Depresja ma różne oblicza, a jednym z nich jest depresja poporodowa. To temat, który przez długie lata był swoistym tabu, a kobiety dotknięte depresją poporodową często  mierzyły się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji, były stygmatyzowane jako złe matki. To tylko pogłębiało ich problem i w rezultacie mogło doprowadzić do tragedii. Czym jest depresja poporodowa i jak z nią walczyć?

depresja poporodowa

Depresja jest bardzo poważną chorobą, która potrafi zniszczyć, a nawet odebrać życie. Nie należy utożsamiać depresji z chwilowym smutkiem czy też z chwilową modą i fanaberią. Depresja może dotknąć każdego i nikt nie jest bezpieczny. A depresja poporodowa może dotknąć każdą kobietę, która urodziła dziecko. Nawet jeśli była ogromnie szczęśliwa w ciąży i nie mogła doczekać się narodzin dziecka. Depresja poporodowa jest podstępną i bezlitosną chorobą, a kobiety nią dotknięte należy otoczyć pełną opieką.

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to choroba, którą wywołuje poród i wczesny etap macierzyństwa. To swoista fizyczna i psychiczna reakcja kobiety na narodziny dziecka. Nie jest to reakcja zdrowa i pożądana, ale może pojawić się u każdej kobiety.

Depresja poporodowa rozwija się mniej więcej do szóstego tygodnia po narodzinach dziecka i wcale nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Może dotyczyć bowiem nawet dwudziestu procent kobiet. Warto pamiętać, że tego typu szacunki są niepełne – wiele kobiet nie zwraca się po pomoc, bo nie rozumie, co się z nimi dzieje i nie znajduje wsparcia w osobach najbliższych. Kobiety mogą też bardzo wstydzić się swojego stanu, co dodatkowo paraliżuje i uniemożliwia odnalezienie pomocy.

Depresja poporodowa nie pojawi się u każdej kobiety, jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą potęgować szanse jej wystąpienia. Należą do nich:

  • Problemy małżeńskie
  • Problemy zdrowotne dziecka
  • Wyjątkowo trudny poród
  • Brak wsparcia ze strony bliskich
  • Wcześniejsze problemy psychiczne

Depresja poporodowa może być wywoływana też przez czynniki hormonalne. Ciąża i poród to coś, wywołuje prawdziwą rewolucję w organizmie kobiety i nie zawsze wszystko przebiega tak, jak powinno. Nie zawsze hormony szybko wracają do stabilizacji. A wszelkie odstępstwa od normy mogą powodować wiele zaburzeń, w tym zaburzenia nastroju i właśnie depresję poporodową.

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa w swojej istocie niewiele różni się od depresji właściwej. W obu przypadkach kobieta nimi dotknięta może cierpieć z powodu obniżenia nastroju czy nie mieć w ogóle motywacji do działania. Wykonanie najprostszych czynności – wstanie z łóżka, umycie się, przyrządzenie sobie posiłku może ją przerastać. Dochodzi jeszcze konieczność opieki nad noworodkiem, czyli coś, czego społeczeństwo wymaga od matek i uważa, że to ich praca. Kobieta w depresji poporodowej może nie być w stanie właściwie zajmować się dzieckiem.

Może czuć się wręcz rozczarowana macierzyństwem, bo nie spełniło jej oczekiwań. Może nie czuć się na siłach zajmować się dzieckiem i do tych czynności podchodzić automatycznie lub wręcz z niechęcią.

Jednocześnie może też ciągle się zamartwiać – stanem zdrowia dziecka, jego przyszłością i przejmować tym, że nie jest w stanie być dla swojego malucha dobrą mamą. Może odczuwać wstyd i poczucie winy, że w niczym nie przypomina matek z reklam, jest za to przemęczona i nieszczęśliwa.

Brak zrozumienia, skąd bierze się taki stan i brak oparcia w najbliższych, którzy też mogą nie mieć wiedzy na temat depresji poporodowej, tylko ten stan pogarsza i sprawia, że kobieta czuje się jeszcze gorzej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychiatra-warszawa/.

Leczenie depresji poporodowej

W przypadku depresji poporodowej najważniejsze jest przyznanie, że dzieje się coś niewłaściwego i poszukanie fachowej pomocy. Jeśli rozpoznajesz u siebie lub u bliskiej ci osoby objawy depresji poporodowej, zgłoś się do specjalisty lub zachęć do takiej wizyty.

To żaden wstyd być chorym i potrzebować wsparcia. A depresja poporodowa, choć jest bardzo poważną chorobą, jest też chorobą, z którą można wygrać. Pomóc w tym może wsparcie zarówno lekarza psychiatry, który może przepisać leki, by pomóc wrócić mózgowi do równowagi chemicznej, jak i psychoterapeuty.

Psychoterapeuta może pomóc znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań – skąd wzięła się depresja poporodowa i jak z nią walczyć, by odzyskać radość z życia i na nowo czerpać radość z macierzyństwa i bliskości z dzieckiem.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.