Kolejny rok szkolny przed nami. Oprócz podręczników czy standardowych artykułów papierniczych, bez których nie obejdzie się żaden uczeń, warto dobrze przyjrzeć się przestrzeni do domowej nauki. To bowiem od niej zależy efektywność pracy oraz zdrowie naszych pociech. Kluczową rolę odgrywa w tym odpowiednie oświetlenie biurka. Jaka lampa powinna trafić na dziecięce biurko? Jak doświetlić blat, by zapewnić idealne warunki do nauki? 

lampa na biurko dziecka

Oświetlenie biurka – kluczowa lampa zadaniowa w dziecięcym pokoju

W pokoju dziecka ustawia się różne oprawy oświetleniowe. Nie da się obyć bez lampy głównej, która zapewnia swobodne przemieszczanie się, oraz niewielkiej lampki przy łóżku. Równie ważnym produktem jest oprawa doświetlająca dziecięce biurko.

Lampa na biurko gwarantuje bezpieczne warunki do wykonywania precyzyjnych zadań wzrokowych. Przydaje się podczas odrabiania lekcji, czytania, tworzenia prac plastycznych. Dzięki niej poziom oświetlenia jest wystarczający, by niepotrzebnie nie nadwyrężać wzroku, co mogłoby prowadzić do spadku koncentracji i bólu głowy, a w dłuższej perspektywie do problemów ze wzrokiem.

Jaką lampę na biurko wybrać?

Do najczęściej wybieranych typów opraw oświetleniowych na biurko zaliczają się oczywiście lampy stojące stołowe na stabilnej podstawie, których spory wybór oferuje choćby AZzardo. To niewielkie, ale bardzo funkcjonalne produkty, pozwalające na równomierne doświetlenie całego biurka, by zapewnić komfort pracy i bezpieczeństwo wzroku.

Nieco rzadziej w roli lampy na biurko stosuje się modele podłogowe – zajmują sporo miejsca i lepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach. Do ciasnych wnętrz ciekawą opcją bywają natomiast niewielkie lampy ścienne (np. reflektory) z opcją kierowania strumienia światła. W zależności od potrzeb chwili albo doświetlają biurko, albo zapewniają nastrojowe oświetlenie boczne.

Warto stawiać na modele dające mocniejszy strumień światła. Optymalną opcją są lampy metalowe, wyposażone w trapezową osłonę źródła światła (metal, szkło, tworzywo sztuczne) otwartą od spodu. Dobrym pomysłem jest wybór opraw z regulacją wysokości i kąta padania światła, by zawsze idealnie dopasować warunki do dziecięcych potrzeb.

Równie ważne są też parametry samego światła. Do wytężonej pracy i nauki najlepiej sprawdza się światło zbliżone do naturalnego światła dziennego. Jego natężenie powinno wynieść ok. 400-500 lx.

Lampa na biurku dziecięcym – jak ją ustawić?

Nie zapominajmy też o odpowiednim ustawieniu lampy na biurku. Źródło światła ma się znajdować na wysokości ok. 35 centymetrów nad blatem, by uzyskać właściwe natężenie światła. Oprawę ustawia się w narożniku – dla osób praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej. Dzięki temu nie pojawiają się cienie utrudniające pracę. Zwróćmy uwagę na to, by lampa równomiernie doświetlała cały blat – bez fragmentów zacienionych ani męczących odbłysków światła.

Bezpieczne i wygodne stanowisko do pracy – dobry początek roku szkolnego

Właściwe oświetlenie biurka to gwarancja swobodnej i efektywnej pracy oraz mniejsze zmęczenie wzroku. Nie zapomnijmy zatem o odpowiednim dopasowaniu oprawy oświetleniowej w pokoju dziecka – dla bezpieczeństwa i komfortu naszych pociech.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.