O jesieniarach stało się głośno 5 lat temu. Młodzież określała w ten sposób sentymentalne nastolatki, które w grubych swetrach zbierały liście w parkach i z wielkich kubków popijały dyniową latte. Z czasem urokowi jesieni zaczęło ulegać jednak coraz więcej osób. Z badania Empiku wynika, że aż 76% respondentów ma wtedy czas, aby naprawdę odpocząć. Kim jest współczesna jesieniara, jak ewoluował ten trend i dlaczego wciąż nas urzeka?
Wypalenie zawodowe to stan chronicznego stresu związanego z pracą, który nie został odpowiednio zarządzony. Jest to syndrom uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wynik długotrwałego przeciążenia zawodowego.
Początek roku szkolnego to czas niezwykle emocjonalny dla nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim dla uczniów. Co trzeci nastolatek deklaruje, że radzi sobie z trudnymi emocjonalnie sytuacjami całkowicie samodzielnie. Aż 81% młodych ludzi potwierdza, że zdarza się im ukrywać uczucia przed otoczeniem. Jednocześnie 39% przyznaje, że nigdzie nie uczyła się, jak radzić sobie z emocjami, 8% wskazuje szkołę jako miejsce, z którego taką naukę wyniosło – wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o umiejętnościach radzenia sobie z emocjami młodzieży w wieku 14-18 lat u progu nowego roku szkolnego? Co ma do tego ich zdrowie psychiczne? I jak możemy wspierać młodych w trudnym okresie dorastania?
Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach, a ciągły pośpiech, obowiązki, nieoczekiwane sytuacje mogą negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Poszukujemy rozwiązań i sposobów na radzenie sobie ze stresem bądź zminimalizowanie częstotliwości jego występowania. Czy pies może nam w tym pomóc?
Przed nami świąteczny czas – spotkań z bliskimi i przeżywania atmosfery świąt, ale też czas wielu napięć, pędu, zakupów, wielu przygotowań. Jak zaplanować i przeżyć Święta ze spokojną głową? Radzi Maciej Jonek z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, psycholog społeczny, badacz relacji społeczności lokalnych.
Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę.
Około 60% pracowników zmaga się z uczuciem smutku, przygnębienia, zmęczenia, mniejszym apetytem czy poczuciem winy – wynika z raportu „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” przygotowanym przez Poradnię Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED. Silne zdenerwowanie zawodowe może powodować wypalenie emocjonalne, niechęć do pracy i kontaktów z ludźmi, a nawet prowadzić do zaburzeń psychicznych. Jak z tym walczyć i mniej stresować się w pracy?
Zbliżające się egzaminy dla pewnej części tegorocznych maturzystów czy ósmoklasistów będą wydarzeniem związanym z ogromnym stresem. Często jest to stres wykraczający poza optymalny poziom, pozwalający się mobilizować i konstruktywnie wesprzeć w działaniu. Wyniki badań pochodzące z raportu: „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” są alarmujące: ponad 80% młodzieży, w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązań, a co drugi uczeń spodziewa się niepowodzenia. Jak ujarzmić maturalny stres? Wskazówek na ten temat udziela Ewa Maria Niewola, psycholożka w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, Grupa LUX MED.
Depresja ma różne oblicza, a jednym z nich jest depresja poporodowa. To temat, który przez długie lata był swoistym tabu, a kobiety dotknięte depresją poporodową często mierzyły się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji, były stygmatyzowane jako złe matki. To tylko pogłębiało ich problem i w rezultacie mogło doprowadzić do tragedii. Czym jest depresja poporodowa i jak z nią walczyć?
Ekstrawertyzm oraz sumienność okazały się tymi czynnikami osobowości, które najlepiej chroniły przed lękiem i depresją w czasie pandemii. Wbrew obiegowym opiniom to nie introwertycy byli najszczęśliwsi podczas izolacji.
Niechęć na myśl o powrocie do pracy, poczucie przytłoczenia, zmęczenie mimo wypoczynku na urlopie to składowe Post-Holiday Blues. To tak zwany Syndrom Stresu Pourlopowego, który odczuwa nawet 80% osób wracających z wakacji do pracy. Jak sobie z nim radzić?
Wielu ekspertów jest zdania, że urlop powinien trwać dwa tygodnie, a jeszcze lepiej trzy. Przez pierwszy tydzień nasz organizm pozwala sobie na wyhamowanie, drugi tydzień to czas właściwego relaksu, w trzecim zaczynamy się mobilizować. Niezależnie jednak od tego, na jak długi urlop się wybierasz, warto opanować sztukę odpoczywania. Jak? Najlepiej systematycznie, zaczynając jeszcze przed urlopem.
Wojna, inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – stresujących tematów obecnie nie brakuje. Nietrudno przy tym nabawić się stresu informacyjnego – reakcji organizmu na nadmiar informacji. Czym się objawia i jak mu przeciwdziałać?
„Paradoksalnie koszmary senne są dla człowieka dobre – to znak, że mózg przepracowuje nasze przeżycia z całego dnia. Poważniejszym problemem jest bezsenność, fragmentaryczność snu i nocne wybudzanie” – wyjaśnia dr Monika Piotrowska-Matyszczak. Wszystkie te objawy nasiliły się w ostatnich tygodniach, odkąd Polacy z przerażeniem obserwują inwazję Rosji na Ukrainę.
