Wystawa Save The Planet – Ocalmy Planetę to multisensoryczny projekt Art Box Experience, łączący techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych z nowoczesnym systemem projekcji. Ci, którzy go widzieli, mówią o nim między innymi: „spektakularny, dający do myślenia, przepiękny, na miarę naszych czasów”. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sprawdzić, czy mają rację, wybierzcie się do Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie i przekonajcie się, że Save The Planet – Ocalmy Planetę to wystawa w równym stopniu zachwycająca, co pouczająca. Ostatni weekend, kiedy można zobaczyć wystawę, to 18-19 marca.

save the planet

Save The Planet – Ocalmy Planetę najpierw zrodziło się w głowie czwórki pasjonatów: Joanny Kowalkowskiej, Mateusza Labudy i Piotra Sikory, czyli założycieli Art Box Experience, i brazylijskiego filmowca, reżysera i scenarzysty Jarbasa Agnelli. Projekt miał być nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim multisensoryczny, czyli odbierany wszystkimi zmysłami. Pomysłodawcom zależało na tym, by widz, wchodząc na wystawę, nie oglądał jedynie historii, ale stawał się jej częścią (doświadczał efektu immersji). Z pomocą wizjonerom przyszły najnowsze techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych, połączone z systemem projekcji obrazu w technologii panoramy 360º. Wspomogła ich też sama przestrzeń Art Box Experience: 700 metrów kwadratowych podzielone na 8 stref, które można dowolnie aranżować, planując projekcje obrazu na ścianach i podłodze.

Rezultat? Spektakularny! Save The Planet – Ocalmy Planetę to nie tylko wspaniałe zdjęcia natury, ale też projekcje przy niemal koncertowym nagłośnieniu, nauka, przewodnik edukacyjny i strefa relaksu w jednym. Nic dziwnego, że nie tylko dzieci w tej przestrzeni otwierają buzie z wrażenia.

Na oczach zwiedzających rodzą się gwiazdy i galaktyki, można doświadczyć cudu narodzin życia fauny i flory, zajrzeć do wnętrza wulkanów, zanurzyć się w głąb oceanów, podróżować z ławicami ryb albo egzotycznym ptactwem. A to tylko początek wielkiej przygody z Matką Ziemią, od jej narodzin do współczesności.

„Wystawa Save The Planet – Ocalmy Planetę to nie tylko wciągająca opowieść o naszej planecie i okazja do obcowania z jej pięknem, ale także możliwość zrozumienia wyzwań zmieniającego się świata. Jako odpowiedzialna organizacja nie chcemy ograniczać się do poszerzania oferty o produkty mające pozytywny wpływ na środowisko oraz społeczeństwo, ale chcemy aktywnie zwiększać ekspozycję tematu ekologii w przestrzeni publicznej” – mówi Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji, Bank BNP Paribas, sponsora wystawy.

Wystawa z misją 

Save The Planet – Ocalmy Planetę można oglądać w przestrzeni Art Box Experience od jesieni ubiegłego roku. Od tego czasu też mierzony jest ślad węglowy projektu, bo pomysłodawcom zależało, by była to wystawa z przesłaniem. Dlatego poprosili fundację Nauka o Klimacie, by nie tylko go wyliczyła, ale też znalazła pomysł na zneutralizowanie. W rezultacie Art Box Experience będzie tej wiosny sadzić drzewa!

W projekt wystawy zaangażowało się również Muzeum Ziemi PAN, a konsultantem merytorycznym został sam profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i profesor nauk o Ziemi, współautor książki i portalu Nauka o Klimacie.

save the planet - ocalmy planetę

„Od ponad pięciu dekad wiemy, że globalne ocieplenie jest poważnym problemem. Od niemal 20 lat zdajemy sobie sprawę, że jest to zjawisko, które może zagrozić naszej cywilizacji, a nie podejmujemy żadnych realnych działań, które prowadziłyby do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem wielkość emisji z roku na rok rośnie, co jest realnym dowodem, że coś robimy nie tak” – mówi profesor. „Jestem zdania, że oprócz odpowiedzialności poszczególnych państw, ważna jest odpowiedzialność jednostokowa za przyszłość nas wszystkich. Bez tego się nie uda” – dopowiada konsultant wystawy.

Rozwiązaniem może być na przykład dekalog prostych zasad, które każdy z nas może wprowadzić w życie, by zadbać o Matkę Ziemię i przyszłość swoją i swojej rodziny. Wszystko zaczyna się od prostych, małych kroków. W skali świata stworzą lawinę zdarzeń, która może ocalić planetę. W co mocno wierzą pomysłodawcy Save The Planet.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.