Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny tylko w razie konieczności i najczęściej dzieje się tak z powodu strachu przed zabiegami stomatologicznymi i bólem. Tymczasem leczenie zębów nie powinno już kojarzyć się z bólem, ponieważ współczesna stomatologia oferuje rozwiązania, które pozwalają na bezstresowe przejście przez nawet skomplikowane zabiegi. Jednym z takich rozwiązań jest znieczulenie gazem rozweselającym.

Okulary progresywne – jak działają?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch par okularów – do bliży i do dali – jest jednak uciążliwe zarówno dla samego użytkownika, jak i dla jego portfela. Optymalnym rozwiązaniem może być więc wybór soczewek progresywnych, oferujących wygodę i wszechstronność. Jak dokładnie działają okulary progresywne? 

Kolagen na bóle stawów i kręgosłupa

Jedna piąta Polaków mierzy się z chronicznym bólem. Leki przeciwbólowe na dłuższą metę nie rozwiązują problemu. Dzięki innowacyjnym terapiom wspomagającym leczenie bólu można jednak zminimalizować dolegliwości. Z pomocą przychodzi kolagen, a dokładniej – tropokolagen, który pomaga w odzyskaniu sprawności.

Cukrzyca: znaj ryzyko – bądź odpowiedzialny

Dzień 14 listopada kojarzy się ze Światowym Dniem Cukrzycy. W tym roku jego hasłem przewodnim jest: „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Polsce mamy ponad 3 miliony osób z cukrzycą, a prognozy potwierdzają ciągłe zwiększanie tej liczby. Główne przyczyny choroby to zmniejszający się poziom aktywności fizycznej oraz coraz częstsze występowanie nadwagi i otyłości.

Stopy – 10 faktów, które cię zaskoczą

Choć stopy noszą nas przez całe życie, niewielu przywiązuję do nich szczególną uwagę. Tymczasem zawdzięczamy im dużo więcej, niż sądzimy – noszenie ciężaru naszego ciała, utrzymywanie go w pozycji stojącej – stopy to prawdziwi superbohaterowie! Z okazji Międzynarodowego Dnia Podologii przyjrzymy się, jakie jeszcze skrywają tajemnice.

5 zasad zdrowego snu

Według szacunków ponad 50% dorosłych na świecie nie zapewnia sobie wystarczającej ilości snu. Te dane są alarmujące, ponieważ sen odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Nie tylko długość, ale także jego jakość mają ogromne znaczenie dla naszej kondycji i koncentracji – w ciągu kolejnego dnia, ale także dla funkcjonowania organizmu w dłuższej perspektywie. Liczne badania naukowe dowodzą, że sen jest kluczowy dla naszego dobrostanu, a jego roli nie sposób przecenić. Dlatego poniższe 5 zasad zdrowego snu warto wcielić w życie i potraktować jako inwestycję we własne zdrowie.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV – to warto wiedzieć!

Wirus HPV występuje aż w 150 odmianach chorobotwórczych dla człowieka. Niektóre z nich wywołują łagodne objawy skórne, a inne nowotwory złośliwe. Zakażenie najczęściej ma miejsce poprzez kontakt seksualny zaraz po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Zdarza się jednak, że wirus jest transmitowany wraz ze śliną lub krwią osoby zakażonej, a nawet w czasie porodu. Nie ma żadnego skutecznego leku na wirusa HPV, ale można poddać się szczepieniu, aby zapobiec zachorowaniu.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji – co trzeba wiedzieć o przeszczepach

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. To dobra okazja, by rzucić światło na kilka najważniejszych pytań, dzięki którym dowiemy się więcej o tym niezwykle ważnym obszarze medycyny. 

Wyciskarka wolnoobrotowa – jakie ma zalety?

Soki korzystnie wpływają na zdrowie, dostarczając do organizmu mnóstwo witamin. Jednak sięgając po gotowe produkty, trzeba liczyć się z tym, że w ich składzie mogą znajdować się konserwanty, zagęszczacze, polepszacze smaku czy cukier. Dlatego wielbiciele naturalnych soków coraz częściej są gotowi zainwestować w takie urządzenie jak wyciskarka wolnoobrotowa.

Przekonania zdrowotne Polaków po pandemii COVID-19?

Pandemia COVID-19 wymagała od nas ogromnych zmian w nawykach i przyzwyczajeniach. W momencie, kiedy myśleliśmy, że sytuacja jest już opanowana, na horyzoncie pojawiło się widmo wojny oraz szalejąca inflacja. Jak sobie z tym radzimy? Jakie są nastroje Polaków po pandemii? Czy nasze społeczeństwo w trudnych chwilach szuka pomocy u specjalistów zdrowia psychicznego? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, Instytut LB Medical wraz z Agencją SW Research przeprowadzili badanie „Przekonania zdrowotne Polaków”.

