Rak piersi to jedna z najczęściej badanych chorób nowotworowych, a postępy w tej dziedzinie medycyny dają nowe nadzieje pacjentkom na całym świecie. Ostatnie lata przyniosły przełomowe odkrycia, które nie tylko poprawiają skuteczność leczenia, ale także pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy rozwoju tej choroby. Badacze odkrywają kolejne informacje o raku piersi, które mogą zmienić podejście do profilaktyki i terapii. Oto trzy nowe fakty o nowotworach piersi.
Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw, często w małych miejscowościach docierają bezpośrednio do kobiet z różnych grup ryzyka i uczą, jak prawidłowo wykonać samobadanie.
Jednym z kryzysów w życiu kobiet może być menopauza, często postrzegana jako nieunikniona utrata młodości i kobiecości. Czy menopauza musi kojarzyć się z końcem i stresem? A może warto spojrzeć na menopauzę jako na początek nowego etapu życia – czas transformacji i rozkwitu, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym?
Objawy menopauzy są często dokuczliwe o każdej porze roku, a latem niektóre z nich mogą się nasilać lub być jeszcze bardziej odczuwalne. Oto letni niezbędnik kobiety w menopauzie, czyli co warto skompletować przed wakacyjnym wyjazdem.
Menopauza nadal bywa tematem tabu. Otwarte rozmowy na jej temat mogą przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji. Im więcej wiemy i mówimy o menopauzie, tym bardziej normalne i mniej wstydliwe staje się to doświadczenie. Dostać od mamy wiedzę na temat dojrzałości i menopauzy to cenny dar. Co dobrze byłoby usłyszeć?
Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet. Jego wykrycie jest bowiem trudne i niejednokrotnie następuje zbyt późno. Z tego właśnie powodu 8 maja został ustanowiony Światowym Dniem Walki z Rakiem Jajnika. To zatem idealny moment, aby poszerzać społeczną świadomość na temat tej choroby, a przede wszystkim profilaktyki, dzięki której można jej uniknąć.
Menopauza często traktowana jest jak choroba, głównie przez towarzyszące jej liczne objawy, które bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych należą: uderzenia gorąca, spowolniony metabolizm, suchość skóry, uczucie zmęczenia, a także obniżone libido. Prawda jest jednak taka, że często jeden objaw pociąga za sobą kolejny, co sprawia, że zaczynamy obwiniać menopauzę o wszystko, co nam się akurat przydarza w tym czasie. Niesłusznie.
Nietrzymanie moczu jest bardzo często występującym, głównie kobiecym schorzeniem. Choć w efekcie sprowadza się do tego samego, to tak naprawdę jest kilka jego odmian, a ich leczenie powinno przebiegać inaczej. Dr n. med. Tomasz Basta założyciel krakowskiej Intima Clinic wyjaśnia, czym się różnią i jak je leczyć.
Czy serce kobiety różni się czymś od męskiego? Okazuje się, że tak – ma nieco inną budowę, waży mniej, ale kurczy się częściej. Jak te różnice wpływają na pracę mięśnia sercowego, na jakie choroby narażone są panie i w jaki sposób powinny dbać o swoje serca?
Znajomość poszczególnych faz cyklu miesiączkowego powinna być istotną kwestią dla wszystkich kobiet — zarówno tych, które starają się o zajście w ciążę, jak i tych, które w danym momencie swojego życia chcą tego uniknąć. Przyjrzyj się bliżej fazom cyklu miesiączkowego i dowiedz się, jak łatwo obliczyć czas owulacji.
Choć o profilaktyce raka piersi od wielu lat mówi się dużo w przestrzeni publicznej, statystki zachorowalności na tę chorobę nie napawają optymizmem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Choroba ta dotyka coraz młodszych osób – przez ostatnie 30 lat niemal dwukrotnie wzrosła zachorowalność u kobiet w wieku 20-49 lat. Pomacaj się – to ogólnopolska kampania walki z rakiem, zachęcająca kobiety do zmiany myślenia.
Menopauza to dla kobiet czas wielu zmian spowodowanych rewolucją w układzie hormonalnym. Wahania nastrojów mogą znacząco obniżyć komfort życia i wpłynąć na relacje z bliskimi. Co zrobić, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami podczas menopauzy? Podpowiada dr n. hum. Alicja Długołęcka – edukatorka seksualna oraz psychoterapeutka.
