Zgodnie ze stwierdzeniem Pattabhi Joisa (twórcy dynamicznej Astangi), „joga to 99% praktyki i 1 % teorii”. Aby przekonać się czym naprawdę ona jest, trzeba stanąć na macie.

Ćwiczyć można zacząć w różny sposób:

 

W domowym zaciszu

Na polskim rynku jest dostępnych wiele książek i płyt, które wyjaśniają podstawy jogi. Dzięki nim możesz spróbować ćwiczeń we własnym salonie – w warunkach pełnej intymności, tam, gdzie z pewnością czujesz się najbardziej swobodnie. Pamiętaj jednak o tym, że – szczególnie na samym początku – wskazany jest kontakt z profesjonalnym nauczycielem, który ma możliwość skorygować Twoje błędy i uchronić Cię od wyrobienia w sobie złych nawyków w poszczególnych pozycjach, a także pokazać Ci różne warianty ćwiczeń oraz odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

 

W specjalnych szkołach jogi oraz w fitness klubach

Wykupując karnet na zajęcia zyskujesz podwójnie – masz kontakt z nauczycielem, który pomoże Ci na każdym etapie rozwoju Twojej praktyki, a grupa, z którą się tam spotkasz, to z pewnością osoby podobne do Ciebie, które będą podporą w chwilach zwątpienia i motywacją do dalszych ćwiczeń.
Wadą tego rozwiązania jest niewątpliwie trudna decyzja, którą ze szkół wybrać. Warto sprawdzić tematyczne fora jogowe w internecie lub zapytać znajomych – w Twoim otoczeniu na pewno są osoby, które już ćwiczą!

 

Na kursach wyjazdowych

Jeśli brak Ci czasu na regularne zajęcia, a płyta dvd z instruktażem dla początkujących pokryła się kurzem – pomyśl o wakacjach z jogą. Spędź aktywnie urlop w pięknym miejscu a przy okazji  spróbuj, czy joga to ćwiczenia także dla Ciebie. Kilka dni odpoczynku od szarej rzeczywistości i codziennych problemów pomagają skupić się na sobie i praktyce. Już po tygodniu możesz zaobserwować pozytywne efekty zajęć  – lepszy humor, brak problemów ze snem czy większą elastyczność w stawach. A przy okazji zrzucić kilka kilogramów i dobrze się zrelaksować.

 

Na wakacyjnych zajęciach jogi w miejskich parkach

niezobowiązująco i bezpłatnie możesz spróbować jogi w parkach największych polskich miast. Od lat organizowane w Nowym Jorku, Australii i Indiach, od zeszłego roku zagościły w Polsce. Wystarczy koc, ubranie niekrępujące ruchów i pozytywne nastawienie. Zajęcia Jogi w Parku odbywają się w każdą wakacyjną niedzielę i stanowią świetną alternatywę dla leniwych poranków przed telewizorem. Warto to wykorzystać.

 

Wybierz swoje miejsce i swój czas i po prostu zacznij ćwiczyć!

Tekst: Izabela Kamińska
Z jogą związana zawodowo i prywatnie od 2 lat. Współpracuje przy organizacji największych w Polsce Wakacji z Jogą oraz akcji bezpłatnych zajęć jogi w przestrzeniach miejskich („joga w parku”). Z zamiłowania fotograf i podróżnik.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.