JOGA, system ćwiczeń z ponad 4 tysiącami lat tradycji, oryginalnie wywodzący się z Indii, od kilku lat zdobywa coraz większą popularność w krajach Zachodu. Bezmyślne wymachiwanie nogami w rytm aerobiku to już przeszłość. Jogę praktykuje już ponad 200 mln ludzi na całym świecie.


Dlaczego?

Słowo joga w sanskrycie, czyli klasycznym języku Indii, oznacza scalanie, łączenie, wysiłek, ujawnienie, metodę. Osoby ćwiczące uważają, że łączy ona sferę ciała, ducha i umysłu w taki sposób, że zyskujemy zdrowie, spokój i równowagę emocjonalną. Joga traktuje człowieka całościowo, zajmuje się nie tylko fizyczną kondycją ciała, ale zapewnia równowagę psychiczną.

Jak ćwiczymy jogę?

Praktykę jogi w najprostszy sposób można podzielić dwa rodzaje ćwiczeń – fizyczne (asany) i oddechowe (pranajama). Asany – tradycyjne pozycje jogi – rozciągają przykurczone mięśnie i stawy. Dzięki ich systematycznemu wykonywaniu uelastyczniamy i wzmacniamy kręgosłup oraz układ mięśniowo-szkieletowy. Poszczególne pozycje stymulują także organy wewnętrzne – poddawane są one lekkiemu masażowi, który pobudza je do wydajniejszej pracy.

Wykonując ćwiczenia oddychamy nosem – przechodzące przez niego powietrze zostaje ocieplone i oczyszczone. Odpowiedni sposób oddychania dotlenia mózg, reguluje pracę serca i płuc, uspokaja system nerwowy. Pranajama, czyli joga oddechu, jest jednak czymś więcej niż tylko ćwiczeniami oddechowymi, które powodują lepszą wentylację płuc i dotlenienie organizmu. Oddechem można pokierować za pomocą umysłu. Daje to możliwość zrównoważenia całego systemu psychofizycznego i uzyskania wewnętrznej harmonii. Poprzez koordynację oddechu i ruchu wykonanie ćwiczeń staje się płynne, oddech samoistnie się pogłębia, pobudzone jest krążenie i metabolizm.

Coś dla każdego

Ćwiczyć może każdy bez względu na wiek czy stan kondycji fizycznej – Elżbieta, królowa belgijska, nauczyła się stać na głowie w wieku 80 lat. Osoby cierpiące na różne schorzenia  powinny zgłosić je swojemu nauczycielowi jogi, który dostosuje dla nich odpowiednie ćwiczenia lub powie, których pozycji nie należy wykonywać. Między innymi dlatego podejmując decyzję o rozpoczęciu praktyki, warto zapisac się do odpowiedniej szkoły, bądź też wybrać się na jeden z wakacyjnych kursów jogi, gdzie swoje pierwsze jogiczne doświadczenia zdobywa się pod okiem profesjonalisty.

Na początku joga będzie odbierana przez ciało jako forma ćwiczeń fizycznych, które zwiększą elastyczność, siłę, wytrzymałość i równowagę. W miarę osiągania postępów pojawi się mozliwość dostosowania asan do  indywidualnych wymagań, potrzeb i predyspozycji. Głębsza praktyka jogi  uczy asertywności i samodyscypliny, równoważy skrajności na różnych poziomach, ekstrawertyków uspokaja, a introwertyków otwiera na świat. Trudno o bardziej uniwersalny klucz  do przypadłości współczesnego świata.

Tekst: www.wakacjezjoga.pl

13 komentarzy
  1. ja polecam Zumbe ,oczywiscie to przeciwienstwo yogi ,ale odstresowuje cudnie i naprawde traci sie zbedne kilogramy super

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.