Jak soki wyciskane wpływają na kondycję skóry?

Dbałość o skórę nie powinna się kończyć na zabiegach pielęgnacyjnych i kosmetykach. Jej stan zależy przede wszystkim od stanu zdrowia, a styl życia wraz z dietą odgrywają zasadnicze znaczenie. Z pomocą mogą przyjść soki owocowe i warzywno-owocowe wyciskane metodą cold press.

Wiosna na talerzu

Wraz z nadejściem wiosny, kuchnia zaczyna przeobrażać się w prawdziwe laboratorium smaku, oferujące niezliczone możliwości kulinarnych eksperymentów. Wiosna na talerzu to nie tylko festiwal kolorów, ale także zaproszenie do odkrywania świeżości i lekkości w codziennych posiłkach.

Jedzenie kontra zimowe obniżenie nastroju

W mroźne dni, kiedy zimowy blues staje się codziennym towarzyszem, często sięgamy po czekoladę dla pocieszenia lub cieszymy się każdym kęsem ulubionego ciasta. Wydaje się, że w zimowe chłody jedzenie może znacząco wpłynąć na nastrój. Czy faktycznie tak jest i przysmaki mogą wpływać na nasze emocje?

Fleksitarianizm – na czym polega sztuka równowagi?

W obliczu rosnącej świadomości zdrowotnej i troski o swój własny dobrostan, coraz więcej osób poszukuje sposobów na zrównoważone podejście do spożywania różnorodnych produktów, jednocześnie nie rezygnując z żadnego z nich całkowicie. Zauważalnym trendem wśród tych, którzy pragną osiągnąć harmonię na talerzu, uwzględniając zarówno korzyści zdrowotne, jak i ekologiczne staje się fleksitarianizm.

Wyzwanie NUJA – wskakuj w małą czarną

Święta to czas radości, spotkań rodzinnych i pysznych potraw. Niestety, często wiąże się również z dodatkowymi kilogramami, które pojawiają się niczym nieproszeni goście. Zbliżający się Sylwester to okazja, aby przez trzy dni przejść na detoksykującą dietę sokową, która pozwoli pozbyć się nadmiaru kilogramów. Zainteresowane? Ze specjalnym kodem MAŁACZARNA na NUJA LOVE czeka na was rabat.

Jak nie przytyć w święta? – porady psychoterapeutki 

Z jednej strony – smakołyki na stole, z drugiej – ryzyko niestrawności, zgagi i… wyrzutów sumienia na samą myśl o stanięciu na wadze. Idź na spacer po obiedzie, pij zioła – te porady znają wszyscy. Jak jeść i się nie przejeść, jak nie przytyć w święta, a także jak nie czuć wyrzutów sumienia po świętach, opowiada dr Marzena Sekuła, psychoterapeutka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, Grupa LUX MED, autorka książki „Jak współcześnie (ty)jemy?”.

Jemy za mało świeżych owoców i warzyw – międzynarodowy raport 

Żyjemy w świecie, w którym znacząco rośnie świadomość zdrowego stylu życia, gdzie media i eksperci podkreślają zalety odżywiania w oparciu o produkty roślinne. Jednak pokazują najnowsze badania — obejmujące ponad 32 tys. osób w 7 krajach świata, zaledwie 25 proc. osób spożywa rekomendowaną przez dietetyków dzienną porcję świeżych owoców i warzyw.

Kluczowe trendy żywieniowe a dieta idealna

Globalne trendy żywieniowe, mimo że zmieniają się dość dynamicznie, to jednak konsekwentnie ewoluują w jednym kierunku – dążymy do tego, aby jeść lepiej, świadomiej i przede wszystkim zdrowiej. Jednocześnie rośnie rola żywności funkcjonalnej oraz suplementów diety, które uzupełniają codzienne dietę, ale także skutecznie odpowiadają na wiele różnych potrzeb żywieniowych.

