Końcówka ciąży to czas nerwowego i emocjonalnego wyczekiwania na dzień rozwiązania. Jak spożytkować ostatnie chwile spokoju przed porodem? Odpoczywać, pędzić na zakupy, a może pomyśleć o… babyshower?
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska
Ostatnie tygodnie przed porodem są szczególne. Ciężarna kobieta coraz dotkliwiej odczuwa niedogodności związane z powiększającym się brzuchem. Ma prawo czuć się zmęczona, ospała, narzekać na bóle kręgosłupa i czuć częste parcie na pęcherz. Może mieć problem ze spokojnym przespaniem nocy – z powodu dużego brzucha trudno jej znaleźć dogodną pozycję, a świadomość zbliżającego się wielkimi krokami porodu powoduje zamęt w głowie.
Ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem to czas, żeby pozałatwiać wszystkie ważne sprawy – później może nie być już na to czasu! Warto zajrzeć do poradników poświęconych rodzicielstwu. To również ostatni dzwonek, żeby zapisać się do szkoły rodzenia (jeśli chcesz z niej skorzystać). Parę tygodni przed terminem to także czas na zakupy przed porodem i spakowanie torby do szpitala. Nie odmawiaj sobie również przyjemności takich jak spotkania towarzyskie i jak najwięcej czasu spędzaj na leniuchowaniu.
Pakowanie torby do szpitala
Spakuj się mniej więcej na 4. tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spakować walizkę wcześniej. Torba do szpitala powinna zawierać niezbędne rzeczy dla mamy i maluszka.
Rzeczy dla mamy:
- wygodne ubranie do porodu (koszula, luźna koszulka),
- 2–3 koszule nocne do karmienia piersią,
- cienki szlafrok,
- kapcie,
- 2 biustonosze do karmienia piersią,
- wkładki higieniczne do biustonosza,
- majtki siateczkowe,
- skarpetki,
- kosmetyki,
- 2 ręczniki,
- poduszka do karmienia (opcjonalnie),
- laktator,
- podkłady poporodowe,
- podkłady na łóżko,
- leki, które zażywasz,
- dokumenty i wyniki badań ciążowych,
- telefon z ładowarką,
- woda i produkty spożywcze.
Rzeczy dla maluszka:
- najmniejszy rozmiar pieluszek,
- rożek,
- kocyk,
- pieluszki bawełniane i/lub tetrowe,
- ubranka (body, spodenki, skarpetki, pajacyki, czapeczka – różne rozmiary: 56, 62),
- ręcznik z kapturkiem dla niemowlęcia,
- kosmetyki dla dziecka,
- nawilżane chusteczki,
- smoczek (opcjonalnie).
Czy i jak zorganizować babyshower?
Zwyczajem, który już jakiś czas temu dotarł do Polski, jest przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy, czyli babyshower. Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować babyshower, warto, żebyś wiedziała, że rzadko kiedy takie przyjęcie wyprawia sobie… przyszła mama. Raczej jest to w gestii innych kobiet – sióstr, kuzynek, przyjaciółek, koleżanek. Ze spodziewającą się dziecka kobietą ustala się datę imprezy i uzgadnia listę prezentów. Ewentualnie kwestię upominków powinny omówić między sobą uczestniczki imprezy, dzięki czemu nie dojdzie do zdublowania prezentów. Sama nazwa imprezy dosłownie oznacza „dziecięcy prysznic”. Metaforycznie chodzi właśnie o prysznic prezentów.
Babyshower to impreza pełna radości, kolorowa – chwila towarzyskiego wytchnienia w bliskim gronie. Na pewno warto zorganizować taką niespodziankę dla przyszłej mamy, która po porodzie nie będzie miała już dla siebie zbyt wiele czasu. Jeśli przyszła mama źle znosi ciążę, impreza powinna odbyć się w dogodnym dla niej miejscu.
Urządzanie pokoju dziecka
Końcówka porodu to czas, kiedy u wielu przyszłych mam pojawia się tzw. syndrom wicia gniazda. W organizmie ciężarnej kobiety wzrasta poziom oksytocyny, czego skutkiem jest zwiększona energia. Z jednej strony kobieta czuje się już zmęczona ciążą, ale z drugiej strony szykuje się na powitanie nowego członka rodziny. Dobra organizacja przed porodem oznacza, że urządzania pokoju maluszka nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, choć nierzadko zdarza się, że tatuś skręca łóżeczko, gdy maluszek już pojawi się na świecie. Przez pierwsze tygodnie (albo i miesiące) niemowlę powinno spać w pokoju rodziców, blisko matki. Na pewno potrzebna będzie szafa i/lub komoda na ubranka dziecka, przewijak, organizery do przechowywania różnych drobiazgów. Pokój dziecka powinien być funkcjonalny, wyposażony w niezbędne rzeczy, łagodnie oświetlony i utrzymany w stonowanej kolorystyce. Maluszek może spać w koszu Mojżesza albo przystawce do łóżka rodziców (czyli w łóżeczku dostawnym).
Ostatnie zakupy przed porodem
Zakupy przed porodem należy zrobić przed spakowaniem torby do szpitala – najlepiej zaopatrzyć się od razu we wszystko, żeby potem ciężarna kobieta nie musiała biegać od sklepu do sklepu. Dobrze mieć kogoś do pomocy, bo w ciąży dźwiganie nie jest wskazane. Część rzeczy można i warto kupić przez internet.