Menopauza nadal bywa tematem tabu. Otwarte rozmowy na jej temat mogą przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji. Im więcej wiemy i mówimy o menopauzie, tym bardziej normalne i mniej wstydliwe staje się to doświadczenie. Dostać od mamy wiedzę na temat dojrzałości i menopauzy to cenny dar. Co dobrze byłoby usłyszeć?

menopauza
Anna Niewiarowska, mentorka menopauzy

Edukacja na temat menopauzy jest wciąż niewystarczająca, a brak informacji na ten temat negatywnie wpływa na sposób, w jaki kobiety ją postrzegają oraz na ich reakcje na zmiany zachodzące w ich ciałach – tak wynika z badania „Women’s knowledge and attitudes to the menopause”* („Wiedza i postawy kobiet wobec menopauzy”) przeprowadzonego w 2023 r. przez BMC Health.

Podejmowanie tego tematu przez matki może więc zapewnić córkom nie tylko lepsze przygotowanie na przyszłość, ale również wsparcie emocjonalne i praktyczne, które jest kluczowe w radzeniu sobie z tym ważnym etapem życia. W naszym społeczeństwie menopauza często owiana jest tajemnicą i tabu. Nie zawsze w domach rozmawia się na ten temat otwarcie.

Co dobrze jest usłyszeć od matki o menopauzie

Anna Niewiarowska, mentorka menopauzy, która towarzyszy kobietom w różnym wieku – przygotowując je do wejścia w dojrzałość i pomagając odzyskać równowagę hormonalną oraz radość życia w okresie klimakterium – przygotowała listę 11 rzeczy, które dobrze byłoby usłyszeć o menopauzie zanim jej doświadczymy. Tak by nie odczuwać lęku i nie postrzegać tej przemiany w kategorii straty. Usłyszeć to wszystko od mamy, osoby której ufamy, byłoby wręcz idealnie. Co to takiego?

 1. że menopauza nie jest chorobą
 2. że jest to naturalny etap w twoim życiu
 3. że każda z nas przechodzi menopauzę inaczej, indywidualnie
 4. że to nie jest tylko zmiana fizyczna, bo obejmuje również twoją sferę mentalną i emocjonalną
 5. że to transformacja, która nie zabiera ci poczucia własnej wartości, kobiecości, seksualności
 6. postrzegaj to przejście jako okres transformacji, który wymaga od ciebie życzliwości i cierpliwości do siebie
 7. że jest to czas, który oznacza pozwolenie sobie na szukanie wsparcia, na odpoczynek w razie potrzeby i uznanie jeżeli coś jest trudne, to jest trudne
 8. że jest to moment kiedy możesz zadbać o siebie z taką samą czułością, z jaką dbałaś o innych
 9. że objawy menopauzy są normalną częścią okresu przejściowego
 10. że nawet najbardziej dokuczliwe objawy menopauzy da się złagodzić i wyeliminować
 11. że terapia hormonalna nie jest jedynym rozwiązaniem na wsparcie w menopauzie.

Menopauza nie ma wieku

Pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić nawet ok. 10 lat przed samą menopauzą, czyli całkowitym ustaniem miesiączkowania. Jak wynika z opracowania „Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet”, średni wiek menopauzy w Polsce to 51 lat, co oznacza, że wiele kobiet zaczyna odczuwać objawy okołomenopauzalne już po 40. roku życia lub nawet wcześniej.

„Menopauza nie ma wieku. Czasami zdarza się też, że w momencie kiedy kobiety zastanawiają się jeszcze nad urodzeniem kolejnego czy ostatniego dziecka, to mogą pojawić się już pierwsze objawy. Jeżeli wcześniej o siebie zadbamy, to ten okres, ten wiek menopauzy może się nam oddalić, a z dużym prawdopodobieństwem unikniemy intensywnych objawów. To jest ważne, żeby mówić o tym, że menopauza niczego nam nie zabiera, ani młodości, ani kobiecości, ani tej radości życia, jeżeli tylko tak chcemy” – podkreśla Anna Niewiarowska.

Niestety wiele kobiet wciąż utożsamia menopauzę z końcem atrakcyjności fizycznej i seksualności. Kobiety obawiają się, że w oczach społeczeństwa przestaną być postrzegane jako atrakcyjne i staną się niewidoczne lub, co gorsza, przestaną podobać się samym sobie. Jednak menopauza nie musi oznaczać końca, a tym bardziej końca atrakcyjności i aktywności seksualnej. Wręcz przeciwnie, może stać się nowym, ekscytującym początkiem odkrywania nas samych. Ważne jest, aby nie postrzegać menopauzy jako czegoś krzywdzącego, a jako naturalny okres w życiu każdej kobiety, który obfituje w możliwości. Jest to czas, w którym w pierwszej kolejności warto zadbać o siebie i swoje własne potrzeby.

„Najważniejsza jest zmiana perspektywy. Menopauza to jest takie zatrzymanie, czas refleksji, spojrzenia na to, co do tej pory wydarzyło się w naszym życiu. Wymaga to akceptacji i wykorzystania tego, co dała nam natura” – mówi Anna Niewiarowska.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.