Prędzej czy później nadejdzie moment, kiedy będzie trzeba oddać dziecko w ręce innej osoby. Jeżeli nie mieszkamy w mieście rodzinnym i pomoc babć, ciotek czy dziadków nie jest realna, warto przemyśleć zatrudnienie niani. Jakie sytuacje powinny nas do tego skłonić?

Pierwsze miesiące życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. Dlatego tak istotne jest, by rodzice w tym czasie naprawdę byli blisko noworodka – stąd urlopy macierzyńskie, tacierzyńskie i wychowawcze, które są niepowtarzalną okazją do nawiązania relacji i silnych więzi, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo i poczucie miłości. Przychodzi jednak taki dzień w życiu, kiedy pracująca mama lub tata musi wrócić po urlopie do pracy… Warto w takim przypadku rozważyć pomoc niani i zatrudnienie kompetentnej osoby do tego zadania.

Niania czyli kto?

Dla wielu dzieci opiekunka staje się członkiem rodziny. Więzi, które niejednokrotnie łączą dziecko z nianią, są bardzo bliskie. To osoba, której dziecko może zaufać, która zajmuje się nim i wychowuje je najlepiej, jak potrafi (oczywiście po przyjęciu z rodzicami wspólnej linii kształtowania rozwoju dziecka). Profesjonalna niania to osoba kompetentna, życzliwa, uśmiechnięta, ale także elastyczna – umiejąca dopasować się do planów i pomysłów dziecka. Mowa oczywiście o relacji i podejściu do opieki nad kilkulatkiem. Opieka nad niemowlakiem znacznie się różni, choć zasadniczo nie wymaga posiadania innych cech. Cierpliwość, spokój i pogoda ducha doskonale wpłyną na rozwój małych dzieci. Dlatego warto przed zatrudnieniem opiekunki dokładnie przyjrzeć się danej kandydaturze, poprosić o referencje z poprzednich miejsc pracy, szczerze porozmawiać i zdać się na… intuicję. Warto skorzystać z opinii i polecenia znajomych, którzy korzystali z usług profesjonalnych opiekunek lub wyszukać kogoś kompetentnego poprzez portal www.niania.pl. To tam odnaleźć możemy osoby, opiekunki według lokalizacji ich miejsca zamieszkania – to bardzo istotne, by osoba zajmująca się dzieckiem mieszkała niedaleko. Wtedy być może będzie w stanie pomóc w nawet q awaryjnych sytuacjach.

Niania w Warszawie, niania w Krakowie…

Pomoc profesjonalnej niani przyda się od pierwszych miesięcy życia dziecka w przypadku, gdy choćby jedno z rodziców pracuje z domu. Coraz częściej ma miejsce sytuacja, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, kiedy rodzice pracują z domu, zdalnie. Ot, taki przywilej wszechobecnej komputeryzacji i elektroniki. Warto wówczas zastanowić się nad zatrudnieniem niani, która odciąży mamę od wstawania co kilka chwil do marudzącego bobaska lub zmiany pieluch. W zamian będzie ona mogła wydajnie i dobrze pracować w pokoju obok i mieć mimo wszystko dziecko pod kontrolą. Niania w Warszawie lub niania w Krakowie to bardzo popularne zawody, na które jest i popyt i duża podaż. Warto w takich sytuacjach pomóc samemu sobie.

Pomoc i doświadczenie niani będą nieocenione również w typowych sytuacjach życiowych. Randka z mężem? Uroczysta biznesowa kolacja? Spontaniczne wyjście z przyjaciółmi? Czasami warto odciążyć głowę od pieluch, smoczków i grzechotek i dla zdrowia psychicznego wyjść ze znajomymi lub partnerem – bez dziecka. Wiele osób, głównie młodych studentek, dorabiających sobie po zajęciach, chętnie zajmie się dziećmi na jeden wieczór. Być może wyniknie z tego regularna lub dłuższa współpraca. Nie warto bać się takich sytuacji, a wręcz czasami dobrze jest pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Należy pamiętać również o tym, że szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.