Kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, zaczyna mi brakować słońca. Dlatego przesiaduję w drzwiach balkonowych i zastanawiam się jak udekorować okno.

Tekst: Joanna Zaguła

Zdjęcia: Materiały prasowe

Kolekcja mebli House Doctor

Mój pierwszy pomysł to zupełny brak dekoracji. Bez firanek, zasłon i żadnych rolet. Bo wtedy do wnętrza wpada najwięcej słońca. W świetle okna można wtedy postawić na przykład doniczki z kwiatami, by lepiej rosły. Ale to rozwiązanie tylko dla wybranych. Tych, którzy mają widok z okna na niezamieszkałe przestrzenie – pola, jeziora, wielki ogród. Albo tych, zajmujących wysokie piętra, gdzie już nikt nie może ich podglądać. Wszystkim innym jednak przyda się jakaś dekoracja okienna, która osłoni ich przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, a nawet przed zbyt intensywnym słońcem.

Meble i takniny laura Ashley

Jeśli ściany waszego pokoju pokrywa wzorzysta tapeta, a we wnętrzu znajduje się sporo kolorowych dekoracji, polecamy zasłony monochromatyczne, ale wpisujące się w linię barw już w tej przestrzeni istniejącą, jak zielone zasłony do motywów kwiatowych.

Dekoracje okienne John Lewis

Jeśli marzą się wam zasłony w łączkę albo w większe kwiaty, najlepiej powiesić je tam, gdzie ściany są białe lub jasne. A ewentualne akcenty kolorystyczne, nawiązują do kolorów na tapecie. Z tej samej tkaniny, co zasłony można uszyć poszewki na poduszki albo dobrać zasłony do koloru tapety, jeśli wasza jest jednokolorowa.

Meble, dodatki i tkanina, John Lewis

Zasłony w geometryczne wzory nawiązują do stylu lat 60., więc najlepiej będą się prezentować we wnętrzu o podobnym klimacie. Kupcie takie tkaniny do powieszenia, jeśli lubicie minimalistyczne drewniane meble z tej epoki i nie boicie się mocnych kolorów na ścianie.

Tkanina firmy Mark Hearld Wren

Styl rustykalny, czyli proste meble i niewielka ilość dodatków stanowi świetne tło dla wzorzystych zasłon w delikatnym kolorze. Stonowane kolory we wnętrzu sprawią, że taka dekoracja okienna nie będzie przytłaczająca i pozwolą wybrzmieć subtelnym wzorom.

Firanka i dodatki od Nordal

Koronka to rozwiązanie nie tylko do babcinej sypialni. Taka układająca się w nieregularne wzory zamiast w kwiaty pasuje do nowoczesnych wnętrz o surowym skandynawskim klimacie.

Stylizacja wnętrza od Rice by Rice

A tym, którzy chcą wprowadzić do wnętrza trochę koloru, ale boją się, że taka dekoracja będzie zbyt przytłaczająca, proponuję len. To tkanina, która jest dekoracyjna dzięki samej swojej fakturze, a jednocześnie dość lekka. Wybierajcie len w pastelowych kolorach, by modnie i subtelnie udekorować okna.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.