Na to, jak wygląda nasza fryzura, ma wpływ nie tylko dieta i stan zdrowia, ale także odpowiednie mycie, odżywianie i suszenie. Jak dbać o włosy na co dzień? Oto podstawowe zasady pielęgnacji.

zasady pielęgncji włosów

 

Do mycia używamy szamponu dobranego do skóry głowy (błędem jest dopasowywanie go do rodzaju włosów). Szampon ma bowiem przede wszystkim oczyścić skórę, zmyć resztki środków do stylizacji, a w razie problemu (np. łupieżu) pomóc się go pozbyć.

Ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Wystarczy opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko ją masować. Błąd, który szkodzi włosom, to mycie szamponem całych włosów, a przy okazji szarpanie ich i tarcie. Mokre włosy mają odchyloną łuski, które uszkadza mocne tarcie. Wtedy powstaje kołtun, który potem trudno rozczesać. By usunąć z włosów zanieczyszczenia, wystarczy piana, która tworzy się podczas mycia skóry. Zbieramy ją w dłoniach, a następnie przesuwamy po całej długości włosów od nasady do końcówek.

Woda powinna być umiarkowanie ciepła – zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa, a także pobudzać pracę gruczołów łojowych.

Zasady pielęgnacji – jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. Poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje, ale przede wszystkim domknie łuski rozchylone podczas mycia, dzięki czemu włosy będą pięknie odbijać światło. Stosujemy ją podczas każdego mycia – nakładamy na wilgotne, ale nie mokre włosy w kierunku od końcówek do nasady, delikatnie wcierając. Przy długich włosach wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości, bo wyżej włosy są mocne. Po kilku minutach dokładnie ją spłukujemy. To bardzo ważne, bo resztki kosmetyków, jakie zostaną na włosach, psują się, mogą obciążać włosy, a także podrażniać skórę głowy, przez co będzie swędziała i łuszczyła się.

Ciepło szkodzi włosom: stylizacja na gorąco

Dla większości kobiet suszarka i prostownica to nieodzowne elementy codziennej pielęgnacji. Stosując je, warto jednak przestrzegać pewnych zasad i nie przegrzewać włosów – inaczej będą matowe i przesuszone. Suszarkę trzymamy minimum 20 cm od głowy, a suszenie zaczynamy od najniższej temperatury.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.