Plany, pomysły, noworoczne obietnice zmian – wszystko już jest wymyślone? A… jak jest u was z motywacją? Czy jest czymś, czego wam permanentnie brakuje? Beata Pawlikowska, podróżniczka, inspiratorka i autorka książek, zastanawia się nad definicją tego zjawiska, przekonuje, że motywacji można się nauczyć i proponuje kilka sposobów na jej odnalezienie w ramach wyzwania „Akcja motywacja”, które rusza 10 stycznia.

akcja motywacja

 

Zdaniem Beaty Pawlikowskiej każdy doświadczył uczucia zniechęcenia choćby raz w życiu: „Nie miałeś ochoty wyjść z domu, nie chciało ci się wkładać zimowego ubrania i ciepłych butów, ale ktoś tak skutecznie nalegał, że w końcu się zgodziłeś. Niechętnie sięgnąłeś po płaszcz i czapkę, z niezadowolonym wyrazem twarzy stanąłeś przy drzwiach, wyszliście na zewnątrz. Poczułeś wiatr, rześkie powietrze i nagle pomyślałeś, że to właściwie był dobry pomysł. Ze świeżą energią ruszyłeś naprzód. To właśnie dopamina. Neuroprzekaźnik wydzielany w mózgu w odpowiedzi na ruch i podążanie naprzód, dosłownie i w przenośni. Za każdym razem, kiedy mózg identyfikuje coś jako krok
w pożądanym kierunku, wydziela się dopamina odczuwana jako przyjemność i motywacja, żeby zapamiętać i powtarzać tę czynność” – wyjaśnia podróżniczka.

„Mógłbyś siedzieć w fotelu przez całe popołudnie i słuchać opowieści o tym, jak przyjemnie byłoby wyjść na spacer, ile to przyniesie korzyści dla zdrowia, jak miło będzie iść w twoim towarzystwie, jak bardzo ktoś liczy na twoją obecność i ciebie tam potrzebuje, w rezultacie mogłoby się pojawić uczucie powinności lub empatii, ale nie miałyby one raczej nic wspólnego z lekkim, radosnym uczuciem, które pojawia się wtedy, kiedy chcesz coś zrobić. Masz na to wielką ochotę. Czujesz, że to będzie coś dobrego, przyjemnego i wartościowego. Kiedy ktoś cię namawia i prosi, czujesz opór zamiast motywacji. Bo motywacja pojawi się dopiero wtedy, kiedy wstaniesz i ruszysz przed siebie.”

 Zdaniem Beaty Pawlikowskiej motywacji można się nauczyć. „Sekret polega na tym, żeby umiejętnie balansować dwa pozornie sprzeczne mechanizmy, istniejące w mózgu: oporu przed wysiłkiem oraz skłonności do rozwoju.”

Motywacja jest nawykiem

Bez motywacji życie traci sens. „Pamiętam jak kiedyś bezskutecznie czekałam, aż przypłynie fala natchnienia i inspiracji, dzięki której będę miała chęć do pracy, tworzenia, dbania o zdrowie, uprawiania sportu. Myślałam, że może to stanie się jutro. Ale jutro nigdy nie nadchodziło. Zawsze było to samo „dzisiaj” z tym samym uczuciem niechęci, zmęczenia, rozleniwienia. Myślałam wtedy: powinnam wziąć się za siebie! Powinnam coś zrobić! Powinnam mieć ochotę, żeby wyjść z domu, czytać książkę, uczyć się, rozwijać!

W oczekiwaniu aż pojawi się ochota, zajmowałam się rzeczami, które sprawiały mi przyjemność: oglądaniem seriali, szukaniem wyprzedaży, surfowaniem w internecie, spotkaniami z przyjaciółmi. Z czasem zauważyłam, że cieszy mnie to coraz mniej. Znów zastanawiałam się, co zrobić, żeby wykrzesać w sobie chęć na coś, co da mi trwałe poczucie sensu. I wtedy odkryłam coś zaskakującego. Motywacja nie jest darem, który spada na osoby posiadające wyjątkowe szczęście. Motywacja jest nawykiem, który można w sobie wypracować. Przestałam czekać, aż pojawi się we mnie ochota
na słuszne, racjonalne działanie. Ja raczej świadomie podejmuję je niezależnie od tego, czy mam na to ochotę czy nie i wraz z podjęciem działania pojawia się motywacja i chęć na więcej” – opowiada Beata Pawlikowska. 

