Przed nami okres pełen ciepła i radości. Nieodłącznym elementem spotkań w Boże Narodzenie jest wręczanie najbliższym prezentów. Jakie upominki będziemy wręczać najbliższym w tym roku? Okazuje się, że wśród trendów prezentowych jest zdrowie!

zdrowie w prezencie

Prezenty na drugim planie?

Wydatki Polaków w 2022 roku na zakupy świąteczne były wyższe niż w poprzednim. Coroczny wzrost obserwowany jest od wielu lat, jednak w poprzednim, wyższy budżet nie oznaczał większej liczby prezentów, a był odzwierciedleniem rosnących cen. W wyniku inflacji ponad 70% konsumentów zadeklarowało ograniczenie świątecznych wydatków podczas zbliżających się Świąt. Co ważne, coraz więcej osób przestaje oczekiwać prezentów, nie chcąc nadwyrężać zasobności portfela przeznaczonej głównie na zakupy żywności.

Praktycznie, ale miło

Sytuacja finansowa Polaków oraz sytuacja na świecie (pandemia, wojna w Ukrainie, ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy) mają wpływ na to, jakich prezentów oczekujemy. W ten sposób tworzą się trendy w zakupie świątecznych upominków. Ubiegły rok został określony przez ekspertów rokiem prezentów dopaminowych. Miały one wówczas przede wszystkim rozweselać i wywoływać pozytywne emocje. Polacy lubią praktyczność, również przy wyborze upominków. Dlatego pod polską choinką najczęściej można było znaleźć bony, vouchery lub pieniądze. 

Odpowiedzialne prezenty

Zjawiska takie jak pandemia, czy zagraniczne konflikty zbrojne znajdują odzwierciedlenie w wielu aspektach naszego codziennego życia, również w tak przyjemnych, jak wspólne Święta z rodziną. Przypominają nam jednak o jednej z najważniejszych wartości w życiu – o zdrowiu. Choć nadal aż 62% Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych, rośnie świadomość profilaktyki i zdrowego trybu życia.

„Niestety, ten trend nie jest jeszcze widoczny w statystykach. Według badania Głównego Urzędu Statystycznego, 20% Polaków przyjmuje leki na poprawę układu kardiologicznego, 17% pokarmowego, a 15% nerwowego. Ponadto młodsze pokolenie (27-42 lat) ma więcej problemów ze zdrowiem niż pokolenie starsze, kiedy było w tym samym wieku. Trend dbania o zdrowie, póki co jest jedynie trendem deklarowanym, a niekoniecznie realnym. Społeczeństwo powinno pójść w stronę profilaktyki, a jak widać ze statystyk, jeszcze tego nie robi” – zauważa Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu w 4Dcenter.

Zdrowie pod choinką

W sezonie grypowym oraz następującym po nim okresie bożonarodzeniowym nietrudno trafić na reklamę suplementów, witamin oraz innych środków bez recepty. Należy mieć jednak na uwadze, że bez wykształcenia medycznego nie ma możliwości ustalenia diagnozy. Wizyta u lekarza specjalisty i wykonanie odpowiednich badań jest tym środkiem i sposobem, by sprawić bliskiej osobie odpowiedzialny i praktyczny prezent.

„Najlepszym, a zarazem innowacyjnym upominkiem jest zafundowanie członkowi rodziny przeglądu ciała za pomocą specjalistycznych badań. W ciągu kilku godzin można dowiedzieć się wszystkiego o swoich organach, wykryć wszelkie nieprawidłowości w organizmie, zanim będzie na to za późno, upewnić się co do stanu zdrowia. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie taką ciekawą formą prezentu, którego szukać należy w ofercie centrów medycznych. To z pewnością wyzwanie dla branży usług medycznych, która może dołożyć swoją cegiełkę do pięknych i ważnych prezentów świątecznych” dodaje Anna Rogińska.

Okres świąteczny to idealny moment, aby przypomnieć rodzinie o dbaniu o swoje zdrowie, a badania profilaktyczne to pierwszy krok do tego. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.