Atak, którego dopuściła się Rosja, nieodwracalnie zmienił życia milionów ludzi – nie tylko ukraińskich obywateli. Niosąc pomoc i wyrażając stanowczy sprzeciw, pokazujemy, że nie godzimy się na agresję. Jednakże nawet w obliczu tak poważnego kryzysu nie powinniśmy zapominać o własnej higienie psychicznej. Czym jest doomsurfing i dlaczego ponownie nam zagraża?
W obliczu wojny u naszych sąsiadów zaczęliśmy organizować zbiórki, transporty czy udzielać wsparcia udostępniając uciekającym lokum. Pomoc jest bezcenna, ale by móc pomagać skutecznie i długotrwale – należy wiedzieć, jak zadbać o zdrowie psychiczne – zarówno uciekinierów, jak i nas samych.
Jeśli zużyjemy wszystkie siły zamartwiając się, nie starczy nam ich na skuteczną pomoc. Najpierw musimy się zatrzymać i przestać panikować, spróbować zrozumieć, z jakich obrazów, wspomnień, opowieści jest zbudowany nasz lęk, zastanowić się, na ile są one realistyczne. Jak znajdować siłę w nowej rzeczywistości, która niewątpliwie wywołuje niepokój? Oto kilka podpowiedzi.
Urlop, jak się często okazuje, najłatwiej jest sobie…. zepsuć. Wystarczy przemęczenie, zbyt dużo wątpliwości, skłonność do przesady, nieodpowiednie towarzystwo i zamiast tak długo wyczekiwanego w trakcie pandemii odpoczynku od trosk, fundujemy sobie kolejny stres. Da się jednak inaczej. Warto tylko wcielić w życie kilka rad przed urlopem.
Gdy znajdujemy się w sytuacji silnego stresu, zachowanie innych osób staje się dla nas drogowskazem. Postawa Duńczyków w trakcie meczu Dania-Finlandia rozgrywanego w ramach Mistrzostw Europy, przypomniała nam, że w chwili grozy można stać ramię przy ramieniu.
Kiedy jesteśmy przygnębieni, zaczyna się nam wydawać, że nic nie ma sensu. Gdy doświadczamy przedłużającego się obniżenia nastroju, poczucie beznadziei staje się częścią codzienności.
Życie w rodzinie z osobą uzależnioną wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i problemami. Jednym z poważniejszych skutków psychologicznych, wynikającym z przebywania w takim układzie, może być współuzależnienie. Stan ten nie jest chorobą, a jedynie sposobem przystosowania się do patologicznej sytuacji. Jak rozpoznać objawy współuzależnienia, kogo najczęściej dotyka to zjawisko i gdzie najlepiej szukać profesjonalnej pomocy?
To, jaki mamy stosunek do noszenia maseczek ochronnych czy zachowywania dystansu społecznego, może coś mówić o cechach naszej osobowości. Jakie są w takim razie powody sceptycyzmu wobec pandemicznych restrykcji?
Pierwsze spotkania z osobami, które poznaliśmy przez internet, mają w sobie dreszczyk emocji. Czy należy się obawiać sytuacji, kiedy przyjaciele z internetu spotykają się na żywo?
Kłamcy mają swoje sposoby, by w zawoalowany sposób nie powiedzieć prawdy. Na tych pięć komunikatów warto zwrócić baczną uwagę, bo sugerują kłamstwo.
Nerwica. Wedle szacunków zmaga się z nią osiem milionów Polaków, a pandemia wcale nie poprawia sytuacji. A choć zaburzenia nerwicowe nazywane są chorobą duszy, cierpi przez nie również ciało.
Fala protestów, która przetacza się teraz przez Polskę, odbija się echem na świecie. Kiedy więc pójdziesz na spacer, nie będziesz szła sama. Nawet jeśli o tym nie wiesz, kierują się na ciebie światła reflektorów.
Jeśli w ostatnich tygodniach miewałaś koszmary senne, powinnaś wiedzieć, że nie ty jedna. Z amerykańskich badań wynika, iż 35% z nas miewa ostatnio bardziej niepokojące sny niż zwykle. Wyjaśniamy, z czego to wynika.
Granie w gry komputerowe ma swoje wady i zalety. W ostatnich miesiącach zalet przybyło, ale i tak ten temat jest kontrowersyjny, szczególnie w przypadku ludzi młodych. Uzależnienie od gier według WHO jest już chorobą.
Czy zauważyliście, że wszędzie na świecie, czy to w Warszawie, Nowym Jorku czy Melbourne, supermarkety wyglądają podobnie? To nie przypadek. Te świątynie zakupów są zaprojektowane tak, aby oddziaływać na nas, dawać poczucie komfortu i zapraszać do wydawania pieniędzy. Czy istnieje psychologia zakupów? Owszem!
Cholerycy, furiaci, złośnicy. Krzyczą, czasem rzucają przedmiotami, trzaskają drzwiami. Z równowagi może ich wyprowadzić niemal wszystko. Dlaczego tak się dzieje i jak zapanować nad złością?