Dinozaury ponownie są wśród nas! Od 28 września można je oglądać w całej okazałości na wystawie „Jurassic Adventure” w Muzeum Nowa Praga przy ulicy Jagiellońskiej 82A w Warszawie. Czterdzieści sześć naturalnej wielkości gadów ruszających się i ryczących przyprawia zwiedzających o mocniejsze uderzenie serca i wywołuje efekt WOW nie tylko u najmłodszych. 

Choć dinozaury wymarły 66 milionów lat temu, nadal fascynują. Do grona ich wielbicieli zaliczają się nie tylko paleontolodzy, ale też twórcy kultury, filmowcy i pisarze, rysownicy, miłośnicy dzikiej przyrody: dorośli i milusińscy. To z myślą o nich kilka lat temu wymyślono wystawę, która właśnie zawitała do Warszawy! 

Wcześniej Jurassic Adventure odwiedziła już Antwerpię, Hiszpanię, Francję i Szwajcarię i w każdym z tych miejsc spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Liczba sprzedanych dotychczas biletów (750 tysięcy) zdaje się potwierdzać fakt, że dinozaury mają fanów w każdym kraju i w każdym wieku.

Straszne jaszczury czy fascynujące stworzenia, czyli po co nam paleontologia

Słowo dinozaury wzięło się z połączenia dwóch greckich słów Dienos i Sauros, co wolnym tłumaczeniu znaczy „straszne jaszczury”. Tak zostały nazwane przez badacza sir Richarda Owena, który jako pierwszy na podstawie skamieniałości opisał trzy z nich: Megalosaurusa, Iguanodona i Hylaeosaurusa. To do niego należy również pionierski opis prawie kompletnego szkieletu dinozaura zrobiony na podstawie kości, które dostał od właściciela kamieniołomu Jamesa Harrisona w 1850 roku. Dzięki Owenowi dinozaury otworzyły swój rozdział w historii nauki, z czasem zmieniając nie tylko swój wizerunek (w opinii badaczy awansowały z powolnych i mało zwinnych gadów do miana zwierząt aktywnych i dynamicznych), ale też wytyczając ścieżki poznawcze do zgłębienia wiedzy na temat życia na naszej planecie przed milionami lat czy historii ewolucji.

Dziś wiemy, że dinozaury to potomkowie pewnego gada naczelnego, który żył około 235 milionów lat temu i miał stopę z prostym stawem zawiasowym. W toku ewolucji potomkowie tego zwierzęcia podzielili się na dwie główne grupy: dinozaury gadziomiedniczne, z których powstały prozauropody i teropody, oraz dinozaury ptasiomiedniczne, do których należą dinozaury rogate, pancerne i stegozaury.

Nauka badająca dinozaury i inne wymarłe zwierzęta to paleontologia. Paleontolodzy cały czas odkrywają nowe gatunki dinozaurów i miejsca ich występowania. Te wykopane dawno temu badają przy pomocy coraz bardziej nowoczesnych technik. Dzięki temu nasza wiedza o dinozaurach cały czas się powiększa i coraz lepiej rozumiemy, jak żyły i jak ewoluowały.

„Takie wystawy jak Jurassic Adventure mają ogromną rolę w przybliżaniu dzieciom świata dinozaurów i paleontologii jako nauki. Dla wielu dzieci pasja rozbudzona przez tego typu wystawy daje zapał do rozwoju na wielu płaszczyznach. Uczą się czytać, wymawiać skomplikowane słowa, samodzielnie poszerzać wiedzę albo wychodzić na dwór, żeby szukać skamieniałości. A może niektóre trafią do Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki, a potem na Uniwersytet, by studiować paleontologię?” – powiedział profesor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, ambasador wystawy.

Pobudzić wyobraźnie

Wystawę Jurassic Adventure zaprojektowano tak, by rozpalała wyobraźnię i dostarczyła niezapomnianych przeżyć fanom dinozaurów w każdym wieku. To ekspozycja przeznaczona dla całych rodzin, rozbudzająca ciekawość i kreatywność. Starsze dzieci i dorośli wielbiciele tych prehistorycznych stworzeń mogą przejść ścieżkę edukacyjną z audioprzewodnikiem, poznać poszczególne gady i ich historię sprzed milionów lat. Na młodszych czeka rysunkowa mapa wystawy i moc atrakcji – kapelusze Dino Rangerów, poszukiwanie skarbów, czy interaktywna strefie VR. Na koniec warto sobie zrobić zdjęcie w jaju dinozaura albo pójść do kina, by zobaczyć historię dinozaurów w pigułce.

Pierwsza taka wystawa w Polsce!

Jurassic Adventure jeździ po świecie od dwóch lat. Wystawa, wymyślona i wyprodukowana przez Belgów, właśnie rozpoczyna podbój naszego kraju. To pierwsza taka ekspozycja w zamkniętej przestrzeni w Polsce. Celowo wybrano olbrzymi obiekt o powierzchni 3000 metrów kwadratowych, by majestatyczne stworzenia zrobiły odpowiednie wrażenie, a dinozaurowe raaaaw odpowiednio wybrzmiało. Jurajska przygoda właśnie się zaczęła i potrwa do wiosny 2024 roku. Organizatorzy już zapowiadają dodatkowe atrakcje: spotkania z edukatorami i paleontologami, warsztaty tematyczne i literackie.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.