Choć czasami bardzo nam się nie chce, to aktywność fizyczna w niskich temperaturach niesie ze sobą wiele korzyści! Hartuje organizm, wzmacnia odporność oraz pozwala zapobiegać niedoborom witaminy D. Ponadto ćwicząc w takich warunkach spalamy więcej kalorii. Zanim jednak zafundujemy sobie trening na świeżym powietrzu, warto się właściwie do niego przygotować, dbając choćby o wielowarstwowy ubiór. 

wielowarstwowy ubiór podczas treningu zimowego

Do treningu w niższych temperaturach ubieramy się na tzw. cebulkę. Taki strój umożliwia dostosowanie się do aktualnej temperatury i warunków, poprzez zdejmowanie lub dokładanie odzieży. W przypadku stylizacji outdoroowej, stosuje się zasadę zakładania trzech warstw – podstawowej, izolacyjnej i zewnętrznej.

Pierwsza z nich, znajdująca się tuż przy skórze, odpowiada za odprowadzanie wilgoci od ciała do zewnętrznych partii stroju. Dzięki niej unikniemy przegrzania lub wychłodzenia organizmu. Na warstwę podstawową składa się m.in. bielizna termoaktywna: najlepsza będzie taka, która została wyprodukowana na bazie przędz funkcyjnych. „Kluczem jest, aby wybierana odzież podnosiła efektywność treningu dzięki właściwej cyrkulacji powietrza oraz zagwarantowaniu maksymalnego komfortu. Dobrze, żeby ubranie zostało wykonane z materiału, który w skuteczny sposób będzie transportował wilgoć na zewnątrz – a brak wilgoci na skórze, to brak uczucia chłodu. Ponadto zapobiegnie namnażaniu się bakterii i powstawaniu alergenów” – tłumaczy Dariusz Sadziński z Gatta i Gatta Active.

Kolejna warstwa ubioru pełni funkcję izolacyjną i ma za zadanie dogrzać ciało, zwłaszcza zimową porą. Dzieje się to poprzez zatrzymanie wytwarzanego przez organizm ciepła oraz dalsze przekazanie wilgoci. W skład warstwy izolacyjnej wchodzi odzież, którą zakłada się na warstwę podstawową. W tej roli dobrze sprawdzi się softshell, sportowe bluzy, ubrania uszyte z funkcyjnych włókien syntetycznych.

Ostatnia, zewnętrzna warstwa stroju, chroni organizm przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. Stosuje się ją głównie przy niskich temperaturach. Do takich zadań doskonale sprawdzi się kurtka membranowa. Wybierając odzież zewnętrzną, pamiętajmy, by postawić na nieprzemakalne materiały i modele. Istotną kwestią jest to, żeby była ona na tyle obszerna, by nie krępowała ruchów ciała oraz pomieściła dwie pozostałe warstwy.

Wielowarstwowy ubiór na trening biegowy

Biegając zimą, powinniśmy zwrócić uwagę na ubiór ze względu na duże ryzyko przeziębienia lub przewiania. Przy treningu biegowym panuje zasada, że należy ubierać się tak, aby po wyjściu z domu czuć lekki chłód. Istotne jest również stosowanie kilku cieńszych warstw, zamiast jednej grubej, co pozwala na efektywniejsze regulowanie temperatury ciała.

Do treningu biegowego najlepiej wykorzystać bieliznę termoaktywną, bluzę z systemem wentylacyjnym lub kurtkę wiatrówkę oraz odzież chroniącą przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, np. kurtkę przeciwdeszczową. Poza skompletowaniem warstwowego stroju, dobrze jest pamiętać również o ochronie dłoni, stóp, głowy oraz szyi, które są najbardziej narażonymi na wychłodzenie częściami ciała. W trakcie zimowego treningu wszelkie akcesoria typu komin, czapka, skarpetki czy rękawiczki to must have. Istotnym aspektem podczas biegania przy niskich temperaturach, zmniejszającym ryzyko infekcji, jest sposób oddychania. Żeby ogrzać wdychane powietrze, warto nosić szalik nad ustami i nosem.

Uprawianie sportu zimą może być przyjemne oraz pozytywne dla naszego zdrowia pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio się do tego przygotujemy. Wszystko zależy od warunków pogodowych oraz rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą odzież, dzięki której unikniemy przegrzania lub wyziębienia organizmu. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.