Współczesne Polki uważają, że są o wiele bardziej samodzielne, jednak zdecydowanie bardziej ostrożne co do podejmowania decyzji o zmianie zawodu, niż było to 5 lat temu – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Polko, odważ się na zmiany”. Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują same, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?

współczesne Polki
Fot: Freepik

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od ponad stu lat 8 marca. To dobra okazja, aby oddać głos kobietom i zapytać je, jak postrzegają siebie oraz czy są gotowe na zmiany. Poddając wyniki badania analizie, z jednej strony można stwierdzić, że współczesne Polki są silne i nie boją się podejmować decyzji samodzielnie, z drugiej zaś pandemia i obecna sytuacja gospodarcza wpłynęła na zahamowanie ich rozwoju zawodowego i chęci zmiany pracy.

Współczesne Polki w dobie kryzysu i wojny w Ukrainie 

W ostatnich latach pozycja kobiet na rynku pracy znacznie się zmieniła i poprawiła. Dziś kobiety zasiadają na kierowniczych stanowiskach i podejmują ciekawe wyzwania zawodowe. Zmiana pracy, ścieżki kariery czy nawet przekwalifikowanie się staje się coraz bardziej powszechne, a także wydawałoby się, że jest to ostatnio globalny trend. O ile w 2017 aż 51% Polek wskazało, że zdecydowałyby się na zmianę zawodu, z tegorocznego badania wynika, że jedynie 36% Polek zdecydowałoby się na taki krok przy czym, tyle samo mówi, że nie podjęły by się tego. Co ciekawe 43% kobiet w wieku 18-24 czyli tych, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową, jest skłonnych do przekwalifikowania się. O ile wiek nie różnicuje mocno zmiany zawodu, o tyle miejsce zamieszkania już bardziej. Tę zależność można zauważyć zwłaszcza wśród mieszkanek średnich miast. Blisko ½ Polek z aglomeracji 50-99 tyś deklaruje chęć podjęcia nowych wyzwań zawodowych.

współczesne Polki - badanie

„Przyglądając się tegorocznym wynikom, jesteśmy pewni, że do tak niskich statystyk dotyczących chęci przekwalifikowania się przyczyniła się pandemia, jej skutki ekonomiczne, a także kryzys gospodarczy. Przystępując do badania, wydawało się nam, że właśnie okres izolacji, większe obciążenie kobiet obowiązkami domowymi i coraz częściej spotykane wypalenie zawodowe w znacznym stopniu wpłynie na to, że kobiety chętniej będą skłonne do zmiany i podjęcia wyzwania zawodowego. Niestety obecnie, jak wskazują wyniki, jest inaczej. To pokazuje, że warto prowadzić edukację, zachęcać i motywować kobiety do tego, aby były one bardziej otwarte na możliwości, które oferuje im rynek pracy w Polsce, niezależnie od wieku i doświadczenia” – komentuje Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu w Promedica24.

 Co ciekawe, współczesne Polki zdecydowanie uważają, że w życiu warto ryzykować i być odważnym  w podejmowaniu trudnych decyzji – takiej odpowiedzi udzieliło aż 71% ankietowanych. Jak wykazują odpowiedzi, kobiety młodsze i lepiej wykształcone są bardziej odważne i chętne do podejmowania trudnych decyzji. Co więcej takiej samej odpowiedzi udzieliły kobiety z małych miejscowości liczących 20-49 tyś. mieszkańców. Natomiast nadal obserwujemy, że respondentki z bardzo małych miejscowościach i wsi są ostrożne i nie lubią ryzykować.

Czy współczesne Polki czują się starsze niż są? 

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Polko, odważ się na zmiany”, kobiety czują się młodsze niż wynika to z ich metryki, aż 44% wskazało taką właśnie odpowiedź. Niestety jeszcze 5 lat temu, aż 80% z nich mówiła, że czuje się młodziej. Wskazane odpowiedzi pokazują również, że im kobieta jest starsza tym młodsza się czuje.

Zosia samosia – czyli (JA) decyduję

W przeprowadzonej ankiecie zapytano również kobiety o to, czy w życiu mogą polegać tylko na sobie. Jaki wynik uzyskano? Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała na to pytanie twierdząco. Warto zauważyć, że uważa tak aż 60% kobiet po 45 roku życia. Co ciekawe jeszcze 5 lat temu, tylko 42% Polek twierdziło, że są samodzielne.

Nie dziwi zatem fakt, że wiele współczesnych kobiet wyróżnia się dużą samodzielnością i decyzyjnością. Dlatego przeważająca liczba Polek, bo aż 7 na 10 wskazało, że ważne decyzje podejmuje zdecydowanie samodzielnie. Tu obserwujemy znaczny wzrost w porównaniu do wyników zawartych w badaniu z 2017 roku – gdzie wskaźnik ten wynosił 56%.

„Naszą kluczową wartością jest wspieranie aktywności zawodowej i rozwoju kobiet szczególnie po 50 roku życia. Od wielu lat dostrzegamy, że Polki chcą dokonywać zmian, nie tylko w zakresie dbania o swoje zdrowie, piękno, ale także mocno stawiają na rozwój zawodowy. Podczas naszej pracy z wieloma niezwykłymi kobietami, które po 50 roku zdecydowały się na zmianę zawodu, podjęcie pracy za granicą czy naukę języka, widzimy, że nowe wyzwania stawiane na ścieżce kariery powodują, że współczesne kobiety chcą żyć na własnych zasadach i są zdecydowanie silniejsze i bardziej decyzyjne” – dodaje Agnieszka Niedziela.

Kampania społeczna „Polko, odważ się na zmiany” prowadzona jest od 2017 roku przez Promedica24. W jej ramach prowadzone są badania społeczne wśród kobiet, a także spotkania aktywizujące z kobietami oraz cykle live’ów prowadzonych na profilu FB firmy Promedica24 | Facebook.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.