Jedną z najczęstszych chorób psychicznych wśród dorosłych jest depresja. Jednakże nie wyklucza to możliwości jej wystąpienia u bardzo młodych osób. To zaburzenie ma wpływ na emocje, rozumowanie i zachowanie. Widać to u młodych ludzi już w wieku pięciu lat. Około 5% z nich, podobnie jak w przypadku nastolatków, w pewnym momencie swojego życia cierpi na depresję. Zwłaszcza gdy są zestresowani, opłakują stratę ukochanej osoby, mają problemy z koncentracją, dysleksją lub lękiem. 

depresja dziecięca

 

Depresja u dzieci w wieku przedszkolnym

Niektórzy uważają, że objawy depresji mogą objawiać się we wczesnym dzieciństwie, nawet u dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez zachowania związane z kiepskim nastrojem i lękiem. Chodzi tu między innymi o kłopoty z zasypianiem i nawykami jedzeniowymi, co z czasem prowadzi do braku apetytu i utraty wagi.

Depresja u dzieci w wieku nastoletnim

Zaburzenia nastroju objawiają się później w dzieciństwie za pomocą:

  • płaczliwości,
  • poczucia beznadziei,
  • zwiększenia poziomu niepokoju,
  • gorszego codziennego funkcjonowania,
  • widocznych oznak zmęczenia,
  • bólów brzucha i głowy,
  • rezygnacji z wcześniejszych aktywności,
  • wyjątkowej drażliwości i stopnia nieuzasadnionego zdenerwowania,
  • przesadnej surowości względem innych członków rodziny.

Najczęstsze przyczyny depresji

Wiele czynników może przyczynić się do depresji, w tym temperament, skłonność dziedziczna i bolesne wydarzenia życiowe. Dzieci z depresją mogą mieć wyjątkowo niską samoocenę w wyniku kontaktów rówieśniczych. W tym przypadku należy również ocenić możliwość zastraszania i marginalizacji społecznej. Rzeczywiste cechy pozorne są często używane do określenia statusu społecznego. Dzieci w tym wieku często reagują na to, co widzą. W rezultacie wydaje się, że bycie silnym fizycznie, wyrażone na przykład umiejętnością szybkiego biegania byłoby o wiele korzystniejsze społecznie niż skupianie się na współczuciu, cierpliwości i moralności.

Leczenie dziecięcej depresji

Pod względem paradygmatu leczenia depresja młodzieńcza jest porównywalna z depresją dorosłych, ale technika będzie się znacznie różnić. Zabiegi konwersacyjne, wraz z terapią rodzinną, będą podstawową linią leczenia. Niezbędne jest również uczestnictwo w życiu szkolnym. Inne modalności, takie jak zabawa i zajęcia artystyczne, mogą być stosowane, gdy terapia konwersacyjna jest niedopuszczalna ze względu na brak rozwoju języka.

depresja
Aplikacja Helping Hand – pomoc psychologiczna online

Dziecku również narażone jest na wystąpienie depresji, co w przypadku tak młodego człowieka wiąże się z kilkoma problemami. Najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze rozpoznanie objawów ostrzegawczych i pomoc dziecku w odzyskaniu równowagi. Proces ten można znacznie ułatwić, korzystając z pomocy terapeutów, m.in. przy pomocy specjalnych aplikacji mobilnych, co będzie szczególnie cenne w momencie, w którym nie ma możliwości samodzielnego odwiedzenia specjalisty.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.