Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet. Jego wykrycie jest bowiem trudne i niejednokrotnie następuje zbyt późno. Z tego właśnie powodu 8 maja został ustanowiony Światowym Dniem Walki z Rakiem Jajnika. To zatem idealny moment, aby poszerzać społeczną świadomość na temat tej choroby, a przede wszystkim profilaktyki, dzięki której można jej uniknąć.

Z powodu raka jajnika każdego roku umiera na świecie ponad 100 000 kobiet. Jest on również diagnozowany corocznie u około 4000 Polek. Najczęściej są to kobiety w wieku 50-70 lat, jednak nowotwór ten może występować w każdym wieku. Niestety aż w 75% przypadków jest wykrywany już w stadium zaawansowanym.

„Jego niska wykrywalność, a co za tym idzie, wysoka śmiertelność są spowodowane objawami, które łatwo pomylić z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zespół jelita drażliwego czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto, niekiedy zaczynają być one odczuwalne dopiero w późniejszym stadium rozwoju nowotworu” – mówi Anastasiia Danhulzhi z 4DCenter.

Do symptomów, które mogą świadczyć o nowotworze jajnika, należą m.in: ból w obrębie brzucha lub miednicy, wzdęcia, zmniejszony apetyt i szybsze uczucie nasycenia przy posiłku, konieczność częstego chodzenia do toalety, nieustanne zmęczenie oraz utrata masy ciała. Objawy nasilają się wraz z rozwojem nowotworu, a w początkowej fazie mogą być zupełnie niewyczuwalne.

Choć zachorować może każda kobieta, istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko. Uznaje się, że rak jajnika występuje częściej u kobiet, które nigdy nie były w ciąży, wcześnie wystąpiła u nich pierwsza miesiączka, bądź późno doświadczyły menopauzy. Oczywiście ważne są też czynniki genetyczne.

„W przypadku wykrycia tego nowotworu, rokowania zależą głównie od stopnia jego rozwoju. Jeśli diagnoza następuje w stopniu pierwszym, odsetek 5-letniego przeżycia wynosi ponad 90%. Kiedy mowa jednak o najgorszym, czwartym stopniu, 5 lat średnio przeżywa zaledwie 1/4 pacjentek” – dodaje Anastasiia Danhulzhi.

Rak jajnika to zatem choroba, przy której niezwykle ważna jest diagnostyka i jak najwcześniejsze wykrycie. Czas jest w tym wypadku kwestią życia i śmierci, zatem każda kobieta powinna odbywać regularne badania diagnostyczne.

„Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych jajnika, jest USG transwaginalne, zwane również ginekologicznym. Oprócz samych jajników pozwala ono również na ocenę stanu macicy, endometrium, czy zatoki Douglasa. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian, następnym krokiem jest oznaczenie stężenia markerów CA-125, HE-4 i CEA, a później zazwyczaj następuje tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny” wyjaśnia Anastasiia Danhulzhi.

Rak jajnika pozostanie jednym z najbardziej złośliwych nowotworów u kobiet, ale zrozumienie jego przebiegu, niebezpieczeństwa, oraz metod profilaktyki i wczesnego wykrywania może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania i poprawie rokowań dla tych, którzy już zostali dotknięci tą chorobą. Ważne jest, aby kobiety były świadome swojego ciała, regularnie uczestniczyły w badaniach ginekologicznych i nie ignorowały nietypowych objawów, które mogą wskazywać na jego obecność.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.