Sztywne spotkania firmowe i wyjazdy integracyjne to już przeżytek – coraz więcej firm decyduje się na inne benefity wobec pracowników. Należą do nich m.in. pokoje relaksu, przerwy na rozrywkę, dofinansowania  aktywności sportowych i zdrowotnych czy możliwość pracy zdalnej. O niestandardowych formach „rozpieszczania” zatrudnionych warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy zaczynają zawodzić książkowe sposoby zarządzania zespołem.

shutterstock_200483243

Pokoje relaksu

Konsole PlayStation, stoły do ping-ponga, rzutki, piłkarzyki – to tylko niektóre przykłady wyposażenia pomieszczeń do relaksu w godzinach pracy. W wielu korporacjach tworzenie stref odpoczynku stanowi część kultury organizacyjnej, a najlepszym tego przykładem są najwięksi – Google, Facebook czy Intel. Nieprzypadkowo, najczęściej na takie kroki decydują się firmy reprezentujące branżę technologiczną, w której umysł otwarty na nowości i reagujący na różne bodźce jest szczególnie doceniany. Pracownik skupiony na odpowiedzialnym projekcie, potrzebuje chwili oderwania od natłoku obowiązków i stresu.  Badania dowodzą, że ci, którzy ułamek swojego czasu pracy przeznaczają na aktywności z nią niezwiązane, wykazują się większą kreatywnością, są zrelaksowani, a przy tym – bardziej wydajni.

shutterstock_133714319

Część przedsiębiorstw idzie jeszcze dalej w ramach rozwijania oferty kreatywnych korzyści dla personelu. Proponują nietuzinkowe benefity, mające na celu motywowanie podwładnych. Pracownik Intel z siedmioletnim stażem ma prawo skorzystać z płatnego dwumiesięcznego urlopu, który przeznaczyć może np. na podróż marzeń. Microsoft oferuje autobusy pracownicze wyposażone w stanowiska komputerowe – zachęcając do rozrywki w czasie podróży. Google dofinansowuje zatrudnionych posiadających dzieci, aby mieli możliwość spożytkowania dodatkowych środków na wartościowe jedzenie dla swych pociech. Pojawiają się również alternatywy dla klasycznego cateringu w organizacjach – jedna z firm w Kalifornii posiada profesjonalnego szefa kuchni, przygotowującego posiłki zgodne z indywidualnym zapotrzebowaniem dietetycznym kadry.

shutterstock_284416934

Pracodawcy otwarci na różnorakie potrzeby pracowników, mają szansę stworzyć stabilny zespół profesjonalistów, który nie będzie rozglądać się za nowymi chlebodawcami. Specjalista zmotywowany do działania wykazuje się większą produktywnością i kreatywnością, a także lojalnością wobec przełożonego. Wystarczą zaangażowanie i kreatywność.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.