Joga należy do najbezpieczniejszych ćwiczeń, może być praktykowana przez osoby w różnym wieku, o słabszej kondycji, z różnymi dolegliwościami. Jest polecana dla kobiet w ciąży, doskonale redukuje ciążowe dolegliwości, a także zmniejsza stres, towarzyszący oczekiwaniu na maleństwo. Joga uczy świadomości ciała, pomaga lepiej przygotować się do porodu. Jakie jeszcze zalety daje regularna praktyka jogi w ciąży?

joga

Jak wygląda joga dla kobiet w ciąży?
Joga dla ciężarnych, czyli inaczej joga prenatalna przeznaczona jest zarówno dla tych  kobiet, które już wcześniej miały do czynienia z praktyką, jak i dla pań, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Trening różni się od klasycznych zajęć jogi i jest dostosowany do potrzeb pań, spodziewających się dziecka. Instruktorzy rezygnują z pozycji, które mogą obciążać organizm, wymagają mocnego nacisku na brzuch i pachwiny oraz balansowania. Ćwiczenia skupiają się na asanach, które są bezpieczne i pomagają przygotować się do porodu. Odbywają się w umiarkowanym tempie, często uzupełnione są o trening mięśni dna macicy, a także naukę technik oddechowych, które w praktyce jogi są bardzo ważne. Ćwiczenia oddechowe poprawiają dotlenienie zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Regularne uprawianie jogi poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie dna miednicy, uelastycznia biodra, ściany pochwy i szyjkę macicy.

Joga w ciąży – jak ćwiczyć?
Jogę można ćwiczyć przez cały okres ciąży. Można ją łączyć z innymi aktywnościami tj. spacery czy fitness dla ciężarnych. Do szkoły jogi warto zapisać się już na początku ciąży. W pierwszym trymestrze ćwiczenia pomogą w odprężeniu, wzmocnieniu mięśni dna miednicy, wprowadzą do ćwiczeń oddechowych. Joga pomoże w walce z takim dolegliwościami w trakcie ciąży jak mdłości, zawroty głowy, wahania nastroju, bóle w okolicy miednicy czy bóle kręgosłupa. Drugi trymestr jest dla wielu kobiet najmniej dokuczliwy. Mdłości znikają, panie odzyskują energię i witalność. Niestety, rosnący brzuch może powodować dolegliwości pleców, a także zmniejszać mobilność. Ćwiczenia jogi w tym czasie będą doskonałym sposobem na zredukowanie dolegliwości kręgosłupa, wzmocnienie ciała i dalszą naukę prawidłowego oddychania. Trzeci trymestr to oczekiwanie na poród. Kobiety mogą być już zmęczone, dlatego ćwiczenia są doskonałym sposobem na rozluźnienie i wyciszenia. Ważne jest również dalsze wykonywanie ćwiczeń pomagających rozciągnąć i wzmocnić mięśnie dna miednicy. Jogę w ciąży można uprawiać codzienne lub co kilka dni, w studio jogi lub we własnym domu. Potrzebne akcesoria np. maty można kupić tutaj. Częstotliwość należy dopasować do potrzeb organizmu. Przed zapisaniem się na jogę dla kobiet w ciąży należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Wykonywanie asan nie jest zalecane w przypadku krwawień z dróg rodnych, stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia, zagrożenia przedwczesnym porodem, łożyska przodującego czy niewydolności szyjki macicy.

Joga dla kobiet w ciąży – co daje?
Ciąża to wymagający czas dla każdej kobiety. W tym okresie w ciele zachodzi szereg zmian, które mogą powodować męczące dolegliwości. Pod wpływem hormonów panie mogą czuć się rozdrażnione, zmęczone, pozbawione energii. Dochodzi jeszcze strach o dziecko, oczekiwanie na poród. Zajęcia jogi pomagają przetrwać spokojne ciążowe miesiące, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną. Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają pozbyć się bólu pleców, uelastyczniają ciało, pomagają przygotować się do porodu. Plusem jogi jest również duży wpływ na psychikę. Joga prenatalna pomaga osiągnąć równowagę, zmniejszają stres, sprzyjają odprężeniu i wyciszeniu. Inne korzyści, jakie przynosi ćwiczenie jogi to:

  • poprawa samopoczucia,
  • rozwijanie pozytywnego podejścia do zmian, zachodzących w organizmie,
  • zwiększenie mobilności,
  • łagodzenie nudności,
  • wzmocnienie mięśni pleców,
  • poprawa krążenia krwi,
  • redukcja uczucia lęku czy niepokoju,
  • zapewnienia poczucia lekkości,
  • nauka świadomego oddychania, niezbędnego podczas porodu,
  • nauka świadomego przeżywania ciąży,
  • pozytywne nastawienie,
  • szybsze odzyskanie kondycji po porodzie.

Joga dla kobiet ciężarnych przynosi wiele korzyści, zarówno dla mamy, jak i jej dziecka. Wybrane asany, nauka technik oddechowych i medytacje poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną, pomagają przygotować się do porodu oraz połogu.

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.