Jak najłatwiej popsuć efekty pracy wykonanej podczas treningu? Popełniając kardynalne błędy w ciągu dwóch pierwszych godzin po jego zakończeniu! Nie pozwól, by spotkało to i Ciebie.

Po ciężkim wysiłku treningowym zazwyczaj nic nam się nie chce. Jesteśmy zużyci, wszystko nas boli, nie mamy sił, by stać wyprostowanym, nogi są ociężałe, ciało rozgrzane, a skóra przekrwiona. Jesteśmy głodni, odwodnieni, myślimy tylko o tym, by usiąść lub się położyć. Zazwyczaj bierzemy prysznic i na tym poprzestajemy, na nic innego nie zwracając uwagi. Chyba, że poczujemy pragnienie czy głód – wówczas bez zastanowienia zaspokajamy swe żołądkowe potrzeby.

 

Niestety, badania i obserwacje dowodzą, że 60 do 70% osób biegających pomija jakikolwiek z zabiegów przyspieszających regenerację, których brak może zniweczyć naszą ciężką pracę treningową. Po przebiegnięciu dużej ilości kilometrów zazwyczaj jesteśmy zadowoleni z wykonanej roboty i mamy nadzieję, że ten trud zostanie przełożony na wyniki, a dzięki dużemu obciążeniu nasza forma rozwinie się w sposób zauważalny. Tak być powinno – lecz nie zawsze tak jest.

 

Układ: trening – wypoczynek

Trening fizyczny opiera się na zjawisku superkompensacji, które dotyczy wszystkich istot żywych. Czym jest superkompensacja? W skrócie: to powysiłkowa odbudowa organizmu skutkująca uzyskaniem przez trenowane tkanki sprawności o stopień wyższej niż przed wysiłkiem. Aby być coraz lepszym i gotowym do coraz intensywniejszych treningów musimy wywołać zmęczenie. Ale bez należytych warunków do wypoczynku następującego po wysiłku, superkompensacja nie nastąpi. Każdy zdrowy człowiek po wysiłku wypoczywa, a jego organizm regeneruje się, gdyż posiada naturalną zdolność do odbudowy. Niektórzy z nas regenerują się szybciej, inni wolniej. Można ten proces przyspieszyć – ale trzeba działać szybko! Kluczową rolę w regeneracji odgrywają dwie pierwsze godziny po wysiłku.

 

Rozciąganie przeciw urazom

Po zakończonym treningu koniecznie wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie, szczególnie tych, które wydatnie były zaangażowane w wysiłku. Pamiętaj przy tym, że w czasie biegu pracują nie tylko mięśnie kończyn dolnych, ale i na przykład mięśnie tułowia. Stretching jest dobrym środkiem zapobiegającym urazom, a stosując go znacznie zmniejszamy niebezpieczeństwo takich urazów jak naciągnięcie lub zapalenie mięśni czy ścięgien. Po ciężkim wysiłku należy bardzo ostrożnie rozciągać przykurczone mięśnie. Rozciąganiu poświęć 10-15 minut, wykonując w tym czasie trzy 10-sekundowe powtórzenia każdego z ćwiczeń rozciągających.

 

Ciepło-zimmny prysznic

Czynność, wydaje się, oczywista. Wszak (niemal) każdy zaraz po treningu czy zawodach bierze ciepły prysznic. Jednak dopiero odpowiednie połączenie wody, jej ciśnienia i temperatury wpływa korzystnie na przyspieszenie relaksacji i regeneracji po wysiłku. Niech prysznic stanie się Twoim narzędziem treningowym!

 

Istnieje wiele zabiegów, z których warto korzystać, jednak w warunkach domowych warto stosować naprzemienne łączenie natrysków zimnych (30-45 sek.) i ciepłych (3–4 min.) kilkakrotnie po każdym treningu, kończąc wszystko letnią wodą i doprowadzając do stabilizacji temperatury. Taki zabieg zmniejsza zakwasy oraz sztywność i napięcie mięśni.

 

Węglowodany

Energię do pracy mięśniowej organizm czerpie z rozpadu węglowodanów, które magazynowane są w postaci glikogenu w mięśniach i wątrobie. Enzymy odpowiedzialne za odbudowę zapasów glikogenu są najbardziej aktywne bezpośrednio po wysiłku. Kto nie zje odpowiednio zbilansowanego posiłku w przeciągu 60 min. po treningu, czuje się ospały i ma trudności z odzyskaniem sił. Musimy być świadomymi, że możliwości odbudowy glikogenu spadają o 60 proc. już po pierwszej godzinie od zakończenia treningu. Musimy w tym czasie dostarczyć pożywienie zawierające odpowiednie proporcje: 3g węglowodanów na 1g białka. Organizm od razu potrzebuje węglowodanów z niewielką ilością białka.

