Krótkie ćwiczenia mogą być bardzo skuteczne

Regularny intensywny 3 minutowy wysiłek fizyczny znacząco poprawia zdolność naszego organizmu do spalania cukrów.


Naukowcy ze Szkocji wykazali, że krótkie, ale intensywne sesje ćwiczeń powtarzane co kilka dni są najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka cukrzycy. Pracę opublikowano na łamach pisma „BMC Endocrine Disorders”.

 

Profesor James Timmons pracował z grupą naukowców z Heriot-Watt University Edinburgh nad zbadaniem wpływu regularnego treningu o wysokiej intensywności na metabolizm 16 mężczyzn, ochotników prowadzących siedzący tryb życia.

 

Profesor podkreśla: „Ryzyko zachorowania na choroby sercowo naczyniowe i cukrzycę typu 2 można znacząco zredukować uprawiając regularnie aktywność fizyczną. Niestety wielu osobom wydaje się, że nie mają czasu na odpowiednie ćwiczenia. Odkryliśmy, że wykonanie kilku intensywnych ćwiczeń mięśni, z czego każde trwa około 30 sekund, znacząco poprawia metabolizm już po 2 tygodniach”.

 

Współczesne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej sugerują, że ludzie powinni uprawiać łagodny aeorbic i ćwiczenia wzmacniające kilka godzin tygodniowo. Założenia są dobre, natomiast niewiele osób się do nich stosuje, co zdaniem autora badań oznacza, że konieczna jest alternatywa. Profesor podkreśla też konieczność debaty nad aktualnymi wytycznymi w zakresie optymalnych dla zdrowia ćwiczeń.

 

W swojej pracy Szkoccy naukowcy wykazali, że krótki intensywny trening znacząco wspomaga działanie insuliny i spalanie glukozy u młodych mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia. Ten sam efekt można też osiągnąć energicznie ćwicząc przez kilka dni w tygodniu. Profesor Timmons tak podsumowuje pracę swojego zespołu „Ten nowy sposób może pomóc ludziom prowadzić zdrowsze życie, poprawić przyszłe zdrowie populacji i oszczędzić dużo pieniędzy, przez proste doradzenie ludziom, że opłaca się znaleźć krótki czas na ćwiczenia”. (PAP)

179 komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.