Zacznij o świcie

Beata Pawlikowska od wielu lat zaczyna dzień wcześnie rano i zawsze tak samo. „Budzę się, ubieram i wychodzę na dwór. Niezależnie od pogody idę przed siebie albo biegnę. Patrzę w niebo, słucham wiatru i ptaków, witam się ze światem. Nie myślę o niczym szczególnym, nie układam planu dnia, nie rozwiązuję problemów. Nie słucham muzyki, nie sprawdzam wiadomości, nie robię zdjęć. Po prostu zmierzam naprzód. Wystarczy kilka minut. Natychmiast pojawia się ciekawość, szybciej krąży krew, mocniej bije serce, mózg się dotlenia, wszystkie komórki ciała zostają pobudzone.

Z mojego doświadczenia wynika, że jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na wygenerowanie motywacji na resztę dnia i dobre życie. Sekret jego skuteczności polega na jednoczesnym uruchomieniu kilku ważnych procesów fizjologicznych. Swobodny ruch naprzód uspokaja i neutralizuje stres, świeże powietrze dotlenia i dodaje energii, lekki wysiłek fizyczny generuje wydzielanie dopaminy, która działa mobilizująco, i endorfin dających poczucie radości.”

Zdaniem pisarki, najważniejsze jest to, żeby nie zastanawiać się nad tym, czy mam ochotę dzisiaj to zrobić, tylko przyjąć nadrzędne założenie, że robię to codziennie, niezależnie od tego, czy mam na to ochotę, czy nie. Dlaczego? Ponieważ motywacja pojawia się dopiero po rozpoczęciu działania, a nie podczas rozmyślania, czy to ma sens. „Wstaję rano i wychodzę na dwór. Nie pytam siebie o zgodę ani czy mam na to chęć. Po prostu robię to na mocy wcześniej przyjętego zobowiązania wobec samej siebie, a zobowiązanie powstało na bazie praktycznie dowiedzionej skuteczności. Nie pytaj siebie, czy masz na to ochotę. Po prostu zrób to. Wtedy pojawi się ochota i motywacja do życia.”

Akcja motywacja! Czas start! 

Chcesz wziąć udział w wyzwaniu Beaty Pawlikowskiej „Akcja motywacja!”? Świetnie! Bo już 10 stycznia będzie się działo! Codziennie rano dostaniesz list od Beaty Pawlikowskiej. W każdym liście podróżniczka będzie zachęcać cię do podjęcia co najmniej jednego pozytywnego działania. Będziesz mieć do wyboru trzy pozytywne nawyki, które wzmacniają umysł, ciało i duszę. Twoje zadanie będzie polegać na tym, żeby wybrać jedną z tych czynności i zrealizować ją tego samego dnia. Proste, prawda? 

„Małe codzienne decyzje stają się nawykami, a nawyki zmieniają całe życie” – przypomina Beata. „Jeżeli z przyzwyczajenia codziennie po obiedzie zjadasz słodkie ciastko, to na bieżąco niewiele się zmienia. Wyglądasz dzisiaj tak samo jak wczoraj, podobnie się czujesz, masz taki sam poziom energii. Ale po roku, czyli 365 ciastek później, z całą pewnością zauważysz zmianę, bo wraz z dodatkowymi kilogramami pojawi się zmęczenie, brak energii i problemy jelitowe. Wyobraźmy sobie odwrotną sytuację. Jesteś przyzwyczajony do tego, że codziennie po obiedzie wychodzisz na spacer. Jeden spacer niewiele zmienia, ale co stanie się 365 spacerów później? Po roku na pewno twoje ciało będzie wyglądało inaczej – będziesz miał mocniejsze mięśnie, większą wydolność serca, lepszy wygląd skóry, więcej zapału do działania.” 

Zapisz się do akcji na stronie beatapawlikowska.com: podaj swoje imię oraz adres mailowy. W każdym momencie możesz zrezygnować z otrzymywania listów.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.