W tym tygodniu chcemy zadać szyku, tańcząc w szpilkach na ostatkowych imprezach. Ale potem przyjdzie nam się zastanawiać, jak leczyć halluksy…

Tekst: Joanna Zaguła

W tygodniu ostatków wybieramy się na miasto, by pożegnać hucznie sezon na bale. No i znowu niesprawiedliwość! Po całonocnych tańcach chłopaków bolą ewentualnie łydki, a my ledwo chodzimy. To przez stopy bolące od halluksów. To problem, o którym rzadko mówimy na głos. Już częściej wymieniamy się z koleżankami namiarami na ginekologa. A dotyka on prawie połowy z nas. Nie ma się co obrażać na facetów, że znowu mamy gorzej, bo to często wina naszych wyborów. Ale oczywiście nie zawsze. Można jeszcze winą obarczyć… mamę.

Najlepiej jest jednak, zamiast się denerwować, dowiedzieć się, jak leczyć halluksy i skąd się one biorą. To prawda, że wielką rolę odgrywa tu genetyka. W niemal 70% przypadków halluksy mają dziewczyny, których mamy i babcie cierpiały z tego samego powodu. Nie znaczy to jednak, że musimy się pogodzić z takim losem albo, że gdy nie mamy takiego obciążenia rodzinnego, nic nam nie grozi. Istnieją też bowiem inne czynniki, które są ważne dla ich powstawania. Zwracając na nie uwagę, możemy uniknąć tego chorzenia.

Halluks to nazwa na zniekształcony palec u stopy. Staw u podstawy palca jest pogrubiony i wystaje z obrębu stopy, a sam palec mocno kieruje się ku innym placom. Skóra na stawie może być zgrubiona i zaczerwieniona, a nawet czasem, gdy schorzenie jest nieleczone, pojawia się na niej bąbel. Do takiej deformacji może dojść wskutek nadmiernego obciążenia przedniej części stopy i palucha. A kiedy jest ono za duże? Oczywiście, gdy chodzimy sporo na obcasach. Problem potęguje też brak ruchu i masa ciała powyżej zdrowego poziomu BMI, bowiem wtedy stopa jest niewyćwiczona, a nacisk jeszcze większy.

Oczywiście zalecamy zdrową dietę, sport i wygodne buty. Ale czasem to może nie wystarczyć. Gdy deformacja jest zaawansowana i bolesna, trzeba udać się do ortopedy. A on zaleci odpowiednią gimnastykę stopy i wkładkę ortopedyczną, przepisze leki przeciwzapalne. Niekiedy jednak niestety konieczna jest operacja.

Aby leczyć halluksy, możemy jednak zacząć od ćwiczeń: chodzenia boso po podłodze, lesie, plaży lub specjalnej macie. Zdrowo jest też przenosić ciężar na różne obszary stóp (przód-tył, wewnętrze-zewnętrze), by żadnej nie przeciążyć i wypracować prawidłowy układ.

Wypróbujcie też ćwiczenie z korekcyjnej we wczesnych latach szkoły – podnoszenie ręcznika palcami u stóp. Należy świadomie angażować je wszystkie, a pomożemy sobie skuteczniej niż wiele opasek i żelów.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.