Światowy Dzień Buraka 

24 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Buraka. Przy okazji tego święta warto docenić warzywo, które charakteryzuje się nieocenionymi korzyściami dla naszego zdrowia. Burak jest prawdziwym bogactwem witamin i minerałów, co sprawia, że powinien znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas. 

Dieta sokowa Nuja chroni przed jesienną chandrą

Nadeszła jesień, a wraz z nią czas na odświeżenie organizmu i przygotowanie się na zbliżający się sezon chłodu, deszczu i chandry. Dieta sokowa Nuja to odpowiedź na te potrzeby, gdyż soki nie tylko pomagają oczyścić organizm z toksyn, ale też zwiększają odporność.

Zdrowe kanapki do szkoły!

Dietetycy alarmują – dzieci w wieku szkolnym powinny codziennie zjadać zarówno pierwsze, jak i drugie śniadania. Pełnowartościowe posiłki spożywane podczas szkolnej przerwy dostarczają energii niezbędnej do pracy umysłowej i zabawy, a także są podstawą dobrego samopoczucia. Najważniejszą zasadą w diecie dziecka jest zachowanie maksymalnej różnorodności, a nic nie pomieści w sobie więcej niż … kanapka. Czy klasyczne kanapki muszą oznaczać nudne śniadanie? Jak skomponować kanapki atrakcyjne dla najmłodszych? Sprawdzamy.

Grzyby – zadbaj o nie w swojej diecie

Choć wciąż popularne jest przekonanie, że grzyby mają jedynie walory smakowe, to coraz głośniej się mówi o ich odżywczych i prozdrowotnych właściwościach. Grzyby mogą nas wykarmić, wzmocnić organizm, pomóc w leczeniu, a nawet poszerzyć świadomość.

Czas na przetwory

Lato to czas obfitości warzyw i owoców, bogatych w witaminy oraz składniki mineralne. Warto korzystać z tych dobrodziejstw i sięgać po świeżą porcję rodzimych produktów, jak też zrobić zapasy na zimniejsze dni. Własnoręcznie przygotowane przetwory nie tylko dostarczą wielu wartości odżywczych, ale także urozmaicą jadłospis.

Lato w kuchni – sezonowe warzywa i owoce

Miesiące letnie to okres szczególnie lubiany przez miłośników dobrej kuchni. Niektórzy z utęsknieniem oczekują lipca i sierpnia, aby znów sięgnąć po sezonowe owoce i warzywa. O jakich produktach nie możesz zapomnieć i w jaki sposób najlepiej je wykorzystać?

Jelita a zdrowie – jak o nie dbać?

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ten dyskomfort trawienny lub problemy ze zdrowiem? Okazuje się, że odpowiedź może tkwić w jelitach. To właśnie jelita pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi i zdrowia całego organizmu – od kondycji mózgu po funkcjonowanie naczyń krwionośnych w kończynach. Dlatego zebraliśmy rady ekspertki ds. żywienia w zakresie poprawy trawienia, zwiększenia energii i ogólnego dobrego samopoczucia. Sprawdźcie!

Zdrowe jedzenie nie musi rujnować portfela

To, ile kosztuje zdrowe jedzenie, to w zasadzie kwestia o wiele bardziej złożona niż sama cena produktów w sklepach. Tak naprawdę chodzi o wartość naszego zdrowia. Na rynku znajdziemy zarówno droższe, jak i tańsze produkty, często wcale nie gorszej jakości. Komponowanie posiłków w sposób zdrowy i zbilansowany wymaga po prostu więcej zaangażowania i podejmowania bardziej przemyślanych decyzji zakupowych.

Koktajl z truskawkami i słonecznikiem – dla mocnych i zdrowych zębów

Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, włącz do swojej diety koktajle z owoców i warzyw bogatych w witaminy i minerały. Taki koktajl jest nie tylko pyszny i orzeźwiający, ale także dostarcza organizmowi składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Oto propozycja łatwego i sezonowego koktajlu, który możesz przygotować w domu.

