Metody antykoncepcji długoterminowej to rozwiązania, które charakteryzuje długi czas działania (około 3 lat) bez potrzeby codziennej, cotygodniowej czy comiesięcznej aplikacji.

 

Rozwiązania długoterminowe cechuje również najwyższa spośród dostępnych metod skuteczność, wynikająca m. in. ze zminimalizowania możliwości popełnienia błędu stosowania. Antykoncepcja ta jest w pełni odwracalna, a rezygnacja z niej jest możliwa praktycznie w każdym momencie.

shutterstock_229373665

„Antykoncepcja długoterminowa od lat jest bardzo popularna wśród kobiet na świecie. Rozwiązania te są doceniane, ponieważ są wygodne i minimalizują ryzyko popełnienia błędu, który często jest powodem nieplanowanych ciąż – pamiętajmy, że według badań, nawet co druga kobieta, stosująca antykoncepcję doustną, pomija jedną tabletkę hormonalną na cykl. Dostępnych jest wiele różnorodnych metod pozwalających zapomnieć o rutynowej aplikacji przez kilka lat. Do najnowszych rozwiązań długoterminowych należą implant podskórny oraz hormonalny system wewnątrzmaciczny” – opowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog.

 shutterstock_211158013

Antykoncepcja długoterminowa, zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego uznawana jest za jedną z optymalnych form antykoncepcji o korzystnym profilu korzyści w stosunku do ryzyka. Według ostatnich wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wewnątrzmaciczna hormonalna antykoncepcja może być stosowania nie tylko u kobiet, które już urodziły, ale również u nieródek. Jeśli do tej pory nie zastanawiałyście się nad metoda antykoncepcji, porozmawiajcie o tym ze swoim ginekologiem. Na pewno przybliży wam temat.

shutterstock_152010323

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.