiłku (a minimum 3 dziennie) jest nam po prostu niezbędna. Jak ją odmierzyć?

Wzmożone pragnienie – najczęstsze przyczyny

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. W takich warunkach częste sięganie po szklankę z wodą jest czymś zupełnie naturalnym, a nawet koniecznym. Jak podkreślają specjaliści, minimalna dzienna dawka płynów to dwa litry. Zdarza się jednak, że pomimo stosowania się do tych rad, natarczywe pragnienie nie ustępuje. Dlaczego tak się dzieje? 

Czy ziemniaki są zdrowe?

Właśnie pojawiły się w sklepach i na straganach. Młode ziemniaki z koperkiem o tej porze roku smakują doskonale. Do tego szparagi, jajka albo ryba, sałata, dobry kefir… Kto, co lubi. Kilka składników i obiad gotowy. A czy zdrowy i wartościowy? Przeczytajcie, dlaczego warto uwzględnić ziemniaki w swojej diecie. 

Kanapki nie muszą być nudne

Kanapki nie muszą być nudne – wszystko zależy od ciekawych dodatków i naszej kreatywności. Można je przyrządzać zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Oto ciekawe przepisy na niebanalne kanapki, które można zjeść w domu albo zabrać ze sobą do pracy lub szkoły.

Co warto wiedzieć o jajkach?

Zawierają witaminy, białka i korzystne dla naszego zdrowia tłuszcze. Jak sprawdzić, czy są świeże, ile ich jeść tygodniowo, jak długo trzymać w lodówce? Te i inne ciekawostki o jajkach, przydatne nie tylko przed Wielkanocą, przygotowała Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyk, ekspert marki Berimal.

Wielkanoc w wersji fit

Wielkanoc już za kilkanaście dni! Jeśli podczas świąt chcemy zjeść „do syta” i bez wyrzutów sumienia, to przygotowując menu na wielkanocny stół, pamiętajmy, by dania były zdrowe, smaczne, ale również z niską zawartością tłuszczu. Oto przykłady dań na Wielkanoc w wersji fit.

Dieta czy zmiana nawyków żywieniowych?

Jeśli restrykcyjna dieta nie jest dla ciebie, a zależy ci, by zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, postaraj się wprowadzić w swoje życie kilka zasad. Już po około dwóch tygodniach zaobserwujesz pierwsze, pozytywne zmiany zarówno w samopoczuciu, jak i w sylwetce.

Dzień bez mięsa

Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa, który przypadał wczoraj, to dobry moment, by uświadomić sobie, że coraz większa liczba Polaków celebruje to święto przez cały rok. Powoli zaczynamy rozumieć, że sztuka odżywiania polega na spożywaniu zróżnicowanej gamy pełnowartościowych produktów roślinnych oraz nabiału. 

Jak jeść zdrowiej i nie przytyć w pracy zdalnej?

Wybory żywieniowe, których dokonujemy, mogą być kluczowe dla naszego stanu zdrowia, a błędy skutkować nie tylko obniżeniem odporności, ale też koncentracji w pracy. Głównymi wrogami naszej sylwetki i produktywności są m.in.: dieta uboga w warzywa i owoce, omijanie śniadań, odwodnienie oraz nadużywanie słodyczy. Jak jeść zdrowiej i nie przytyć w pracy zdalnej? 

Gluten – czy należy się go bać?

Gluten, czyli mieszanina białek występujących naturalnie w wielu zbożach, przez jednych jest nietolerowany, przez niektórych uznawany za niebezpieczny dla zdrowia, a według ekspertów – to składnik diety obecny w produktach, które są potrzebne w zbilansowanej diecie. W ostatnich latach narosło wokół niego wiele mitów, a moda na dietę bezglutenową wciąż zdobywa zwolenników. Jak jest naprawdę?

Czy przyprawy odchudzają?

Przyprawy usprawniają pracę jelit, są barwne, aromatyczne. Podnoszą smak potraw, leczą, a czasami nawet… odchudzają! Niektóre z nich warto wykorzystywać tak często jak tylko się da, ale korzystać z ich dobrodziejstw z rozsądkiem.