Kawa na upalne dni – dlaczego warto?

Kawa rzadko bywa kojarzona z wakacyjnym wypoczynkiem. Podczas fali upałów, która właśnie przechodzi przez Polskę, chętniej niż po małą czarną sięgamy po napoje chłodzące. Tymczasem kawa pomaga pokonać ospałość i zwiększyć koncentrację w gorące dni. Dlaczego jeszcze warto pić kawę latem?

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie i kondycję Polaków?

Ostatnie dwa lata były dla wszystkich dużym wyzwaniem. Konieczność nagłej zmiany stylu życia, niepewność o zdrowie swoje i najbliższych, a do tego trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna na świecie sprawiły, że pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na naszym samopoczuciu. To właśnie w tym okresie u dodatkowych 23% Polaków pojawiły się różnego rodzaju bóle, a kolejne 21% zaczęło mieć problemy ze snem. 51% zaczęło odczuwać częste spadki nastroju, a 41% sygnalizowało życie w ciągłym stresie.

Blefaroplastyka – jakie są wskazania do zabiegu?

Oprawa oczu wpływa nie tylko na estetyczny wymiar tej części twarzy, ale także – jak się okazuje – nie pozostaje bez znaczenia w kontekście zdrowotnym. Kluczowy będzie w tym obszarze choćby kształt powieki oraz kondycja jej skóry. Jeżeli bowiem jest jej zbyt wiele lub wykazuje ona nadmierną wiotkość, może prowadzić to do zjawiska tzw. opadającej powieki. Następstwem tego stanu może być zawężenie pola widzenia, a także powstanie lub pogłębienie się istniejącej wady wzroku. Zabiegiem korygującym problem opadającej powieki jest blefaroplastyka. Na czym polega ta procedura? 

5 sposobów na wiosenne przesilenie

Wiosenne przesilenie odczuwa wielu z nas na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Z jednej strony niecierpliwimy się w oczekiwaniu na wiosnę, z drugiej zmęczeni i śpiący najchętniej poczekalibyśmy na lepsze dni pod kocem. Co zrobić, by wesprzeć się w tym przejściowym i wymagającym czasie – podpowiada Joanna Rutka, trenerka i ekspertka od zdrowego żywienia.

Herbata biała, czerwona a może… konopna?

Picie herbaty niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Herbata dobrze wpływa na układ pokarmowy, rozgrzewając organizm nie tylko w czasie jesiennych i mroźnych wieczorów, lecz także wiosną i latem. Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu różnorodnych herbat? Oto kilka podpowiedzi. 

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) – czym jest i jak się go leczy?

Układ moczowy jest jednym z najważniejszych elementów organizmu człowieka. Jego główną rolą jest udział w pozbywaniu się toksycznych produktów przemiany materii, a także stabilizowanie równowagi wodno-elektrolitowej. Z uwagi na budowę oraz lokalizację układ moczowy jest narażony na rozwój licznych chorób o różnych stopniu intensywności. Jedną z nich jest zespół pęcherza nadreaktywnego. Warto dowiedzieć się, jak rozwija się dolegliwość i jak ją leczyć. 

Rak piersi – miesiąc świadomości

Ponieważ w październiku, który jest miesiącem świadomości raka piersi, wyjątkowo dużo mówi się o roli badań profilaktycznych, przyłączamy się do ogólnego apelu lekarzy i nawołujemy – badajmy się, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby! Czym jest samobadanie piersi i jak wykonać je właściwie? Czy rak piersi jest zapisany w genach? Odpowiada dr Magdalena Kaliszewska, genetyk w Centrum Medycznym Damiana.

Krople do oczu przy soczewkach kontaktowych

Noszenie szkieł kontaktowych znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Soczewki sprawdzają się u osób aktywnych fizycznie, ponieważ nie wypadają z oczu i są odporne na warunki atmosferyczne. Taką metodę korekcji mogą z powodzeniem stosować krótkowidze, dalekowidze, astygmatycy i prezbiopi. Podczas noszenia soczewek warto jednak sięgać po krople do oczu. Ich formuła pomoże dbać o prawidłowe nawilżenie oczu i szkieł.

Dlaczego słońce niszczy wzrok?

W czasie wakacji, kiedy dużo czasu spędzamy na powietrzu, z jednej strony nasze oczy odpoczywają od ekranów komputerów, z drugiej narażone są na niekorzystne wysokoenergetyczne światło niebieskie emitowane przez słońce. Dlaczego wzrok musi być chroniony przed widmem światła widzialnego oraz jakie są konsekwencje spowodowanych przez nie uszkodzeń – wyjaśnia dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.