Masz skończone 40 lat? Najwyższy czas zadbać o profilaktykę zdrowia. Bezpłatne badania możesz wykonać w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Dowiedz się, jak z niego skorzystać i gdzie możesz wykonać badania.

profilaktyka 40 plus

Czym jest program Profilaktyka 40 Plus i do kogo jest kierowany?

Profilaktyka 40 Plus to realizowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia program, który zakłada profilaktyczne wykonywanie podstawowych badań diagnostycznych u osób, które ukończyły 40. rok życia. Program został uruchomiony w odpowiedzi na spadek liczby osób regularnie badających się, do którego doszło w wyniku pandemii COVID-19.

Diagnostyka w ramach programu jest całkowicie bezpłatna. Z możliwości wykonania badań profilaktycznych można skorzystać do końca 2023 roku.

Dlaczego warto regularnie badać się po czterdziestce?

Po 40. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na wiele chorób, wśród których wymienić można m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę czy niektóre nowotwory. Schorzenia te mogą nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat. Wykrycie ich na wczesnym etapie rozwoju pozwala odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe metody leczenia, które mogą mieć w tym czasie większą skuteczność, pozwalając pacjentowi całkowicie się wyleczyć lub uniknąć poważnych powikłań.

Badania dla kobiet i mężczyzn po czterdziestce w ramach programu 

Program obejmuje badania podzielone na pakiety przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, a także wspólny pakiet badań diagnostycznych. Ten ostatni obejmuje pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie.

W pakiecie badań dla kobiet znajdują się:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
  • AlAT, AspAT, GGTP;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;

Pakiet badań profilaktycznych dla mężczyzn zawiera wszystkie wymienione wyżej badania oraz dodatkowo oznaczenie poziomu PSA.

Gdzie wykonać badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus?

Jednym ze sposobów na wykonanie badań w ramach programu jest skorzystanie z możliwości zbadania się w wybranym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. W całej Polsce dostępnych jest obecnie ponad 600 Punktów Pobrań, spośród których wiele oferuje możliwość wykonania badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus, ułatwiając dostęp do badań wielu mieszkańcom kraju. Listę Punktów Pobrań ALAB laboratoria, które oferują wykonania badań w ramach tej akcji znajdziesz na stronie Program Profilaktyka 40 Plus.

Oprócz standardowych badań, które obejmuje program, w ALAB laboratoria można wykonać też istotne badania uzupełniające: badania tarczycy (TSH, fT4, fT3), oznaczenia poziomu witamin D i B12 oraz badanie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, korzystając z 20% zniżki.

Program Profilaktyka 40 Plus – jak z niego skorzystać?

Co zrobić, aby za darmo skontrolować swoje zdrowie po czterdziestce? Z programu Profilaktyka 40 Plus możesz skorzystać na 2 sposoby.

  • Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i wypełnij ankietę. Otrzymasz skierowanie, z którym wystarczy zgłosić się w Punkcie Pobrań, który realizuje badania w ramach programu. Wyniki możesz odebrać przez IKP lub w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria.
  • Jeśli nie korzystasz z IKP, udaj się do Punktu Pobrań, który realizuje badania w ramach programu i poproś o wygenerowanie skierowania. Następnie pozostanie ci jedynie umówić się na badania.

Badania profilaktyczne po czterdziestce są naprawdę istotne dla Twojego zdrowia. Wykonaj podstawową diagnostykę laboratoryjną w ramach programu Profilaktyka 40 Plus i nie daj się zaskoczyć podstępnie rozwijającej się chorobie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.