Ci, którzy drzemią w trakcie dnia, wcale nie są leniwi. Wiedzą, co robią. Okazuje się, że jeśli pozwolimy sobie na sen w dzień, będziemy bardziej efektywni, zwiększymy koncentrację i szybkość reakcji. Długi weekend to dobry moment, żeby potrenować drzemkę dla zdrowia.

Tekst: Antonina Majewska

drzemka w dzień

 

Drzemka pozwala w zdrowy sposób naładować akumulatory i jest o wiele bardziej efektywna od wypicia filiżanki mocnej kawy. Krótki sen w trakcie dnia sprzyja bowiem zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji, poprawia koncentrację oraz nastrój, a co więcej zmniejsza w znacznym stopniu ryzyko zawału serca, szczególnie u panów. Badania wykazały także, że osoby, które w ciągu dnia ucinają sobie 40-minutową drzemkę po stresującej sytuacji, mogą mieć średnio niższe ciśnienie niż ci, którzy nie mają okazji odpocząć. Chęć drzemania za dnia nie wynika więc z lenistwa, lecz jest zwykłą potrzebą organizmu, który wyraźnie daje znać, że czas na regenerację.

Ile powinniśmy drzemać?

Powinniśmy pamiętać o tym, że potrzeba snu u każdego jest indywidualna. Jeśli po drzemce w trakcie dnia mamy problemy z zaśnięciem albo budzimy się w nocy – lepiej z niej zrezygnować. Istotna jest również długość drzemki – jeśli przesadzimy, będziemy czuli się bardziej rozbici i zmęczeni, niż przed zaśnięciem. Optymalna długość snu w dzień wynosi od 20 do 45 minut. Co istotne, najłatwiej i najefektywniej wypoczywamy w pozycji horyzontalnej, nie na boku i nie z podwiniętymi nogami. Naukowcy ostrzegają jednak, że drzemka nie zastąpi snu w nocy, który jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy naszego ciała. Przeciętny organizm potrzebuje 8 do 9 godzin, żeby zregenerować się i nabrać sił na nadchodzący dzień.

Po chińsku

Z kolei według tradycyjnej medycyny chińskiej, za dnia trzeba regenerować wątrobę, koniecznie w pozycji horyzontalnej. Narząd ten bowiem przechowuje krew i zarządza jej ruchem w ciele. Gdy wykonujemy codzienne czynności, wysyła ją do właśnie używanych obszarów ciała, a jeśli się poruszamy – do mięśni. Tylko pozycja leżąca pozwala na powrót krwi do wątroby, dzięki czemu ma ona szansę odpocząć, wzmocnić się i skumulować niezbędną do wszelkich życiowych funkcji energię czi. Ponieważ minimum energii w wątrobie występuje między godziną 13.00 i 15.00, właśnie w tym czasie warto położyć się na około 15 minut.

Siesta

Nie bez przyczyny hiszpańskie słowo „siesta” pochodzi od łacińskiego „hora sexta”, czyli „szósta godzina”, licząc od świtu. Naukowcy twierdzą bowiem, że odpowiedni czas drzemki to około 7-8 godzin po właściwym śnie i około 7 godzin przed nocnym zasypianiem. O tej porze czas relaksu najbardziej sprzyja odświeżeniu umysłu i regeneracji ciała.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.