Szacuje się, że bolesne miesiączki to problem, który dotyczy 60-93% kobiet w wieku rozrodczym. Jedne odczuwają tylko dyskomfort, a inne są wykluczone na kilka dni z normalnego funkcjonowania. Czy są skuteczne sposoby na łagodzenie bólu i co mają wspólnego bolesne miesiączki z endometriozą?
Najczęściej pojawiają się po kąpielach w basenie, wizycie w solarium, klubie fitness, po urlopie. Sprzyja im wysoka temperatura, duża wilgotność, nieprzestrzeganie zasad higieny, ale również zmiana klimatu. Wiesz, o czym mowa? Tak, to infekcje intymne. Jak się przed nimi zabezpieczyć?
Kobieta w trakcie cyklu miesięcznego bywa zmienną. Jeśli nie pamiętasz, dlaczego tak się dzieje, zrób powtórkę z biologii, a łatwiej zrozumiesz reakcje swojego ciała, zmiany nastrojów oraz libido.
Menopauza to czas między wiekiem prokreacyjnym a etapem starzenia się kobiety, który wiąże się z trwałym przerwaniem pracy jajników. Statystyczna Polka przechodzi menopauzę, mając 49 lat.
Co roku raka szyjki macicy wykrywa się u 2,5 tysiąca Polek. Dlaczego? Bo nie robimy badań kontrolnych. Tymczasem cytologia daje pewność i chroni przed rakiem.
Endometrioza występuje u 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym, czyli w najlepszych latach naszego życia. Co gorsza, najczęściej nie jest rozpoznana i leczona.
Niedobór żelaza to poważna sprawa: według niektórych badań brakuje go połowie kobiet na świecie. Dlaczego akurat ten metal jest dla nas tak ważny?
Zbliżasz się do trzydziestki? Zrób sobie prezent i idź na badania dla trzydziestolatki. Potraktuj swoje ciało z miłością i sprawdź jego kondycję. A potem rób tak co roku. By spać spokojnie, śmiało myśleć o przyszłości, dawać przykład innym.
Jutro, 22 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Z tej okazji na redakcyjną skrzynkę zaczęły spływać maile dotyczące chorób neurologicznych, w tym migreny. Kto jej nigdy nie miał, prawdopodobnie w ogóle nie wie, o czym mowa. Ból głowy? To przecież nic takiego. Zawsze można wziąć tabletkę. Tymczasem migrena potrafi wykluczyć z normalnego życia na kilka dni. Niestety, wiem, o czym piszę.
Ciało kobiety, a zwłaszcza jego intymne sfery, są niezmiernie delikatne i narażone na częste podrażnienia i choroby. Dlatego tak ważna jest higiena intymna – właściwa pielęgnacja i zapobieganie przykrym konsekwencjom takich wypadków.
Jak powinna wyglądać dieta w okresie menopauzy? Na pewno musi się zmienić. Ale będzie smaczna, lekka i w dodatku złagodzi…
W tym tygodniu chcemy zadać szyku, tańcząc w szpilkach na ostatkowych imprezach. Ale potem przyjdzie nam się zastanawiać, jak leczyć…
Najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennym typem wirusa HPV. Najczęstszym sposobem zakażenia – kontakty seksualne. Wstrzemięźliwości nie zalecamy,…
To temat niełatwy. Dzieli nas od lat. Ale proponujemy wam filmy o aborcji, które pozwolą przyjrzeć się trudnym wyborom kobiet,…
Kiedy obcinać włosy, kiedy iść do kosmetyczki, kiedy dać sobie luz, a kiedy przykręcić śrubę – to wszystko wyjaśni kalendarz…
Wykłady z ekspertami, otwarte warsztaty i indywidualne konsultacje – tak właśnie wyglądać będzie druga edycja kampanii społecznej „Go Healthy Girl”,…
Oncotype DX test ułatwia leczenie raka piersi, umożliwiając podjęcie decyzji dotyczących rodzaju terapii. Wykonując test, dowiesz się, jak skuteczna będzie…
Jak poradzić sobie z myślą, że choroba nowotworowa sprawiła, że nie możesz mieć dzieci, radzi psychoonkolog Milena Dzienisiewicz, specjalistka związana…