Nogi to fundament naszej sylwetki. Dźwigają całe ciało a ich mięśnie są w tym ciele największe i najsilniejsze. Biorą udział prawie we wszystkich codziennych czynnościach.
Jeśli chcesz je wyrzeźbić nie wystarczą jednak regularne wizyty na siłowni. Nieumiejętnie dobrany trening może bowiem doprowadzić do przerostu tkanki mięśniowej, a co za tym idzie – efektu odwrotnego od oczekiwanego. Najlepsze rezultaty uzyskamy wówczas, gdy trening zawiera elementy rozciągające i uelastyczniające całe ciało, wzmacniające poszczególne mięśnie a także modelujące te partie sylwetki, na których najbardziej nam zależy.
Takim wyjątkowym systemem treningu ciała, a poprzez pracę z emocjami uwięzionymi w tkankach także umysłu i ducha jest hatha joga.
To sprawdzony od tysiącleci sposób na odzyskanie pierwotnej harmonii ciała, umysłu i duszy. Praktykowana pod okiem doświadczonego nauczyciela może okazać się dla ciebie także drogą autopsychoterapii. Hatha joga przywędrowała na Zachód tuż po wojnie (uczniem największego żyjącego guru BKS Iyengara był m in pisarz Aldous Huxley), ale prawdziwą popularność przyniosła jej dopiero rewolucja Dzieci Kwiatów. Dziś ten holistycznie pojęty system treningu praktykowany jest na Zachodzie przez miliony ludzi. Uprawiana regularnie, joga harmonizuje działanie poszczególnych układów i narządów. Oddziałuje równocześnie na układy: szkieletowy, mięśniowy, trawienny, oddechowy, nerwowy i hormonalny. Reguluje ciśnienie krwi. Równocześnie pomoga zrelaksować ciało i umysł oraz odnaleźć wewnętrzny spokój.
Regularną praktykę (sesja jogi trwa 1, 5 h i obejmuje rozgrzewkę, właściwą sekwencję asan oraz relaks) powinnaś rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Praca z instruktorem uchroni Cię od błędów, które popełnia każdy. Pamiętaj o tym, gdyż trudniejsze asany błędnie wykonane zamiast pomóc zaszkodzą nie tylko twoim stawom i mięśniom. Zaczynając ćwiczyć jogę z zamiarem zrzucenia zbędnych kilogramów zauważysz poprawę metabolizmu a tym samym przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej. Poczujesz się zdrowiej, młodziej i bardziej komfortowo w swoim ciele. Prezentowane tutaj ćwiczenia, wykonywane codziennie, wzmocnią i uelastycznią mięśnie Twoich ud nadając im stopniowo wymarzony kształt. Zapraszam na matę!
Utkatasana – krzesło
Stań prosto, wyciągnij ręce pionowo do góry i połącz dłonie, barki opuść w dół, zrób wdech a na wydechu zegnij kolana, zejdź pośladkami w dół, aż uda staną się równoległe do podłogi. Podczas wykonywania ćwiczenia ciągnij pośladki w dół, a ręce wyciągaj do góry, wciskaj stopy w podłogę, trzymaj kolana razem i trzymaj proste plecy a szczególnie odcinek lędźwiowy. Pozostań w pozycji kilka sekund oddychając normalnie. Na wdechu wyprostuj nogi.
Trikonasana – trójkąt
Stań prosto, weź wdech i stań w rozkroku. Wyciągnij ręce do boku, równolegle do podłogi (wnętrza dłoni skierowane w dół ). Lewą stopę skręć nieznacznie do środka. Prawą nogę skręć 90 stopni na zewnątrz – postaraj się, aby kostka, kolano i środek uda były w jednej linii. Zrób wdech a na wydechu zegnij tułów w prawo w linii z nogami. Zwróć uwagę, aby tył lewej nogi, biodro i plecy były w jednej płaszczyźnie. Prawą dłoń połóż na prawej goleni, a lewą rękę wyciągnij pionowo w górę. Następnie skręć głowę i popatrz na górny kciuk. Pozostań w pozycji kilka sekund oddychając normalnie. Wychodzenie z pozycji: na wdechu podnieś się, skręć stopy do środka i wykonaj pozycję na drugą stronę.
Purvottanasana
Usiądź płasko na ziemi, przesuń dłonie 30 cm do tyłu, zegnij obydwie nogi i połóż podeszwy stóp na podłodze. Dociskając mocno dłonie i podeszwy stóp do ziemi unieś biodra jak najwyżej do góry. Pozostawiając biodra w górze wyprostuj prawą nogę i połóż ja na pięcie, uczyń to samo z lewę nogą następnie dociśnij stopy do podłogi. Zachowuj cały czas biodra mocno uniesione do sufitu i proste ręce w łokciach.
Virasana – bohater
Uklęknij ze złączonym kolanami, rozszerz stopy trochę szerzej niż biodra. Umieść koc złożony w kwadrat na podłodze pomiędzy stopami Następnie złap dłońmi za łydki i odciągnij je w stronę pięt i na zewnątrz. Usiądź pośladkami na kocu pomiędzy stopami – stopy blisko pośladków. Usiądź prosto – wyciągnij kręgosłup do góry, kość krzyżową kieruj w stronę ziemi, dolne żebra chowaj do brzucha, mostek unieś do góry, połóż dłonie na kolanach. Głowę trzymaj prosto tak żeby szyja był przedłużeniem kręgosłupa, patrz przed siebie.
Każdy może zacząć trenować jogę. Wystarczy chcieć :) Ale moim zdaniem nie ma co zaczynać na własną rękę, bo z instruktorem to jednak w pełni skutecznie i bezpiecznie można się wszystkiego nauczyć. Jak ja zaczynałam swoją przygodę z jogą, to znalazlam instruktorkę w sieci. I pracuję z nią do dzisiaj :)
Zerknijcie do tej wyszukiwarki trenerów i instruktorów sportowych: https://lepszytrener.pl/joga-dla-poczatkujacych/warszawa