 Dieta na zdrową cerę, włosy i paznokcie

W dzisiejszych czasach, kiedy poziom stresu jest wysoki, a tempo życia nieustannie przyspiesza, wiele osób boryka się z problemami ze skórą, włosami i paznokciami. Suchość skóry, łamliwe paznokcie czy wypadanie włosów to tylko niektóre z dolegliwości, które potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jak sobie pomóc? Rozwiązaniem jest odpowiednie żywienie, czyli dieta na zdrową cerę, włosy i paznokcie. 

Grillowanie ze słodką nutą

Początek wiosny oznacza również początek sezonu grillowego. Zwykle wystarcza  wrzucenie na ruszt kiełbasy lub steku. Jednak potencjał, jaki kryje w sobie grill, jest znacznie większy, ponieważ pozwala na przygotowanie zaskakującej różnorodności dań, a także słodkości. Grillowanie ze słodką nutą jest możliwe. 

Kawa – 5 mitów, w które warto przestać wierzyć

Zdrowemu stylowi życia nigdy nie poświęcano tyle uwagi, co obecnie. Kilkanaście lat temu Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała zalecenia dotyczące zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Do poprawy nawyków żywieniowych zachęcają też polscy specjaliści, którzy opracowali zalecenia dotyczące diety, tzw. Talerz Zdrowego Żywienia. Nie dziwi więc, że chcemy weryfikować wpływ na organizm niemal każdego spożywanego przez nas produktu. Jednym z takich składników codziennej diety, wokół którego narosło mnóstwo mitów, jest kawa. Warto się z nimi rozprawić, gdyż napój ten coraz częściej jest zaliczany do superfoods.

Czy dieta ma wpływ na przesilenie wiosenne?

Zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, ból mięśni, a nawet zawroty głowy. Nasz organizm może reagować na zmianę pór roku na różne sposoby. Ciało nadal tkwi w zimowym letargu, podczas gdy umysł już chciałby działać na pełnych obrotach. Przesilenie wiosenne może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, dlatego warto skrócić ten czas wprowadzając proste zmiany w codziennej diecie.

Jak dieta wpływa na cerę?

Mawia się, że to, co jemy, wpływa na naszą cerę. Czy rzeczywiście składniki pokarmowe mogą zaostrzać AZS, trądzik oraz inne choroby skórne? Czy dieta ma aż takie znaczenie i istnieją składniki pokarmowe, które działają kojąco na skórę? 

Zdrowy styl życia – 5 prostych zasad

Nasze codzienne wybory, szczególnie te dietetyczne, mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zbilansowany jadłospis działa jak tarcza ochronna przed chorobami cywilizacyjnymi, dlatego zasad prawidłowego komponowania posiłków powinniśmy uczyć już dzieci. Chcąc prowadzić zdrowy styl życia, wystarczy każdego dnia stosować kilka prostych zasad.

Warzywa liściaste – jak o nie dbać?

Warzywa liściaste to ważny element diety. Są nie tylko smaczne, ale też dostarczają organizmowi wiele różnych witamin i składników odżywczych. Jak je przechowywać? Dlaczego bardzo ważne jest dokładne mycie warzyw liściastych? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

Zdrowa dieta na wiosnę

Na hasło zdrowa dieta wielu z nas reaguje niechęcią, bo dietę kojarzmy z wyrzeczeniami. Czy można w takim razie odżywiać się zdrowo i bez restrykcji? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko przemyśleć dokładny plan działania i  trzymać się go.

Jak kukurydza może pomóc naszemu organizmowi?

Kukurydza to bogate źródło węglowodanów, witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E oraz K. Zawiera także liczne składniki mineralne o właściwościach antyoksydacyjnych i aktywizujących układ immunologiczny. Dlaczego jeszcze warto jeść kukurydzę?