Jesień to szczególna pora roku, która pomaga nam stopniowo przygotować się na zimowe chłody. To prawdopodobnie najbardziej romantyczny okres w roku – w sam raz, aby usiąść w domu z miękkim kocem, ciepłym kakao, rogalikami i nowym serialem. Jak jednak stworzyć przytulną atmosferę w domu? I czym jest hygge, o którym tyle teraz się mówi?

Przebywanie w domu o tej porze roku nabiera szczególnego znaczenia: coraz częściej chcemy być sami ze sobą, siedzieć w ciszy przy dużym, ładnym drewnianym stole, czytać książkę w formie papierowej, a w międzyczasie medytować lub wykonywać holistyczną sesję kosmetyczną.

Wszystkie te zasady znajdują odzwierciedlenie w duńskiej filozofii hygge. Według badań socjologicznych Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi w Europie. Ponadto regularnie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną oraz częściej niż inni odczuwają spokój i ciszę.

Hygge, hyggelig, lagom to w zasadzie nieprzetłumaczalne terminy, które kojarzą się ze skandynawskim stylem życia. Krótko mówiąc, hygge to dążenie do znalezienia szczęścia w małych rzeczach. Na przykład czytaniu książki, graniu w gry planszowe z przyjaciółmi, gotowaniu pysznego obiadu, pozostawieniu telefonu w drugim pokoju na kilka godzin, wzięciu gorącej kąpieli czy zapaleniu wszystkich świec, jakie znajdziemy w domu.

Trzeba powiedzieć, że świece są niemal centralnym elementem całej filozofii hygge. Duńczycy zapalają je codziennie, nie tylko w domu, ale także w biurze. 

Relaks przy żywych światłach (jak po duńsku nazywa się świece) to pierwszy krok do stworzenia przyjemnej jesiennej atmosfery w domu. Efekt ten zostanie wzmocniony, jeśli zrezygnujesz z jasnego oświetlenia górnego i wybierzesz świece zapachowe do swojej przestrzeni życiowej. Najlepiej takie wykonane z ekologicznego wosku sojowego i z drewnianym knotem, który przyjemnie trzeszczy podczas palenia.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.