Dawniej fitness kluby miały najwięcej propozycji dla kobiet młodych, energicznych i wysportowanych, które chciały utrzymać dobrą formę lub ją poprawić. Teraz bez względu na wiek lub kondycję każda możne znaleźć w nich coś dla siebie, tym bardziej, że coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na kondycję ciała, lecz także umysłu i psychiki.


W czasie specjalnych ćwiczeń „body&mind” można nie tylko wymodelować sylwetkę lub spalić zbędne kalorie w spokojnym rytmie, lecz także zrelaksować się lub wręcz przeciwnie – wyzwolić w sobie energię.  Na zajęciach wykorzystuje się przede wszystkim elementy wschodnich technik relaksacji lub… walki. Ćwiczenia odbywają się przy spokojnej i dyskretnej muzyce, włącza się do nich naukę prawidłowego oddechu.

Na początku była joga

Jej zasady rozwinęły się ponad 5 tysięcy lat temu. Chociaż na Wschodzie jest to głównie ścieżka rozwoju duchowego, na Zachodzie docenia się jogę przede wszystkim za to, że potrafi zmusić do pracy wszystkie mięśnie, a także, co równie istotne, relaksuje. W jodze zwraca się uwagę na to, by bardzo dokładnie powtarzać konkretne pozycje, tzw. asany. Jedne części ciała są w trakcie tych ćwiczeń napinane, inne rozciągane. Dzięki tym precyzyjnie powtarzanym ruchom, joga działa nie tylko na mięśnie, lecz także na stawy oraz funkcjonowanie gruczołów dokrewnych. Regularny trening wpływa też na psychikę – uspokaja, uczy dystansu w sytuacjach stresowych.

Dynamiczniejszą formą są opracowane na podstawie jogi zajęcia Body Art lub tzw. Power joga – układy są tu urozmaicone i prowadzone w szybszym tempie.

Pilates dla każdego

Opracowany przez niemieckiego boksera i gimnastyka Jozefa Pilatesa, zestaw ćwiczeń łączy w sobie elementy tai-chi, jogi, baletu i treningu siłowego. Znane jest ponad 500 ćwiczeń, które polegają na rozciąganiu, napinaniu i rozluźnianiu mięśni. A wszystko to wykonywane jest w spokojnym tempie dopasowanym do możliwości kondycyjnych osoby ćwiczącej. Pilates wyszczupla, a także uelastycznia ciało. Doskonale również odpręża. Skutecznie koryguje złą postawę – zajęcia wzmacniają mięśnie głębokie, podtrzymujące kręgosłup i przez to zapobiegają jego urazom. Mogą je wykonywać, a nawet powinny, osoby, które cierpią na dolegliwości kręgosłupa.

Trening wszystkich zmysłów

Na zajęciach z piłeczkami, tzw. chi ball, wykorzystuje się między innymi zalety aromaterapii, muzykoterapii i chromaterapii. Ćwiczy się ze specjalnymi, produkowanymi w Australii piłkami o średnicy 15 cm. Mają one różne kolory i piękne, naturalne zapachy, np. zielona o aromacie geranium uspokaja system nerwowy; czerwona, cynamonowa, działa energetyzująco, a żółta o zapachu trawy cytrynowej – oczyszczająco. Każdy uczestnik zajęć może wybrać odpowiadający sobie kolor. Osoba potrzebująca wyciszenia intuicyjnie wybiera barwę niebieską, a rozweselenia – żółtą.  Ćwiczenia chi ball wpływają na wszystkie zmysły człowieka. Wykorzystując różnorodne techniki, takie jak tai-chi, pilates, joga czy qi-gong, pozwalają nie tylko wzmocnić mięśnie i układ krążenia, lecz także zrelaksować się i zyskać harmonię ciała i duszy. Zestawy ćwiczeń dostosowane są do pór roku. Zimą, gdy organizm działa na zwolnionych obrotach, trening składa się głównie z ćwiczeń relaksacyjnych i elementów medytacji. Wiosną i latem wprowadza się do niego elementy jogi oraz tańca. Wspomagające działanie w technice chi ball ma odpowiednio dobrana muzyka, która pozwala wyciszyć i ukoić organizm.

Spokojne Tai-chi

To chińska sztuka ćwiczeń mających na celu uzyskanie harmonii ciała i umysłu. Zajęcia mają zapewnić wewnętrzny spokój i poprawić stan zdrowia, a nawet odmłodzić organizm. Oparte są na filozofii i taoistycznej praktyce, której celem jest wyzwolenie energii, sił twórczych i zdolności do samouzdrawiania. Tai-chi nie wymaga dużego wysiłku, ale raczej sporego skupienia. Ćwiczący wykonują w określonej kolejności ruchy przypominające niewtajemniczonym układ taneczny, a także kojarzące się ze wschodnimi walkami. Ćwiczenia wykonuje się powoli, dokładnie. Kręgosłup jest wyprostowany, a ruchy pełne gracji. Prawidłowy, głęboki oddech w trakcie ćwiczeń poprawia działanie układu krążenia i uspokaja. Jednocześnie osoby ćwiczące mają więcej energii i lepszy nastrój.

Tekst: Marzena Krzewicka

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.