Radzimy, jak zaplanować trening w domu tak, by nie tylko zmotywować się do ćwiczeń, ale też jak najszybciej osiągnąć wymarzone rezultaty.

Tekst: Klaudia Pieczykolan

Jeśli jesteś zapracowana, a do najbliższej siłowni ci nie po drodze, ale mimo tego chciałabyś zadbać o swą aktywność fizyczną i zdrowie, wcale nie musisz od razu wydawać pieniędzy na karnet. Dobrym i skutecznym pomysłem dla osoby początkującej jest trening w zaciszu własnego domu. Możesz trenować, kiedy chcesz i jak chcesz. Jak ułożyć taki plan treningowy, jeśli sama musisz być dla siebie trenerem?

Przede wszystkim motywacja

Wiele osób przyznaje, że świadomość, iż zapłaciły za karnet na siłowni, motywuje je do ćwiczeń. Wykonując trening w domu, musisz być systematyczna i zdeterminowana. To czas dla ciebie, Twój czas relaksu.

Zamiast ćwiczyć w rozciągniętym dresie, ubierz się w dobrej jakości ubrania sportowe. Mimo że nikt cię nie widzi, będziesz czuła się pewniej i sam trening będzie o wiele przyjemniejszy.

Nie musisz kupować drogiego sprzętu. Na początek bardzo dobrze sprawdzi się mata, skakanka, hula hop i guma oporowa. Z czasem możesz dokupić hantle lub talerze.

Jak ułożyć trening?

  1. Ćwiczenia zawsze zaczynaj od 10-minutowej rozgrzewki. Przykładowo może to być skakanie na skakance. Prawidłowo wykonana rozgrzewka wywoła przyśpieszone bicie serca, szybki oddech i pierwsze krople potu na Twojej twarzy.
  2. Zmieniaj rodzaj i tempo wykonywanych ćwiczeń. Powtarzanie non stop tych samych ćwiczeń nie daje pozytywnych rezultatów. Wykonuj po kilka ćwiczeń na jedną partię ciała.
  3. Możesz skorzystać z gotowych układów ćwiczeń dostępnych w Internecie, ale pamiętaj, że te, które trwają 10-15 minut to nie jest cały trening, a jedynie jego część i nie powinny być wykonywane pojedynczo. Możesz wybrać ulubione ćwiczenia na brzuch, pośladki i ramiona i połączyć je w jeden trening.
  4. Same ćwiczenia cardio nie przyniosą pożądanych efektów. Do budowania mięśni potrzebny jest nam progres siłowy. Dlatego nie powinnyśmy obawiać się ciężarów. Możemy kupić używane hantle, które z pewnością na początku bardzo dobrze się sprawdzą podczas domowego treningu.
  5. Cały trening powinien trwać około godziny i być dla ciebie wyzwaniem. Nie rób zbyt długich przerw pomiędzy ćwiczeniami.

Podczas wykonywania ćwiczeń w domu będziesz mogła stwierdzić, czy lubisz tę aktywność fizyczną i z czasem, kiedy zauważysz pierwsze efekty, być może zapragniesz zapisać się na siłownię. Z pewnością będzie ci łatwiej się na niej odnaleźć, gdy będziesz znała już podstawowe ćwiczenia.

Ćwicz z głową

Trenując w domu, musisz jednak zachować ostrożność. Nie mając wiedzy na temat poprawnej techniki ćwiczeń, możesz łatwo nabawić się kontuzji. Warto przyswoić sobie wiedzę na temat każdego ćwiczenia lub posłuchać trenera online.

Wszelka aktywność fizyczna poprawia nasz metabolizm i wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia. Dobrym pomysłem dla osoby początkującej jest wykonywanie ćwiczeń w domu. Jeśli będziesz to robić w odpowiedni sposób, efekty zobaczysz już po pierwszych tygodniach. Być może pokochasz tę aktywność na tyle, że z czasem zechcesz stawiać sobie kolejne wyzwania.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.