Wśród wychowanków pieczy zastępczej jest wiele utalentowanych osób i równie dużo – pracowitych. A jednak muszą potroić wysiłki, by mieć takie same szanse w życiu i w systemowej edukacji, co ich rówieśnicy wychowujący się w rodzinach biologicznych. Fundacja Dobrych Inicjatyw wychodzi temu naprzeciw, uruchamiając program stypendialny wspierany w tegorocznym ALL4Kids Charity Race 2024.

fundacja dobrych inicjatw

Piotr jest wyjątkowo uzdolniony plastycznie i chętnie rozwija ten talent. Marzeniem 7-letniej Natalki jest nauka tańca, która daje jej wiele radości i energii. Hubert przygotowuje się do matury – z matematyki zgarnia same piątki, ale potrzebuje „korków” z języka polskiego. Z kolei Marcin po doświadczeniach przemocy seksualnej w okresie dzieciństwa “buduje się” na nowo pod opieką specjalistów. To tylko niektórzy beneficjenci programu stypendialnego Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Fundacja Dobrych Inicjatyw – dla dzieci z pierwszej, jak i ostatniej ławki

Głównym celem programu jest wyrównanie szans dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie dostępu do różnorodnych form pomocy, dopasowanej do indywidualnych potrzeb podopiecznych. To oni wraz z wychowawcami typują obszary, w których potrzebują wsparcia. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy przebywają w placówkach, mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a także zdobywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia po opuszczeniu pieczy zastępczej. W ramach stypendium Fundacja finansuje kursy zawodowe, szkolenia, korepetycje, zajęcia sportowe czy artystyczne.

„Wychowankowie tzw. domów dziecka, składając wniosek stypendialny, mogą liczyć na wsparcie swoich talentów i zainteresowań. Wielu naszych podopiecznych odnosi liczne sukcesy np. w dyscyplinach sportowych, ale też w edukacji. Jednak program stypendialny FDI od innych tego rodzaju działań wyróżnia to, że nie jest skierowany tylko do uzdolnionej młodzieży, lecz do każdego dziecka, które potrzebuje wsparcia i chce się rozwijać. Często beneficjentami programu są młodzi ludzie, którzy okupują ostatnie ławki w klasie” – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Kluczowa praca nad wnętrzem

Fundacja Dobrych Inicjatyw oferuje stypendia, które nie tylko pielęgnują potencjały, ale opiekują się też deficytami dzieci z pieczy instytucjonalnej. Jednym z najważniejszych postulatów Fundacji jest zwiększenie dostępności psychoterapii dla dzieci z tzw. domów dziecka – szczególnie z małych miasteczek i wsi, gdzie szanse na to są obecnie najmniejsze. Zapotrzebowanie na wsparcie w tym obszarze potwierdza fakt, że ponad 50% wniosków złożonych w ramach programu dotyczy właśnie pomocy psychologicznej i psychoterapii.

„Ugruntowanie motywacji wewnętrznej czy tzw. „poukładanie własnego wnętrza” stanowi fundamentalny element przygotowania podopiecznych do samodzielnej i szczęśliwej dorosłości po opuszczeniu placówek opiekuńczych. Wiemy, że potrzeba jest silna i uświadomiona także przez samych młodych podopiecznych. Jednocześnie jest to obszar, który wciąż wymaga zaopiekowania. Jak wynika z naszego raportu „Start w dorosłość” jedynie 31% młodych dorosłych opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze otrzymało wsparcie emocjonalne. Tymczasem pochylenie się nad własnymi emocjami wśród młodzieży z pieczy instytucjonalnej pomaga przepracować trudną przeszłość, traumy, czasem również kompleksy i przeszkody w życiu społeczno-towarzyskim” – dodaje Bartłomiej Jojczyk.

Wyścig po samodzielność – uczestnicy ALL4Kids Charity Race 2024 pomogą sfinansować stypendia dla dzieci i młodzieży z domów dziecka

Jak mówi Jacek Chwedoruk, prezes warszawskiego biura Rothschild & Co: „Platforma charytatywna ALL4Kids, którą Rothschild & Co zainicjował w Polsce kilka lat temu, obejmuje kilkadziesiąt współpracujących i zaprzyjaźnionych firm, zainteresowanych wspieraniem równych szans w realizacji celów życiowych dzieci i młodzieży.”

W tegorocznej edycji ALL4Kids Charity Race 2024 wszystkie oczy skierowane są na podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw. To właśnie oni będą beneficjentami akcji, która ma na celu jednoczenie firm i pracowników we wspólnym działaniu na rzecz wspierania potrzebujących.

Pracownicy firm biorących udział w wyścigu tworzą 5-osobowe drużyny, które przez 7 dni rywalizują między sobą, podejmując różne aktywności sportowe. Każdy krok, każdy wysiłek przekłada się na wsparcie dla podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw. Wyścig rozpocznie się 20 maja 2024 r. i potrwa 7 dni, do 26 maja 2024 r. Każdy zdobyty przez drużynę punkt zostanie przeliczony na gotówkę, zgodnie z przyjętym wskaźnikiem, którą zaangażowane firmy zasilą konto zbiórki.

W tegorocznej edycji udział wezmą pracownicy 30 firm, co dowodzi ogromnego zaangażowania społecznego i solidarności wobec potrzebujących. Dzięki nim podopieczni Fundacji mają szansę na lepszą przyszłość, pełną możliwości i sukcesów.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.