Zbyt wysoki poziom cholesterolu to problem, który dotyczy dużej części populacji. W celu poprawienia wyników konieczna jest zmiana stylu życia: wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zmiana diety. Jaką rolę w tym procesie odgrywają słodycze? Czy mając za wysoki cholesterol, można je jeść? Sprawdź!

Różne, kolorowe słodycze, które negatywnie wpływają na cholesterol

Słodycze a cholesterol

Czy słodycze wpływają na cholesterol? Zdecydowanie tak. Wyroby cukiernicze, takie jak batony, cukierki, ciasteczka i ciasta oraz wafelki to produkty wysoko przetworzone. Z tego powodu mogą być źródłem niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans. Słodycze bardzo często zawierają też kwasy tłuszczowe o konfiguracji trans, które negatywnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi i nie są zalecane w zdrowym żywieniu.

Spożywanie słodyczy w dużych ilościach przyczynia się do zwiększenia tzw. „złego” cholesterolu, czyli frakcji LDL. Duża ilość cukru zwiększa stężenie trójglicerydów we krwi oraz obniża stężenie tzw. „dobrego” cholesterolu frakcji HDL, co zaburza profil lipidowy. Dlatego należy unikać zbyt dużej ilości słodkości w swojej codziennej diecie nie tylko ze względu na dbanie o szczupłą sylwetkę, ale również w trosce o poziom swojego cholesterolu.

Największym wrogiem w walce z jego podwyższonym poziomem są produkty bogate w tłuszcz i cukier, dlatego przy wyborze deserów warto postawić na przygotowywane samodzielnie wypieki i dania oraz ograniczać w nich tłuszcze i cukry.

Cholesterol powyżej normy – jakie słodycze należy wykluczyć?

Lista słodkości, które negatywnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi, jest niestety długa. Warto znać największych wrogów poprawnego profilu lipidowego, aby wiedzieć, czego unikać. Jakie słodycze przy cholesterolu powyżej normy nie są wskazane? Poniżej znajdziesz ściągę: 

  • tradycyjne lody,
  • żelki, pianki i lizaki,
  • sklepowe ciasta,
  • ciasta i torty z dużą ilością kremów lub bitej śmietany,
  • ciastka i wafelki paczkowane, 
  • mleczna, biała i nadziewana czekolada,
  • cukierki, 
  • batoniki,
  • przekąski z ciasta francuskiego,
  • pączki i faworki.

Dzięki ograniczeniu słodkości przetworzonych, o dużej zawartości tłuszczu i cukru możesz nie tylko uchronić się przed wzrostem poziomu cholesterolu. Jeśli będziesz łączyć te wyrzeczenia ze zdrową dietą zawierającą dużo warzyw, owoców, nienasyconych kwasów tłuszczowych i stanoli roślinnych* zawartych w produktach marki Benecol (np. margaryna na cholesterol czy jogurty pitne i serki do smarowania) oraz z aktywnością fizyczną, to możesz znacząco poprawić swój lipidogram.

Jakie słodycze przy wysokim cholesterolu można jeść? 

Chcąc zadbać o prawidłowy profil lipidowy nie trzeba rezygnować w stu procentach z jedzenia słodkości. Jakie słodycze można jeść przy wysokim cholesterolu? Postaw na zdrowe, nieprzetworzone składniki. Wybieraj produkty zbożowe, z orzechami, a nie czekoladowe batony i paczkowane ciastka. 

Do słodyczy i deserów, które mogą pojawiać się w diecie osób z wysokim cholesterolem zaliczają się:

  • sorbety i musy owocowe bez cukru,
  • jogurt naturalny z owocami,
  • koktajle owocowe lub owocowo-warzywne,
  • budynie i galaretki bez cukru,
  • batony zbożowe o dobrym składzie,
  • ciastka owsiane domowego wypieku, 
  • orzechy, szczególnie włoskie,
  • gorzka czekolada. 

Jeśli nie wiesz, jak podejść do swojej diety w celu poprawienia poziomu cholesterolu, to sprawdź, co dokładnie oznacza Twój wynik. Pomoże Ci w tym kalkulator cholesterolu. Sprawdź, jak poważny jest Twój problem i zacznij działać już teraz.

Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje wyniki aktualnie są w normie, warto zapobiegawczo ograniczyć spożywanie produktów i składników, które negatywnie wpływają na profil lipidowy. Poza słodyczami są to między innymi tłuste mięso i nabiał, masło i fast foody i jaja. Nie bez znaczenia pozostaje alkohol i tytoń.

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

Referencje:

Cichosz G., Czeczot H., Kwasy tłuszczowe izomerii trans w diecie człowieka, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLV, 2012.

Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017, źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf (dostęp: 18.10.2023).

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.