Układ moczowy jest jednym z najważniejszych elementów organizmu człowieka. Jego główną rolą jest udział w pozbywaniu się toksycznych produktów przemiany materii, a także stabilizowanie równowagi wodno-elektrolitowej. Z uwagi na budowę oraz lokalizację układ moczowy jest narażony na rozwój licznych chorób o różnych stopniu intensywności. Jedną z nich jest zespół pęcherza nadreaktywnego. Warto dowiedzieć się, jak rozwija się dolegliwość i jak ją leczyć. 

zespół pęcherza

 

Co to jest zespół pęcherza nadreaktywnego?

Zespół pęcherza nadreaktywnego, często sygnowany skrótem OAB jest bardzo często diagnozowaną dolegliwością, która dotyczy układu moczowego. W trakcie rozwoju schorzenia najczęściej pojawia się problem z nietrzymaniem moczu, który objawia się częstomoczem, nietrzymaniem moczu oraz częstym oddawaniem moczu nocą. 

Objawy zespołu pęcherza nadreaktywnego są bardzo uciążliwe, czego efektem jest znaczne obniżenie jakości i komfortu życia. U osób zdrowych oddawanie moczu jest świadomie kontrolowane, a uczucie pełności pęcherza pojawia się przy jego wypełnieniu. U osób zmagających się ze schorzeniem, na skutek nadreaktywności mięśni pęcherza moczowego dochodzi do ciągłego uczucia konieczności oddawania moczu, nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. 

Przyczyny rozwoju zespołu pęcherza nadreaktywnego

Zespół pęcherza nadreaktywnego jest dolegliwością, z którą boryka się duża część społeczeństwa. Choroba dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, u których może towarzyszyć nadmiernemu rozrostowi prostaty oraz zaburzeniom erekcji. Wczesne zdiagnozowanie dolegliwości daje szanse na jej wyleczenie i podniesienie komfortu życia. Jednym ze sposobów radzenia sobie z objawami choroby są pampersy dla dorosłych lub specjalistyczne wkładki, które pochłaniają mocz niemożliwy do utrzymania.

Główną przyczyną rozwoju zespołu nadreaktywnego pęcherza jest zaburzenie w funkcjonowaniu nerwów, które odpowiadają za sprawne działanie układu moczowego. Dodatkowo, schorzenie może towarzyszyć chorobom, takim jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Główne objawy zespołu nadreaktywnego pęcherza

Zespół nadreaktywnego pęcherza jest schorzeniem, które prowadzi do nieustannego odczuwania dyskomfortu i konieczności oddawania moczu. Głównymi objawami dolegliwości są:

  • częstomocz – konieczność wielokrotnego oddawania niewielkiej ilości moczu,
  • naglące parcia na pęcherz – uczucie nagłej, bolesnej potrzeby oddania moczu,
  • nietrzymanie moczu – brak możliwości zatrzymania moczu, które prowadzi do niego niekontrolowanego oddawania,
  • obecność moczu w pęcherzu nawet po jego oddaniu,
  • nykturia – uciążliwe oddawanie moczu w porze nocnej.

Warto wiedzieć, że objawy choroby mogą występować jedocześnie, ale również pojedynczo. Zauważenie u ciebie symptomów choroby powinno skłonić do konsultacji lekarskiej, której celem jest rozpoznanie choroby.

zespół pęcherza nadreaktywnego

 

Leczenie zespołu nadreaktywnego pęcherza – co warto wiedzieć?

Leczenie pęcherza nadreaktywnego jest jedyną szansą na przywrócenie mu fizjologicznych właściwości. Najważniejszym krokiem jest zdiagnozowanie schorzenia i wdrożenie leczenia, które będzie dopasowane do potrzeb pacjenta.

Lekarze najczęściej wykorzystują kolaborację leczenia behawioralnego, farmakologicznego i modyfikacji stylu życia. W przypadku braku rezultatów konieczne może okazać się elektrostumulowanie uszkodzonych nerwów lub leczenie chirurgiczne, które pomoże osobie chorej odzyskać całkowitą kontrolę nad utrzymywaniem moczu. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.