Sypialnia z definicji jest miejscem, w którym śpimy. A śpi się najlepiej wtedy, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Tymczasem w naszym klimacie latem noc trwa krótko, a i w dzień lubimy czasem uciąć sobie drzemkę. Oto praktyczne sposoby na zaciemnienie sypialni. 

zaciemnienie sypialni
 

Jeśli chcemy sprawić, żeby w słoneczny dzień w sypialni było ciemno, pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi na myśl, są zasłony. Znamy je z domów rodzinnych i chętnie powielamy tę tradycję, wieszając zasłony u siebie. Ale czy faktycznie dobrze robimy?

Nie każde zasłony dobrze sprawdzą się przy zaciemnianiu wnętrz. Jeśli okna sypialni wychodzą na wschód lub południe, musimy liczyć się z tym, że do środka będzie próbowało dostać się dużo światła. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się zasłony z tkanin zaciemniających blackout, weluru, żakardu lub grubszej wersji mikrowłókna.

Trochę inaczej jest w przypadku sypialni, której okna wychodzą na północ lub zachód. Tu sprawdzą się praktycznie każde zasłony, nawet te z cienkich tkanin, takich jak bawełna lub perkal.

Zasłony do sypialni – czy kolor ma wpływ na zaciemnienie?

Właściwości tkanin zaciemniających nie mają wiele wspólnego z ich kolorem. Na zdolności zaciemniające wpływa przede wszystkim skomplikowany splot, który utrudnia przedostawanie się promieniom słonecznym. Właśnie dlatego dobrymi właściwościami zaciemniającymi może poszczycić się żakard, znany z oryginalnych, dekoracyjnych, ale i skomplikowanych splotów. Podobnie jak zasłony do salonu, tak i nowoczesne aranżacje w sypialni można stworzyć z wykorzystaniem jasnych zasłon. W przypadku tkanin mocno zaciemniających kolor nie ma znaczenia.

zaciemnienie sypialni
 

Trochę inaczej jest w przypadku tkanin przepuszczających promienie słoneczne. Cienkie perkalowe zasłonki w kolorze bieli, kości słoniowej, beżu i pasteli nie zaciemnią sypialni tak efektownie, jak zasłony w kolorze szafiru, granatu, grafitu lub czekoladowego brązu. W takim przypadku zasłony do pokoju sypialnego powinny być ciemniejsze.

Dobrze jest trzymać się zasady, że w jasnych sypialniach, do których słońce zagląda od rana, trzeba powiesić zasłony z tkanin o dobrych właściwościach zaciemniających, natomiast w ciemniejszych sypialniach można powiesić zasłony przepuszczające światło, ale w ciemniejszych kolorach. Oczywiście nie jest to regułą. W sypialni z oknami wychodzącym na północ także można powiesić zasłonę typu blackout.

Rolety rzymskie – stylowa alternatywa dla zasłon do sypialni

Zasłony wydają się najlepszym sposobem na zaciemnienie sypialni, ale w niedużych wnętrzach mogą zająć dużo miejsca i wydać się zbyt przytłaczające. W takim przypadku warto rozważyć alternatywę – rolety rzymskie. Szyje się je z takich samych tkanin jak zasłony zaciemniające do sypialni, więc możemy liczyć dokładnie na ten sam efekt. Różnica jest tylko taka, że rolety rzymskie odsłania się do góry, gdy je podciągniemy, utworzą nad oknem dekoracyjny zwój materiału. To rozwiązanie polecane jest do małych wnętrz, w których po bokach okna nie ma miejsca na odsłonięte zasłony. Sprawdzą się dobrze także w sypialniach minimalistycznych, w których zasłony wyglądałyby zbyt dostojnie.

Duży wybór stylowych zasłon do sypialni można znaleźć w sklepie: https://alena-firany.pl/zaslony-do-sypialni.html.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.