 

Pij – natychmiast po treningu!

Nasz organizm jest w stanie w ciągu godziny wypocić nawet 2–3 litry wody! To znacznie więcej niż jest w stanie w takim samym czasie przyjąć. Dlatego wypijanie płynów w ilościach zaspokajających tylko i wyłącznie uczucie pragnienia może okazać się niewystarczające. W takich okolicznościach straty wody uzupełniane są jedynie w 60-70 proc., w konsekwencji czego organizm może jeszcze przez dłuższy czas pozostawać w stanie odwodnienia. Po zakończonym wysiłku fizycznym należy wypić małymi porcjami około 500 ml płynu. Następnie, regularnie co 15-20 min, należy przyjmować około 100-200 ml, bez względu na uczucie pragnienia. Ponad połowa strat wody powinna być uzupełniona w ciągu 90 min. od zakończenia treningu lub zawodów, a pozostałe 50 proc. – w ciągu najbliższej doby. Optymalna temperatura spożywanych płynów to 4–10 0C. Jeśli chcesz wiedzieć, ile wody straciłeś, zważ się bezpośrednio przed treningiem i zaraz po jego zakończeniu, a różnica w wadze odpowie ci na pytanie.

 

Zaleca się spożywanie napojów izotonicznych, charakteryzujących się najbardziej optymalnym stężeniem elektrolitów. Przyjmowane po wysiłku płyny powinny zawierać odpowiednią dawkę węglowodanów i sodu, bowiem sprzężony transport glukozowo-sodowy przyspiesza wchłanianie wody z jelit do krwi. Zawartość węglowodanów w napojach nie powinna być jednak wyższa niż 6-8 g/100 ml. Tak więc najpierw izotonik, potem dopiero gęste soki czy powszechnie uważane przez biegaczy za najlepszy izotonik piwo.

 

Masaż relaksacyjny

Czy wiesz, że masaż regeneracyjny przewyższa prawie 4-krotnie działanie biernego odpoczynku? Masaż po wysiłku pomaga usunąć objawy zmęczenia, zlikwidować napięcie mięśniowe i przywrócić równowagę zaburzonych czynności regulacyjnych różnych układów i narządów. 5-minutowy zabieg u masażysty odpowiada 20-minutowemu odpoczynkowi biernemu. Krew przepływająca przez mięśnie przenosi tlen i substancje odżywcze. Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze, szybciej zostają wydalone szkodliwe produkty przemiany materii, co wzmaga procesy odnowy.

 

Masaż wykonuje się po upływie ok. 10-30 min (po bardzo dużym zmęczeniu – po 1-2 godz.), gdy tętno i częstość oddechów wrócą do stanu wyjściowego. Przed masażem najlepiej wziąć prysznic, gdyż czysta skóra lepiej reaguje na dotyk. Na mięśnie najbardziej zaangażowane w wysiłek stosuje się techniki rozluźniające (głaskanie, delikatne rozcieranie, wykonywane w powolnym tempie, powierzchowne ugniatanie, słabą wibrację i wyciskanie).

 

Samoocena tolerancji wysiłkowej

Bezpośrednio po treningu warto oceniać reakcje organizmu. Można wyciągnąć wiele cennych wniosków. Najlepiej zapisywać subiektywne odczucia potreningowe w dzienniczku. Można na jego podstawie analizować i planować kolejne treningi. Poprzez samoocenę stanu własnego organizmu wiemy czy intensywność treningu była optymalna – ani zbyt duża, ani za niska. Wyciągając wnioski budujemy własne doświadczenia, które w przyszłości z pewnością przełożą się na sukcesy.

 

Ćwiczenia

Stretching:
1. Napinanie – najpierw statycznie napinamy mięsień przez 10-30 sek.;
2. Rozluźnianie – wykonujemy rozluźnienie na 2-3 sek.;
3. Rozciąganie – łagodnie rozciągamy mięsień, nie doprowadzając do uczucia bólu; pozostajemy w pozycji rozciągnięcia przez 10-30 sek.

W czasie ćwiczeń należy spokojnie i równomiernie oddychać.

 

dr Paweł. F. Nowak
www.maratonwarszawski.pl

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.