Intensywnie eksploatowane podczas lata drewniane elementy ogrodu wymagają kompleksowej pielęgnacji po sezonie. Silne działanie słońca może bowiem osłabić strukturę naturalnego materiału, przez co staje się bardziej podatny na niszczący wpływ wilgoci czy zmiennych temperatur. Jak krok po kroku konserwować drewniane powierzchnie na zewnątrz domu, by w pełni zachowały swą funkcjonalność i estetykę?

drewniane powierzchnie po sezonie - jak je konserwować?
Fot: Tikkurila

Niezależnie od rodzaju powierzchni, która będzie poddana renowacji, warto przypomnieć o kilku uniwersalnych zasadach. Pierwszą jest wybór właściwego produktu, który uzależniony jest od kondycji drewna oraz oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Jeśli planujemy użyć oleju, to należy pamiętać, że można go aplikować na drewno surowe lub też wcześniej olejowane. Jeżeli drewno wcześniej było pokryte innym rodzajem preparatu np. impregnatem czy lakierobejcą, to konieczne jest usunięcie tych starych powłok i dopiero wtedy możliwa jest aplikacja oleju. Niezależnie od stosowanego preparatu, drewno zawsze malujemy wzdłuż słojów. Powierzchnie poddane renowacji muszą być suche, a wilgotność względna drewna nie powinna przekraczać 20%. Wilgoć może bowiem utrudniać penetrację preparatu i wydłużać czas jego schnięcia. Ponadto malowane drewno nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a prace malarskie najlepiej wykonywać przy temperaturach 8°C-25°C, przy wilgotności względnej powietrza niższej niż 80%.

Fot: Tikkurila

Malowanie tarasów krok po kroku

Do konserwacji tarasów świetnie nadają się oleje, np. Tikkurila Valtti Plus Wood Oil. Produkt ten głęboko wnika w drewno, zabezpieczając je przed wilgocią oraz ogranicza pękanie. Jednocześnie dzięki transparentnej formule pogłębia i podkreśla naturalne usłojenie surowca, zachowując jego szlachetny wygląd. Przed przystąpieniem do malowania należy najpierw oczyścić powierzchnię z brudu, kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, a miejsca zainfekowane pleśnią umyć stosownym środkiem. Przed rozpoczęciem olejowania produkt należy dobrze wymieszać i czynność tę powtarzać w trakcie prac. Bardzo ważne jest dokładne zabezpieczenie olejem krawędzi ciętych, by zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do wnętrza. Olej najlepiej jest aplikować przy pomocy pędzla, cienkimi warstwami, dokładnie go wcierając i rozprowadzając. Deski zawsze malujemy pojedynczo wzdłuż słojów, a nadmiar oleju usuwamy miękką szmatką lub suchym pędzlem.

Fot: Tikkurila

Pielęgnacja architektury ogrodowej

Altany, ogrodzenia, drewniane ściany, a nawet meble ogrodowe – te wszystkie konstrukcje również wymagają posezonowej konserwacji. Warto pomalować je preparatami ochronno-dekoracyjnymi, które nie tylko zabezpieczą je przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, ale zadbają też o ich atrakcyjny wygląd. W zależności od rezultatu, jaki chcemy uzyskać, można zastosować np. lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Complete, która zapewni satynowy efekt lub impregnat Tikkurila Valtti Plus Color o matowym wykończeniu. Stare, połyskliwe powłoki warto zmatowić, żeby zapewnić właściwą absorpcję preparatu, a w razie konieczności można je całkowicie usunąć. Dobrze jest też wykonać malowanie próbne. W celu zabezpieczenia drewna przed grzybami i sinizną, warto nałożyć impregnat gruntujący, np. Tikkurila Valtti Wood Guard. Przed malowaniem należy produkt wymieszać i czynność powtarzać w trakcie malowania. Preparat nakładamy równomiernie, wcierając go wzdłuż włókiem drewna pędzlem lub gąbką, tak aby uniknąć nakładania się warstw na siebie. Drugą warstwę można nakładać w odstępie ok. 2 godzin. Więcej uwagi warto poświęcić zakończeniom i łączeniom drewna, które są często bardziej chłonne. W razie potrzeby w tych miejscach należy nałożyć nieco grubszą warstwę preparatu. Zaimpregnowane w ten sposób drewno posłuży przez wiele lat i utrzyma swój piękny wygląd.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.